Tartunta tulee 15 min

Katsoin videon jossa joku ylilääkäri sanoi että alle 15 minuutin kontakti koronasairastuneen kanssa ei aiheuta huolta, eli kysymys oli tästä toisesta suomalaistartunnan saaneesta joka oli ollut vain kahden kanssa yli 15 minuutin kontaktissa, ja heitä nyt seurataan.

Tässä on jotatín kummallista ,, mistä tietävät tämän tarkan 15 minuutin jakson jonka jälkeen aiheutuu toimenpiteitä toisinsanoen tartunnan riski kasvaa merkittävästi.
Ihan vaan teoriassa eikö 5-10 minuuttia voisi riittää tartuntaan, sehän riippuu monista asioista, pärskitkö päin, kosketatko tai vaikka suuteletko ja halaatko, siis kuinka lähellä olet, mikä ylitpäätään määritellään lähikontaktiksi.
Toisaalla sanotaan ettö kaikkia leviämistapoja ei tunneta.
Tämä 15 minuutin aikaraja tarkoittaa fyysisesti myös sitä, että sairastunut voi shoppailla ostoskeskuksissa ihan vapaasti, eihän yleensä myyjänkään kanssa asioida yli 15;toista minuuttia.
25<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Kiinostaisi mihin fysiikkaan perustuu 15 minuutin vaadittava jakso jolloin tauti tarttuu toiseen ihmiseen. Kuinka lähellä saa olla, istuu vieressä, kuinka lähellä kasvot on toisiaan, hengittääkö sairastunut voimakaammin esim juoksun takia jonka vuoksii virusta on enemmän ilmassa, mikä kokoinen huone on jossa kontakti tapahtuu ja onko tila ilmastoitu, onko autossa vaarallisempaa vaikka on alle 15 minuuttia. Monia kysymyksiä on tässä 15 minuutin altistumisajassa. Jos kättelee sairasta niin eikö siihen riita muutama sekunti kun virus on itsessäsi.

Äänestä

Koronaa ei siis voi saada kun aivastat hihaan, et kättele ja peset kädet etkä ole kenekään kanssa yli 15 minuuttia.

Äänestä

Mitään tiedetä, kunhan lohdutellaan. Huvittavin on Ranskan päätös kieltää yli 5000 hengen yleisötilaisuudet ikään kuin virus laskisi, kuinka monta on paikalla. Kohta kai joku älypää poliitikko kieltää yli 5000 taajamat.

Äänestä
  • Pitää kieltää vain kaikki yli yhden hengen ja 15 minuutin mittaiset kokoukset.

    Äänestä

  • Kaikki perustuu selvästi johonkin tarkoitushakuisesti laadittuihin tilastomalleihin. Ne tilastot ei paljon lohduta jos saa tartunnan satunnaisen vastaantulijan yskäistessä päin naamaa.

    Äänestä

Yhteen aivastukseen ei tarvita 15 minuuttia.

Äänestä
  • Tässä kontekstissa 15 minuutin turvarajan alittaminen saattaa olla haitallista.
    Ehkäpä tämä 15 minuutin aikajanan esittäminen on vain rauhoittamista.

    Äänestä

No sitten ei ole vaaraa. Täällä terveyskeskusten päivystyksissä menee usein vain 6 tuntia ja 15 min.

Äänestä
  • Sitten niitä paikkoja pitää välttää kaikin tavoin ja lääkäreille suositeltava kotikäyntejä.

    Äänestä

kiinnostaa miten tämä korona innostaa näitä turhien aloitusten tehtailijoita?

Äänestä
  • Kysyn mikä tässä on turhaa? Eikö mielestäsi tuo lääkärin ohjeistama 15 minuutin kriittinen raja vaadi hieman tarkempaa tutkintaa ja analyysiä? Vai onko järjenkin käyttö jo kielettyä?

    Äänestä

  • kiinnostaa miten nämä persut innostavat näitä turhien aloitusten tehtailijoita?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    kiinnostaa miten nämä persut innostavat näitä turhien aloitusten tehtailijoita?

    Kiinostaa miten nämä persupuhujat iskee joka aloitukseen. Persutrollitehtaat liikeellä, oliskohan Kanada.

    Äänestä

Kerran pärskävttää päin naamaa, niin se on siinä. Ei tarvita kelloa tai metrimittaa.

Äänestä
  • Tämä fysiikka tuntuu varsin luontevalta. Mitä siis asiantuntijoiden 15 minuutin turvaraja tarkoittaa, vaikuttaa perin oudolta. Luotetaanko potilaan kertomukseen täysin ettei esim, ole aivastanut muita riittävän lähellä tai ei ollenkaan.

    Äänestä

  • Sain luultavasti tartunnan, kun Jyväskylän Tokmannilla tiistaina joku sairaan näköinen jolppi hulautti ysköksen päälleni edes yrittämättä laittaa kättään suojaksi. Jos sairastun, ilmoitan poliisille tarkan ajankohdan ja teen tutkintapyynnön tapon yrittämisestä. Olen tosin varsin terve, ja luultavasti selviäisin koronasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sain luultavasti tartunnan, kun Jyväskylän Tokmannilla tiistaina joku sairaan näköinen jolppi hulautti ysköksen päälleni edes yrittämättä laittaa kättään suojaksi. Jos sairastun, ilmoitan poliisille tarkan ajankohdan ja teen tutkintapyynnön tapon yrittämisestä. Olen tosin varsin terve, ja luultavasti selviäisin koronasta.

    Sehän tästä vielä puuttuu, luonollinen bioterrorismi. Eli ,millä estetään jotta itsetuhoaikeinen tartunnan saanut ei tahallaan ala tartuttaa muita.

    Äänestä

Sitä ehtii kuolla pois ennen kuin ehtii saada vastauksen suoli24:lta. Ei tiedä mikä minuun iski.

Viive 8 ⏰ minuuttia.

Äänestä
  • Ei hätää, Kanadan persutrollit päivystää yötäpäivää persujen maalittamista.

    Äänestä

Olen varmuuden vuoksi jokaisessa paikassa missä käyn 14 minuuttia. Roplem solvettu.

Äänestä

15 minuutin aikaraja on selvästi lähestulkoon hatusta tempaistu ihmisten rauhoittelemiseksi ja ehkä kansantaloudellisista syistä (muuten kaikki lukkiutuisivat koteihinsa eikä talous pyörisi).

Sopivasti tilastoitavat tiedot valikoimalla onkin ehkä saatu aikaan käppyrä, jossa voidaan niillä lähtöoletuksilla vetää raja 15 minuutin kohdalle "suuremman" ja "pienemmän" riskin välille. Ei se missään nimessä voi tarkoittaa etteikö alle 15 minuutissa voisi tartuntaa saada. Viruksella ei ole sekuntikelloa. Jos olisi jokin biologinen tartuntamekanismi joka kestää aina vähintään 15 minuuttia, siitä olisi mainittu.

Äänestä
  • Niinpä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinpä.

    Yöllä kauppaan niin ei ole tungosta.

    Äänestä

  • Aloittajan tekijänä olen samaa mietä. Tarkoittaa myös sitä että taudin leviämistä ei voida enää estää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Katsoin videon jossa joku ylilääkäri sanoi että alle 15 minuutin kontakti koronasairastuneen kanssa ei aiheuta huolta, eli kysymys oli tästä toisesta suomalaistartunnan saaneesta joka oli ollut vain kahden kanssa yli 15 minuutin kontaktissa, ja heitä nyt seurataan.

Tässä on jotatín kummallista ,, mistä tietävät tämän tarkan 15 minuutin jakson jonka jälkeen aiheutuu toimenpiteitä toisinsanoen tartunnan riski kasvaa merkittävästi.
Ihan vaan teoriassa eikö 5-10 minuuttia voisi riittää tartuntaan, sehän riippuu monista asioista, pärskitkö päin, kosketatko tai vaikka suuteletko ja halaatko, siis kuinka lähellä olet, mikä ylitpäätään määritellään lähikontaktiksi.
Toisaalla sanotaan ettö kaikkia leviämistapoja ei tunneta.
Tämä 15 minuutin aikaraja tarkoittaa fyysisesti myös sitä, että sairastunut voi shoppailla ostoskeskuksissa ihan vapaasti, eihän yleensä myyjänkään kanssa asioida yli 15;toista minuuttia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu