Naisoletettujen palkka

Anonyymi

Kuntasektorilla naisoletetut tienaavat samasta työstä enemmän kuin miesoletetut , onko tämä eriarvoista vai samanarvoista .

5

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naisten palkka koko yhteiskunnassa on suurempi, kuin miesten.

      Naiset eivät tosin välttämättä tienaa yhtä paljon, mutta eivät myöskään tee työtunteja samassa määrin kuin miehet.

      (palkka ei ole sama asia kuin ansio)

      • Anonyymi

        minun mielestä tulisi saatu palkka jakaa tehdyillä työtunneilla ja näitä voisi vertailla esimerkiksi .


      • Anonyymi kirjoitti:

        minun mielestä tulisi saatu palkka jakaa tehdyillä työtunneilla ja näitä voisi vertailla esimerkiksi .

        Näin se tulisikin tehdä.
        Jostain syystä feministinen media ei muista useinkaan että vuosiansio ei ole hyvä mittari palkkojen arviointiin, sillä siitä ei selviä tehty työn määrä.


      • Femen kirjoitti:

        Näin se tulisikin tehdä.
        Jostain syystä feministinen media ei muista useinkaan että vuosiansio ei ole hyvä mittari palkkojen arviointiin, sillä siitä ei selviä tehty työn määrä.

        Ei sitä tee verottajakaan, vaan verottaa ansioiden mukaan.

        Miehet maksavat noin 1½x tuloveroja naisiin vrt.


    • Anonyymi

      No enpä usko noin olevan kylläkään!!ja sitäpaitsi mikä ihme sana on naisoletettu???.Siis no esim.lääkärit ovat miltei joka paikassa useimmin nainen kuin mies,tosin ei se nyt tosin aina ole noin mutta usein on, eikä sillä alalla esim tule eri palkkaa sukupuolen mukaan..!
      En ole kuullut muutenkaan että joku nainen olisi saanut korkeampaa palkkaa samasta työstä kuin kollega samalla alalla ..Tampereella taitaa olla nykyään naispormestari mutta sanoisin että pormestari isossa kaupungissa saa hyvää palkkaa joka tapauksessa riippumatta sukupuolesta..Että jos väittää noin että olisi parempi niin kannattaa sitten myös sanoa ala ja paikkakunta alue missä muka olisi noin..!!(??)..Hm niin olen kyllä kuullut että jollain alalla varsinkin esim erityisesti valtiolla on noita henkilökohtaisen arvion mukaisia lisiä mutta ne kohottavat eniten kai juuri valtiolla olevan palkkoja..kunta alalla ne eivät yleensä toimi niin suurina laisinkaan kuin valtiolla..mutta eivät nekään valtiolla perustu sukupuoleen ne lisät!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2244
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      1990
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1933
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1630
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1509
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      189
      1470
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1221
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1094
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1063
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      75
      1053
    Aihe