Kiinan hiilidioksidipäästöt ovat vähentyneet jo yli neljänneksen.
Koronavirus onnistui paremmin kuin Greta Thunberg
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joo. korona on ilmastoteko. Saadaan hullu matkustelu vähemmäksi jne.
Joku Koronan tapainen oikeasti pelastaa pallon. Punavihreät vain käyttävät ilmastomuutosta oman agendansa läpiajamiseen.
On todella hyvä, että sitä täysin turhaa ja haitallista elintasoa korona laskee, ihmisten määrään ei ole ollut mitään vaikutusta toistaiseksi, mutta pelko ja toimenpiteet rajoittaa mielipuolista maailmantaloutta ja idiotismia jonkin verran, saa nähdä kauanko laskusuhdanne jatkuu.
Todella hyvä asia, että erityisesti rahakeisareita koskettaa korona. Kumpa tulisi viellä se aurikomyrsky, niin roistopankkien ryöväys toiminta vaikeutuisi ja monen lainen sähkönsiirto maksaminen loppuisi, ainakin hetkeksi.
Joidenkin se on vaikea myöntää, että suurin ympäristöteko minkä ihminen voi tehdä, on olla lisääntymättä. Reipas matkustelu ja autoilu ei ole mitään siihen verrattuna. Paras mitä luonto tekee itselleen on tappavat epidemiat. Jokainen ihmisen ennenaikainen kuolema on luonnon etu.
Viherpiipertäjät ei näistä totuuksista halua puhua, kun ovat niin innokkaita lisääntymään että koittavat keksiä toisarvoisia syitä olla muka luonnonsuojelijoita.
Mutta sama homma jatkuu kun epidemia on ohi.
Teollisuuden ja matkailun pienentyneet hiukkaspäästöt sekä supistunut liikenne ovat vähentäneet kuolleisuutta enemmän kuin itse koronavirus on sitä lisännyt.
Lisääntynyt kotona läsiminen väistämättä lisää syntyvyyttä viiveellä.
Ei onnistu globaali väestön vähentäminen tätä kautta. ; )
Hieno homma. Nyt varmaan jää joku TäysinTurha Itämeren risteily tekemättä ja septitankit (paskaa) tyhjentämättä meidän yhteiseen Itämereen !!!!!
Myös se on kansantaloudelle ja kulttuurille valtava tappio, että Milanon rättimessut jäävät tältä keväältä väliin! :D
Suomi on hiilinegatiivi jo ennen kesää.