Rakas Jumalaa etsivä!

Jumala vielä tänä aikana kutsuu ja vetää ihmisiä puoleensa. Myös Suomessa tulee ihmisiä uskoon. Monia ahdistaa ilmastoasiat, koronaepidemia, tulevaisuuden epävarmuus. Jos herätyksessä oleva tulee tälle foorumille ja Suomi24-palsoille ja muualle someen, voi hämmentyä, että mistä on kysymys. Uskovana toisiaan pitävät panettelevat keskenään, uskosta luopuneet purkavat katkeruutta ja on niitä jotka antavat kuvan itsestään ,että tässä on nyt totuuden julistaja. Tämä foorumi on mielipiteiden sekamelska. Jumala rakastaa luomaansa ihmistä. Etsijälle on hyvä linkki www.tuleuskoon.fi Herra on hyvä ja oikeamielinen, sen tähden hän neuvoo syntiset tielle. Hän johdattaa nöyriä oikein ja opettaa heille tiensä. Kaikki Herran polut ovat armo ja totuus niille, jotka pitävät hänen liittonsa ja lakinsa. Ps 25:8.-10.

7

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joh.6:44 Biblia. Ei taida kenkään minun tyköni tulla, ellei Isä, joka minut lähetti, vedä häntä, ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä. Jer.31:3.

    • Anonyymi

      Fil.2:12-13 Siis, rakkaani, samoin kuin aina olette olleet kuuliaisen, niin ahkeroikaa, ei ainoastaan niinkuin silloin, kun minä olin teidän tykönänne, vaan paljon enemmän nyt, kun olen poissa, pelolla ja vavistuksella, että pelastuisitte; sillä Jumala on se, joka teissä vaikuttaa sekä tahtomisen että tekemisen, että hänen hyvä tahtonsa tapahtuisi. Ps.2:11.

    • Vain epäjumalat tarvitsevat maan matosia itseään mainostamaan.

      Herää siis taikaunestasi, hylkää tuo kyvytön epäjumalasi ja lopeta turha mainostaminen.

    • Anonyymi

      2Kor.3:4-5 Tämmöinen luottamus meillä on Kristukseen kautta Jumalaan; ei niin, että meillä itsellämme olisi kykyä ajatella jotakin, ikäänkuin se tulisi meistä itsestämme, vaan se kyky, mikä meillä on, on Jumalasta. Hebr.13:21 hän tehköön teidät kykeneviksi kaikkeen hyvään, voidaksenne toteuttaa hänen tahtonsa.....

    • Anonyymi

      Jokainen saa tuoda mielipiteensä esille. Sanan vapaus !

    • Anonyymi

      Miksi Jeesus kirosi viikunapuun? Mark.11:13 Ja kun hän kaukaa näki viikunapuun, jossa oli lehtiä, meni hän katsomaan, löytäisikö ehkä jotakin siitä; mutta tultuaan sen luo hän ei löytänyt muuta kuin lehtiä. Sillä silloin ei ollut viikunain aika. Luuk.13:6 Ja hän puhui tämän vertauksen: Eräällä miehellä oli viikunapuu istutettuna viinitarhassaan; ja hän tuli etsimään hedelmää siitä, mutta ei löytänyt. Miik.7:1 Voi minua, minun käy niinkuin hedelmänkorjuussa: ei ole rypäleitä syödäkseni, ei varhaisviikunaa, jota minun sieluni himoitsee. Matt.21:19.

    • Anonyymi

      Ja Jumalan sanaa Raamattua kannattaa opiskella ja lukea rukoillen päivittäin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5197
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4066
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2189
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1927
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1795
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1444
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1250
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1046
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      981
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      980
    Aihe