Halla-aho hylkäsi Karjalan palautuksen- Kekkonen yritti koko ajan saada Karjala takaisin

Anonyymi

Mistä Suomi saa isänmaallisen poliitikon , joka haluaa maamme alueet takaisin- nehän kuuluu meille- Venäjähän sen sodankin aloitti Mainilan laukauksilla?

No ei ihan, mutta melkein?

https://duckduckgo.com/?q=Karjala takaisin&ia=web

10

942

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Halla-aho kääntyi myös EU- ja ilmastohumpan-ihailijaksi ja kohta kai euroakin kannattaa- on 'realismia'?

      Neuvostoliittoa ei ole enää ollut 30 vuoteen ettö voisi persutkin herätä todellisuuteen- Karjallaa tarjottiin jo Suomelle mutta porvari Koivisto - ja kaikki senjälkeen johtavat poliitikot on hylänneet nämä Suomen alueet.

      Onko Väyrynen ainoa joka tässä nyt voi auttaa- esim Kepun puheenjohtajana?

      https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jaakko7/25692-meidat-pelastettiin/

      Karjalassa on merkittäviä suomensukuisia muistomerkkejä, jotka on nyt syytä pelastaa.

      • Anonyymi

        Yo. kommentissa oleva lenkki alkaa seuraavasti:

        "Majuri evp. Erkki Hautamäki on kirjoittanut ja julkaissut sensaatiomaisen teoksen Suomi myrskyn silmässä., alaotsikolla Marsalkka Mannerheimin kansion S-32 salaiset asiakirjat vuosilta 1932-1949 , osa I 1932-1940.

        Esitelmöidessään Lappeenrannassa Karelia -klubin tilaisuudessa 24 lokakuuta 2005 hän kertoi näkemyksenään muuan muassa sen, että ilman Marskia ja Korkeimman johdatusta me suomalaiset emme olisi selvinneet.

        Meidät pelastettiin!"

        Olen samaa mieltä siitä ettemme olisi selvinneet ilman Korkeimman johdatusta mutta mitä tulee Marsalkka Mannerheimin osuuteen niin minun käsitykseni mukaan juuri hän vaikutti ratkaisevalla tavalla yhdessä Presidentti Rytin kanssa siihen että Suomi hävisi jatkosodan ja myöskin menetti Karjalan toisen kerran kieltäytymällä jatkamasta hyökkäystä Karjalan kannaksella syyskuussa 1941 Leningradiin tai ainakin Pähkinälinnaan asti ja kieltäytymällä myöskin katkaisemasta Muurmannin rataa. Luultavasti meidän on myöskin kiittäminen Mannerheimia ja Rytiä siitä että meidän yhä täytyy pelätä Venäjää, katso https://jput.fi/Suomi_pelasti_Venajan.htm

        Meidän johtavat poliitikkomme ovat pettäneet meitä sota-ajasta tähän päivään saakka.


      • Anonyymi

        Kuka on tarjonnut karjalaa takaisin Suomelle ja koska?? Taidat kirjoitella paskaa!


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Väyrynen ei ainakaan Karjala-asiaa aja. Oli ulkoministerinä 1990-luvun alussa ja erittäin nihkeä koko aiheelle, kuten myös silloinen presidentti Koivisto.

        Käsittääkseni se mitä Halla-aho on asiasta sanonut on: tietenkin Venäjän pitäisi palauttaa Karjala mutta tätä se tuskin tulee tekemään, ainakaan nykyvallan aikana.

        Toivottavasti Karjala-kysymys, ulkopoliittinen ikuisuusaihe, nousee esille 2024 presidentinvaalien tenteissä. Olisi mielenkiintoista tietää ehdokkaiden kannat esim. tilanteessa jossa Venäjä romahtaa. Ulkopoliittisen johdon on tällä kertaa oltava hereillä jos historiallinen tilaisuus asian ratkaisuun myös Suomelle oikeutta tehden avautuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuka on tarjonnut karjalaa takaisin Suomelle ja koska?? Taidat kirjoitella paskaa!

        Taidat olla siellä itä-rajan takana Pietarissa? Ns. trollikirjoittajia, Venäjän valtion palveluksessa? Karjala kirjoitetaan isolla alkukirjaimella, siis: Karjala ! Sinun tyyliisi ehkä sopisi kirjottaa "Paskaa", isolla alkukirjaimella! Sen haju, kun on siellä teillä päin niin tuttu!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taidat olla siellä itä-rajan takana Pietarissa? Ns. trollikirjoittajia, Venäjän valtion palveluksessa? Karjala kirjoitetaan isolla alkukirjaimella, siis: Karjala ! Sinun tyyliisi ehkä sopisi kirjottaa "Paskaa", isolla alkukirjaimella! Sen haju, kun on siellä teillä päin niin tuttu!

        Hyvin outoa toi teidän epäisänmaallisten putinisti-porvareiden viha Suomea ja suomenkarjalaisia kohtaan- joiden omaisuudet on karjalassa-

        ja Karjala on Suomen aluetta - mutta te kokoomus-hallituksethan ootte myyneet jo koko muunkin Suomen... viimeset menossa tällä natsi-Jurpo-pyssypurra-hallituksella...


    • Anonyymi

      nyt karjala talkaisin

      • Anonyymi

        Pöhkö.


    • Anonyymi

      Lopeta jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      21
      6190
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      91
      5826
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3819
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3792
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      128
      1575
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1487
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1402
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1209
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1193
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1177
    Aihe