Naisten liiga!

Anonyymi

Naisten jalkapallo liigasta poistettiin sana naisten ja korvattiin sanalla kansallinen tasa arvon nimissä miten tämä edistää tasa arvoa kun kyseinen liiga on kuitenkin mies pelaajilta suljettu? Voisiko joku femakko valistaa minua kun en ymmärrä tällaista tasa arvoa!!!

12

171

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa on nyt kansallismielinen jalkapalloliiga, mainiota!

      • Anonyymi

        Miksi Ohisalo antoi tämän tapahtua nyt kansallismieliset nais futarit alkaa vastustaa sen mamu politiikkaa!!!!


    • Anonyymi

      Mikäs nyt nimeksi miesten potkupalloliigalle ?
      Miesoletettujenpotkupalloliiga ehkä ?

    • Monessa lajissa on naisten sarja ja avoin sarja.

      Vaikkapa snookerissa.
      Naisten sarjaan ei miehillä ole asiaa, mutta naiset saavat koettaa pärjätä avoimessa sarjassa.

      Eivät pärjää, mutta yrittäjiä toisinaan on.


      Tämä ei kai ole tasa-arvoa.
      Tosin mitä iloa siitä olisi että miehet menisivät naisten sarjaan ja rökittäisi kaikki?

      • Anonyymi

        Se olisi tasa arvoa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Se olisi tasa arvoa.

        Tässä kohdin olen valmis pikkusen luistamaan tasa-arvosta.


    • Anonyymi

      Jumalaut miten edistyksellistä! Kyllä nyt on maailma taas vähän parempi paikka. Mutta! Ei puhettakaan etteikö naisia edelleenkin kamalasti sorrettaisi - kuin juutalaisia natsisaksassa. Eli: tarvitaan lisää rahoitusta ammattifeministeille! Emmehän halua että nämä tärkeät henkilöt merkittävine toimineen joutuvat kortistoon?

    • Anonyymi

      Naisjalkapalloilijat eivät ole niin huonoja kuin luulette. Keskimääräinen taso ehkä on huonompi kuin miehillä mutta naisissa löytyy monia pelaajia jotka päihittävät miehiä fysiikka testeissä. Pelinopeus on tietysti miehissä paljon suurempi mutta esimerkiksi pelin aikana juostut kilometrit ja keskinopeus eivät jää paljoakaan miehistä a ero kapenee kokoajan varsinkin ulkomailla. Maailmalta löytyy naispelaajia jotka pärjäisivät miesten liigoissa ja heidän määränsä kasvaa kokoajan.

      • Anonyymi

        Höpöhöpö. Tasoero on huima. 14-15 kesäiset pojat päihittävät murskalukemin naisten parhaimmat. Ja sitten tämän tasoinen naispotkupalloiija sitten valittiin maailman parhaimmaksi pelaajaksi. Jeesus mikä farssi! Ja ko. femakkofutaajalla on vielä otsaa esiintyä uhmakkaasti sorrettuna uhrina :D Vaikka häntä on täysin perusteetta lellitty maailman parhaimman futaajan tittelillä - ohi Ronaldojen ja muiden oikeasti huippujen.

        Annetaan nyt näille hiton femakkopelleille kutenkin seisoma-aplodit. Tietynlaisena viihteenähän tuo älyvapaa ja surrealistinen kouhotus tulee ottaa. Viihdearvona.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Höpöhöpö. Tasoero on huima. 14-15 kesäiset pojat päihittävät murskalukemin naisten parhaimmat. Ja sitten tämän tasoinen naispotkupalloiija sitten valittiin maailman parhaimmaksi pelaajaksi. Jeesus mikä farssi! Ja ko. femakkofutaajalla on vielä otsaa esiintyä uhmakkaasti sorrettuna uhrina :D Vaikka häntä on täysin perusteetta lellitty maailman parhaimman futaajan tittelillä - ohi Ronaldojen ja muiden oikeasti huippujen.

        Annetaan nyt näille hiton femakkopelleille kutenkin seisoma-aplodit. Tietynlaisena viihteenähän tuo älyvapaa ja surrealistinen kouhotus tulee ottaa. Viihdearvona.

        "Ja ko. femakkofutaajalla on vielä otsaa esiintyä uhmakkaasti sorrettuna uhrina :D"

        Minusta olisi kiva pelata naisten kanssa potkupalloa.

        Naisen taklaaminen on niin kivaa :-)


      • "Naisjalkapalloilijat eivät ole niin huonoja kuin luulette."

        Kyllä ne ovat.

        " Keskimääräinen taso ehkä on huonompi kuin miehillä mutta naisissa löytyy monia pelaajia jotka päihittävät miehiä fysiikka testeissä."

        Oliko tässä sisäinen ristiriita?

        " Pelinopeus on tietysti miehissä paljon suurempi mutta esimerkiksi pelin aikana juostut kilometrit ja keskinopeus eivät jää paljoakaan miehistä"

        Oliko tässä sisäinen ristiriita?

        " Maailmalta löytyy naispelaajia jotka pärjäisivät miesten liigoissa ja heidän määränsä kasvaa kokoajan."

        Mikä estää osallistumasta?


    • No voi onnetonta miten hirveää.

      Toisaalta, "veikkausliiga". Mitä se tarkoittaa? Eihän siellä veikata, vaan pelataan jalkapalloa! Korjattakoon veikkausliigan nimeksi jokin kuvaavampi, esim "suomalaisten aikuisikäisten miesoletettujen jalkapallonpotkintamestaruussarja"

      Mun mielestä tämä edustaa melko maltillista ajattelua josta kenenkään ei pitäisi ottaa hernettä nenään. Ehkä tässä oli ajatus, että naisten mestaruussarjojen nimi voi olla sukupuolineutraali kuten miestenkin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2701
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2471
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2219
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1835
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1413
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1403
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1135
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1114
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1033
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      80
      903
    Aihe