Pitäkää kiirettä, te jotka aiotte selvitä karanteenista kunnialla ja hyvin. Alko ja paikalliset kaupat on hamstrattu lähes tyhjiksi alkoholijuomista! Jos et halua joutua kököttämään kotona 2-3 viikkoa kuivin suin ja selvänä, nyt äkkkiä ostoksille...
Myös varmuuskumeja ja pliukuvoidetta kannattaa varata reilusti, nekin on käymässä vähiin!.
Myös varmuuskumeja ja pliukuvoidetta kannattaa varata reilusti, nekin on käymässä vähiin!.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Korona-virus epidemia asettaa koko länsimaisen maailman arvot uuteen järjestykseen. Tulee olemaan niin, että maahan ei päästetä muita ja maasta ei päästetä ketään pois. Ostetaan vain kotimaisia tuotteita. Turvataan elämässä yhä enemmän Kristus suojakallioon. Suomalainen pienimuotoinen maatalous nousee ennen näkemättömään arvoon. Omavaraistalous on tulevaisuudessa maaseudulla yhä enemmän todellisuutta. Meidän tulee kuitenkin auttaa kaikin tavoin sairastuneita, sillä heitä ei pidä syyllistää. Mutta syynä tähänkin vitsaukseen on koko langennut ihmiskunta. Voimme vain rukoilla Jumalalta armahdusta ja apua tässäkin koettelemuksessa.
Juuri näin. Mutta nykyihmiset ei enää luota Jumalaan. Jeesus Kristus on hyljätty. Jeesus ei kuitenkaan työnnä luotaan ketään, joka tulee hänen hänen luokseen.
Eikö hän voisi lopettaa niiden hiuksien laskemisen, ja laittaa koronan kuriin ?
Voi pyhä yksinkertaisuus noita ihmisen löpinöitä. Jeesus ei ketään pelasta mistään, koko Jeesus asia on pelkästään heikkohermoisten itsehoitosysteemi.
fiktiivinen hahmo. 10 käskyä sun muut. Ne on vain yksinkertaisesti järkeviä asioita ei mitään muuta. Mitä jos einstein olisi tapettu, minkälainen maailma meillä olisi nyt.
Kipaisin äkkiä kolme bägiä Koronaa. Nyt vaan oottamaan mitä tapahtuu.
Syrjäinen sijainti ja väestön vähäinen liikkuvuus ovat kulkutaudeilta suojaavia tekijöitä.
Eikös seki ole suojaavaa, jos on keskustalainen ja kirkollinen
Turvallisinta vaan kuulua SDP puolueeseen. Se suojaa kaikilta taudeilta!
Ehkä vain SDP:n oikeistosiipeen kuuluminen suojaa joten kuten.
Aloituksen perusteella voi päätellä ettei ole ihme että kunnalla menee huonosti.
Miten niin menee huonosti? Ei ainakaan täällä itäkylässä.
Mä lähdin selkäsaareen turvaan. Oon täällä ainakin kesäkuuhun asti.
Täällähän menee noin kohtalaisenhyvin, jos vertaa noita Vimpelnkunnan tilinpäätös tietoihin jotka Ilkka-Pohjalainen julkaisi äskettäin. talous on tasapainossa ,jopa pientä ylijäämää ja velkamäärä on maakunnan pienimmpiä.
Kolikolla on toinenkin puoli! Terveyskeskus ja hoitolaitokset myyty, kuntalaiset maksavat nyt karvaasti palveluista itse / verovaroista
Ei näkyny selkäsaaressa koronapakolaista. Tuliko pimeä yllätyksenä vai loppuko jaloviina?
Lappis on syrjässä kaikesta niin ei mitään koronaa ehksy
On se hyvä ettei tänne vielä ole niitä aaasialaisia turisteja tullut tartuttamaan
Nississä+jo+400+koronaan+sairastunutta!+Kuolleisuus+93%+!
Pääministeri+kiittää!+Vipeli+nauraa,+heillä+ei+yhtään+tapausta!
Onpas rajua! Mutta onneksi pääministeri kiittää. Ja Ohisalo kyllä järjestää lisäväkeä kuolleiden tilalle, ettei tule vajetta!
Joko taas tulee geelitukkia?
Lappajärveläiset ovat niin erinomaista kansaa, että he kyllä selviävät koronaviruksen kanssa. Ehkei nyt aivan yli-ihmisiksi kutsuttais, mutta kuitenkin.
Yli-ihmisiä löytyy aina, joukos on aina joku ”pyhä henki” joka pääsee taas pätemää ja jakelemaan neuvoja keskustelupalstoilla- tehkää näi, sitä tätä ja tuota. nekin neuvot muualta kopioituja. Narsisti tsi muute vaa huomionhakuine
Vaimo käski lähtee ostaa vessapaperia, ja paljon. Olikin loppu. Ostin sitten kaljaa, paljon.
:D Hyvä on varautua
Itäkylän jyväjemmarit käy hamstraamassa kaikki vessapaperit. Onneksi sentään olutta kauppaan jättävät!
Nokian paperimiehet teköö ylitöinä lisää vessapaperia että kyllä piisaa.
Koff tehdas myös tekee köff olutta, tuotanto ei enää kata kulutusta. Köff.
Korona tulee ja.menee
Joo
Koronaan kannattaa suhtautua rauhallisesti ja noudattaa viranomaisten ohjeita,kyllä tästäkin selvitään
Paikkakunnalla korona hysteria! Tavattu lenkillä hengityssuojia käyttävä lenkkeiliä!
Ironista että koronavirus on kehittynyt köyhien keskuudessa ja Suomeen sen on tuonut hyväosaset!
Eli ei ainakaan kettufarmarit tai perunajemmarit.
http://lappajarvi.fi/kunta/tiedote-koronaviruksen-vaikutuksista-kunnan-toimintaan/
kunnan tiedote koronaviruksesta
On se erikoinenpaikka tuo vimpeli, taas tuli vale että lappajärvellä 400 korontapausta.
Tieto pitää paikkansa, joskin nyt tapauksia on jo 900. Vipelissä ei yhtään!
Maalla huomattavasti turvallisempaa elää koska asukastiheys on niin väljää
Väljää teillä on lähinnä korvien välissä ja alapäässä.
Eihän vara venestä kaaja.
http://dynweb.lappajarvi.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=20201010-1
yhdeksäsluokkalaisten luokkaretki Tukholmaan taitaa jäädä haaveeksi... Ei koronan takia ole mitään asiaa ulkomaille.
Eikä muutenkaan tälläisiä ryyppyreissuja ulkomaille pitäisi koulusta tehdä, niillä on aina vaan ryypätty...
Kuulema peruttu on
Luokkaretki tehdään itäkylään. Rahoilla pussikaljaa salesta ja sitten katsomaan allelaskevia mullikoita!
Samalla reissulla kai voisi käydä halkosaaressa viettämässä koronarock juhlia?
ensimmäinen koronnatartunta lappajärvellä espaniasta tulleella henkilöllä. epäily?
Kohta menee netti epäkuntoon. Sitten olemme vain valtamedian varassa. Sieltä saa vain globalistien jakamaa tietoa. Kuulostaa ehkä sairaalta, mutta ajatelkaapa jos omistaisitte suurimmat mediat. Luuletteko, että ette käyttäisi niitä omien etujen ajamiseen? NWO
Autos menee epäkuntoon!
Saako kaupasta olutta vai onko tyytyminen pliukuvoiteeseen?