Vakuutusyhtiön valinta

Anonyymi

Kodin ja mökin vakuutukset, tapaturmavakuutukset, lemmikin vakuutus ja auton vakuutukset. Näille vakuutuksille pitäisi löytää sopiva vakuutusyhtiö.
Olen parin kolmen vuoden välein kilpailuttanut yhtiöitä ja pysynyt nykyisessä kun tarjouksissa ei ole isoja eroja ollut. Nyt kun tuli viimeisin lasku, niin pyysin tarjoukset parilta muulta yhtiöltä. Toisen yhtiön tarjouksessa oli eritelty alennukset, toisessa oli pelkästään nettohinnat . Täytyy vielä kysyä, että onko alennukset vain ekalle vuodelle. Nyt tämän yhtiön tarjous olisi parisataa halvempi kuin toisen ja houkuttaisi tarttua siihen. Siis valitsenko yhtiön, jonka tarjous on parisataa kalliimpi, mutta josta saa S-bonukset vai halvemman tarjouksen tehneen? LähiTapiola ja Turva kyseiset yhtiöt. Kummastakaan yhtiöstä ei ole aiempaa kokemusta.

12

200

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      LähiTapiolasta on sellainen kokemus että en ole enää niiden asiakkaana.
      Irtisanoin sieltä kaikki vakuutukset. En suosittele LähiTapiolaa.

      • Anonyymi

        Ilman perusteluja kirjoituksesi on tyhjä heitto.


      • Anonyymi

        Vahvistan edellisen toteaman Lähitapiolasta. Lähitapola käytti Leik & Touhaa yhtiön bulvaaneja evätäkseen putkirikon korvaukset. Oma väki pysyy täysin teitämättömänä vakuutusten korvauksita näin toimittaessa. Molemmilla L&T yhtiön edustajilla oli osoitetidot salattuna TEKO OLI HARKITTU TAHALLINNEN.


    • Anonyymi

      En saanut Pohjantähdestä riittävän hyvää tarjousta, joten vaihdoin Turvaan.

    • Anonyymi

      No, millaisista vakuutusmaksuista puhutaan. Alle 4000 eurossa ei millään saa S-bonuksina takaisin 200 euron erotusta.

      • Anonyymi

        Kaikki vakuutusyhtiöt ovat yhtä hyviä kaikille niin kauan kun mitään vahinkoa ei satu.
        Vahingon sattuessa yleensä vasta luetaan vakuutusehtoja, vaikka ne kannattaisi käydä läpi hintaa verrattaessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki vakuutusyhtiöt ovat yhtä hyviä kaikille niin kauan kun mitään vahinkoa ei satu.
        Vahingon sattuessa yleensä vasta luetaan vakuutusehtoja, vaikka ne kannattaisi käydä läpi hintaa verrattaessa.

        Itsellä kotivakuutus jo toista vuotta POP-Vakuutuksella. Suosittelen. Koodilla UAPEST -25€ alennusta. (ei koske liikennevakuutusta)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itsellä kotivakuutus jo toista vuotta POP-Vakuutuksella. Suosittelen. Koodilla UAPEST -25€ alennusta. (ei koske liikennevakuutusta)

        Montako vahinkotapahtumaa sulla on ollut tuona aikana? Millä muilla perusteilla suosittelet ko. yhtiötä?


    • Anonyymi

      Tietääkö kukaan saako 15v kaskoa omille nimilleen? Liikennevakuutuksen toki saa mutta entäs kasko? Mopoautosta siis kyse.

    • Anonyymi

      Itse ollut tyytyväinen POP-vakuutukseen: edulliset hinnat, ainakin itselleni riittävän hyvät vakuutusehdot sekä tosi toimiva nettipalvelu. Tässä vielä koodi, millä saa 25 € alennusta vakuutuksesta: SIHVAA

    • Anonyymi

      Hyvin on vakuutukset toimineet, pienissä korvaus jutuissa. Isommista ei vielä tietoa. 

      Tässä minun koodi jos joku haluaa hyötyä 25€ alennus vakuutusmaksuista.

      www.popvakuutus.fi/ref/HUSPUA

      Koodilla: HUSPUA

    • Anonyymi

      Niin, onko kukaan koskaan laskenut, että minkä kokoisessa vahingossa vakuuttaminen kannattaa? Talo palaa maantasalle, vakuutus korvaa. Pyörä varastetaan, pyörän arvo 300 €, vakuutusmaksut 10 vuodelta 3000 €, omavastuu 150 €. Tappio 2850 €.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8223
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      928
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      826
    6. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      810
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe