https://www.nivala-lehti.fi/uutinen/589958
"Nivalaan perustettiin yhdistys vastustamaan tuulivoiman rakentamista – Tuulivoimaton Nivala -yhdistys alkaa kerätä jäseniä
Yhdistyksen tavoitteena on pitää Nivala tuulivoimattomana jatkossakin."
Kerrassaan hienoa, että tuulivoimakiimaiselta Pohjois-Pohjanmaalta löytyy vielä ainutlaatuinen paikka - Nivala, jossa osataan tehdä kannattavuus-/ vertailulaskelmat niin, että niissä huomioidaan muitakin tekijöitä kuin kunnan saamat muutamat "tonttulakkiin mahtuvat" laihat kiinteistöroposet.
Nivalassa on perustettu Tuulivoimaton Nivala -yhdistys.
7
184
Vastaukset 7
- Anonyymi
On kaupungin suuri vetovoimatekijä!
- Anonyymi
Kannatan.
- Anonyymi
Paikallinen vaikuttaminen on paikallaan.
Eivät kaukaiset toimijat, jollaisia tuulivoimafirmat ovat, näe sitä, mitä ongelmia heidän toimistaan tulee paikallisille asukkaille. Heille esim. Kalajokilaakson alueet ovat vain mahdollisia hyödyntämisalueita, paikkoja, joissa voi tehdä rahaa. Alue ei ole heidän kotinsa, kotiseutunsa, paikka jossa eletään, viihdytään.
Tosin on hassua, että näkökulmaa paikallisiin asukkaisiin täytyy tarkentaa myös oman kunnan päättäjille. Hekin ovat liian kaukana.- Anonyymi
"Tosin on hassua, että näkökulmaa paikallisiin asukkaisiin täytyy tarkentaa myös oman kunnan päättäjille. Hekin ovat liian kaukana."
Tuulivoimakiima paljastaa kuntapäättäjien arvomaailman - miten erilailla eri kuntien päättäjät suhtautuvat kuntalaisten elämän ja kuntalaisten elinympäristön kunnioittamiseen. Kuntatasolta pitäisi ottaa kokonaan pois tuulivoimaloiden kaavoitukseen liittyvä päätöstävalta. Juurikin siksi, että heillä ei ole minkäänlaista asiantuntemusta todella laajavaikutteisessa asiassa ja eurokin on heille todella iso raha.
- Anonyymi
Harkitsen aivan aikuisten oikeasti muuttamista sellaiselle paikkakunnalle mikä on kaukana tuulimyllyistä ja niiden haitoista.
Tällainen paikkakunta on hyvä olla olemassa ja pitää mielessä. Minä pidän Nivalaa vaihtoehtona yhtenä tulevaisuuden asuinpaikoistani.
Hyvä, ei kaikki munia samaan koriin! Ei joka paikkaan tuulivoimaa! - Anonyymi
Nivala on tosiaan järkikunta empaattisella otteella. Turvallista ja levollista asua tuollaisessa kunnassa. Nivala tulee varmasti pärjäämään jatkossakin hienosti. Toista se on joidenkin muiden alueen kuntien, ehkä.
- Anonyymi
Nivala taitaa olla taloudessakin plussalla. Jotain siellä tehdään toisin kuin naapurikunnissa. Nivalan kanssa Sievin kannattaisi tehdä yhteistyötä. Sieltä voisi saada uusia ajatuksia, tuuletusta arvomaailmaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811183- 42814
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden234694Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga54623Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35571- 45538
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️76526- 23488
- 25464
- 34455