Sekarotuinen koira irti Oriahteessa

Anonyymi

Nyt pentu, jossa sakemannia ja rotikkaa ulkoilee irti alakouluikäisten lasten lenkittämänä jäähallin ympäristössä, jopa luistinradalla ja asuinalueella!!!! ”Vanhempia” ei lenkeillä edes mukana. Ongelmia haistettavissa. Haluan lenkkeillä rauhassa!

10

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alle 6 kk pennut saa juosta vapaana, joten mitä poraat? Jos on vanhempi, ota kiinni ja vie Siitamaan Pellakselle.

      • Anonyymi

        Koiran irtiolosta: Metsästyslain 51 § ei koske alle viiden kuukauden ikäistä pentua tai palvelutehtävässä olevaa koiraa.


    • Anonyymi

      Mielestäni se on vanhempi tai aivan rajoilla.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Luepa Metsästyslaki pykälä 51 uudelleen:-)


    • Anonyymi

      Tässä se taas nähdään miten metsäläisiä oriveteläiset ovat, oli sitten kyse koirasta tai kissasta. Olen käsittänyt että kaupungissa on ainakin taajama, mutta onko oriveellä edes sitä? http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030612#L4P14 Järjestylaki ei anna helpotuksia eläimen irti pitämisestä taajamassa oli sitten kissa tai koiran pentu.
      Jos ajan autolla kissan päälle niin tulen kysymään kuka oli kissan omistaja? Jos nyt jo oppisitte ymmärtään että kissat pysyy omissa nurkissa eikä kylillä kulkemassa.

      • Anonyymi

        Valitettavan usein olen itsekin olen törmännyt Paltanmäen alueella koiranomistajiin jotka pitävät koiriaan vapaana. Selkeä kieltokyltti on kyllä olemassa mutta ei näy koskevan kaikkia. Harvemmin koirat ovat edes totelleet kun omistaja on kutsunut, komentamisesta huolimatta tulevat jalkoihin ja haastavat riitaa vastaantulevien koirien kanssa jotka ovat hihnassa! Jestas tätä touhua!


      • Anonyymi

        Jos oikeesti näin, niin eläinsuojelurikos. Josta suraa eläintenpitokielto. Mutta mitäpä me näistä. Huudellaan täällä vaan, niin maailma pelastuu. 😇


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos oikeesti näin, niin eläinsuojelurikos. Josta suraa eläintenpitokielto. Mutta mitäpä me näistä. Huudellaan täällä vaan, niin maailma pelastuu. 😇

        Tuohon porukkaan ei tehoa mikään, ei elsut eikä lasut. Valitettavaa mutta totta. Saattaa siellä joku viranomainen pyörähtää, mutta sama meno jatkuu. Metelistä ja riehumisesta saa nauttia koko kylä. Ihanaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laita lyhyt tunniste kaivatullesi

      Laita lyhyesti joku avainsana, jolla kaivattusi voi sut tunnistaa🤗
      Ikävä
      116
      2009
    2. Keskisarjan puheet olivat ihmisarvoa alentavia

      Purra ilmoitti Lauantai-aamuohjelmassa hyväksyvänsä Keskisarjan puheet. Orpon ilmoitus tänään: "Yksikään hallituspuolue
      70 plus
      259
      1759
    3. Aitiopaikalle

      Kyllä se sinäkin vielä pääset seuraamaan oikein aitiopaikalta ;-)
      Ikävä
      245
      1418
    4. Kuinka vanha nainen on vielä "todella mielenkiintoinen henkilö"?

      Kuinka mielenkiintoisuus silloin ilmenee?
      Ikävä
      57
      1137
    5. Tiedätkö mitä

      Haluisin sanoa?
      Ikävä
      68
      1045
    6. Joko alat

      Pääsemään irti?
      Ikävä
      71
      1032
    7. Cheek ei enää aio äänestää kokoomusta

      "Erityisen pitkästi hän kirjoittaa Palestiinan tilanteesta ja purkaa turhautumistaan siitä, miten ”Suomen valtionjohto s
      Maailman menoa
      172
      1008
    8. Näytit hyvältä

      Kävelyäsi oli mukava katsoo. Naiselle
      Ikävä
      69
      944
    9. Onko täällä näkijää?

      Olisi yksi kysymys.
      Ikävä
      78
      891
    10. Hinta ei enää ole este - koeajoimme viisi kohtuuhintaista sähköautoa

      Sähköautot ovat nyt hintansa puolesta tavallisten ihmisten ulottuvilla. Koeajoimme videosarjassa kaikkiaan viisi sähköau
      Hybridi- ja sähköautot
      200
      868
    Aihe