Ei ole mitään sanottavaa

Anonyymi

En usko teistisiin jumaluuksiin eikä minulla ole enempää sanottavaa. Ihmettelen sitä, miksi täällä väitellään toisarvoisista asioista, kun ateismi on sitä, että ei uskota teistisiin jumaluuksiin.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "En usko teistisiin jumaluuksiin eikä minulla ole enempää sanottavaa. Ihmettelen sitä, miksi täällä väitellään toisarvoisista asioista, kun ateismi on sitä, että ei uskota teistisiin jumaluuksiin"

      Kyllä sillä on mittä suurin merkitys. Jos sinulle ei merkitse mitään se, menetkö kuoltuasi iankaikkiseen elämään Jumalan valtakuntaan vai iankaikkiseen kadotukseen eli helvettiin, niin silloin sinulle oei voi merkitä mikään muukaan asia mitään.
      Se, missä ihminen viettää iäisyytensä, on ylivoimaisesti maailman tärkein asia jokaiselle ihmiselle.

      • Anonyymi

        "Jos sinulle ei merkitse mitään se, menetkö kuoltuasi iankaikkiseen elämään Jumalan valtakuntaan vai iankaikkiseen kadotukseen eli helvettiin, niin silloin sinulle oei voi merkitä mikään muukaan asia mitään."

        Kuinka v---un tyhmä ihminen voi olla. Se että joku ei perusta sinun taivaspaikkahaaveistasi, ei todellakaan tarkoita etteikö muilla asioilla olisi merkitystä hänen elämässään.

        Asia on täydellisesti päinvastoin. Se että uhraat elämäsi olemattoman jumalasi nuoleskeluun tekee elämästäsi täysin merkityksettömän ja yhdentekevän.


    • Anonyymi

      Saathan sinä kaikessa rauhassa ihmetellä kaikin mokomin. Eivät nämä asiat kuitenkaan kaikkien muiden mielestä ole toisarvoisia. Kreationistien mielestä on tärkeää, että heidän uskontoaan tuputetaan väkisin muillekin kusettamalla ihmisiä luulemaan, että tiede puoltaisikin noita uskomuksia. Rationaalisille ihmisille uskontoon tai sen puuttumiseen katsomatta taas on tärkeää, että pysytään totuudessa sen suhteen mitä on havaittu ja mitä ei ole, ja että kouluissa opetetaan tiedettä tiedetunneilla eikä tungeta sinne uskontoa tieteeksi vääristeltynä.

      Jos kysyt, että miksi Suomessa pitäisi välittää tämmöisestä, niin kyllä meillä on esim. tällä hetkellä suosituimman puolueen jäseninä ihmisiä, jotka uskovat, että "taivaan isä säätää ilmat" jne. On tainnut eräs jos toinenkin ehdottaa, että kouluissa pitäisi opettaa kreationismia.

      Onko sinusta tämän tekstin lukemisen jälkeen vielä ihme, että jotkut ihmiset, siis ihan muutamat monista sadoista tuhansista tai miljoonistakin mahdollisista nyt vain ovat päätyneet viettämään aikaansa joskus sitenkin, että keskustelevat tämmöisestäkin aiheesta? Päädyithän sinäkin tätä palstaa lukemaan, eli jonkin verran asia kiinnosti. Noh, toisia kiinnostaa enemmän. Jonkun mielestä voi olla ihan aidosti kiinnostavaa keskustelemalla tarkastella miten toisin ajattelevat oikein ajattelevatkaan.

      Miksi se oikeastaan olisi sitten toisarvoista, jos se itseä kiinnostaa? Joku katsoo urheilua telkkarista, joku viettää huomattavan osan vapaa-ajastaan näpyttämällä huoltoaseman pelikonetta. Joku käy kirkossa, joku vapaiden suuntien kokouksissa, joku julistaa kreationismia tällä palstalla, joku debunkkaa sitä faktoihin ja järkisyihin vedoten. Enemmän tai vähemmän vakavaa elämänsisältöä, tai harrastuksia huvin vuoksi kaikki tyynni.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      250
      2239
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1329
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      836
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      768
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe