...ajoittuu jaksolle 3.maaliskuuta - 12.maaliskuuta 1940.
6.027 kuollutta suomalaista rintamasotilasta!!!
Arvatkaa muisteleeko iltapaskat tätä puolta toitottaessaan Raatteentietä päivästä toiseen?
6.027 kuollutta suomalaista rintamasotilasta!!!
Arvatkaa muisteleeko iltapaskat tätä puolta toitottaessaan Raatteentietä päivästä toiseen?
Vastaukset 32
Vanhimmat
Pahin yksittäinen päivä oli 6.3 jolloin kaatui yli 800. Siltikin oli vielä kolme ministeriä, jotka halusivat jatkaa sotaa. Muutkin viivyttelivät.
Eivät halunneet. Pulma oli siinä, että miten päästä siitä eroon!
Toki sinäkin olisit halunnut. Ethän sinä oikeasti piittaa vaan iloitset Suomen tappioista ja olisit toivonut Suomen miehitystä!
Rauha olisi pitänyt solmia viimeistään helmikuun viimeisellä viikolla. Sodan pitkittäminen 15 päivällä maksoi noin 8 400 miehen hengen. Enemmän kuin koko kuuluisan kesäkuun 1944 (7 795).
Diktatuurisen orjavaltion kanssa sotiessa ei rauhanteon mahdollisuus saatikka sitten hetki ollut aina meidän vallassamme! Emmehän me toivoneet sitä hyökkäystäkään!
Kesällä -44 pahimpaan aikaan n. kuukauden jaksona tuli kaatuneita lähes samaa tahtia eli pikkasen yli kuukausi kaatui lähes 20 000 miestä.
Miksi jatkuvasti postaat täysin virheellistä tietoa suomalaisten tappioista viime sodissa? Suomalaisten tappiot viimeisenä sotakesänä 1944 olivat jaksolla 9.kesäkuuta - 5.syyskuuta 1944 kaikkiaan16,428 miestä sotatoimissa menehtyneinä.
Verisin 30 päivän jakso 10.6-9.7.44 oli vastaavasti 11,130. Mukaan on laskettu myös sotavankeudessa menehtyneet.
Nyt tuli Tarkkispojalle hirrrveä takaisku! Suomen tappiot olivatkin väitettyä pienemmät!
-----Suomalaisten tappiot viimeisenä sotakesänä 1944 olivat jaksolla 9.kesäkuuta - 5.syyskuuta 1944 kaikkiaan16,428 miestä sotatoimissa menehtyneinä--------
Valehtelet taas. Ei miehiä kaatunut tasaista vauhtia vaan melkein kaikki kaatuivat kuukauden sisällä 9.6. alkaen. Laske siis uudelleen jos osaat.
Sinun mielestä siis vieläkin vain liian vähän.
,,,,,Verisin 30 päivän jakso 10.6-9.7.44 oli vastaavasti 11,130. ,,,,,
30 päivässä tuo määrä tekee 10 pv kohden melkein 4 000. Ei jää paljon jälkeen Talvisodan pahimmasta jaksosta.
Kalliit oli hevosmiehen miekkavalan lunnaat. Piti olla lyhyt raja, pitkä rauha, oliko.
Taistolaiset pyrkivät massiivisella propapandallaan levittämään virheellistiä tietoja suomalaisten tappioista kesällä 1944. He lähes tuplaavat todellisia tappioita kesä-heinäkuulta.
Miten niin? Minä pidän kaikkia suomalaisten sotatappioita valitettavina! Ne kuitenkin aiheutti vihollisen kesän 1944 suurhyökkäys!
” Kalliit oli hevosmiehen miekkavalan lunnaat. Piti olla lyhyt raja, pitkä rauha, oliko.”
Ei rajan pituus riippunut miekkavalasta laisinkaan! Et ole osannut esittää yhtäkään Käyttökelpoista keinoa välttää Jatkosota! Siksi tämä uhoamisesi on typerää!
Eli mielestäsi se oli Stalinin vika kun ei tehnyt rauhaa heti Tali-Ihantalan jälkeen?
Mitä sitten olisi pitänyt tehdä? Antautua, vai....?
Kommareilla on omituinen tapa suhtautua talvisotaan. Suomalaisten sankareiden jotka pelastivat perheensä ja kansansa orjuudelta, ihailu ei tarkoita että fanittaisi sotaa sinällään - itsetarkoituksena.
Sota on helvettiä, mutta savotta joka oli tehtävä, koska vaihtoehto oli vielä huonompi.
Kesäkuun -44 pahimpina viikkoina miehiä poistui riveistä kaatuneina, haavottuneina ja kadonneina (=vankeina) melkein divisioona VIIKOSSA. Ei ihan vähän mutta siitäkös porvari välittää koska "nuorukaisen kuolla kuuluu". Hehän siten tekivät vain mitä kuuluikin tehdä.
” Kesäkuun -44 pahimpina viikkoina miehiä poistui riveistä kaatuneina, haavottuneina ja kadonneina (=vankeina) melkein divisioona VIIKOSSA. ”
Näinköhän vaan on tämäkin Tarkkispojan luku hatusta tempaistu kuten ne aiemmat?
”Ei ihan vähän mutta siitäkös porvari välittää koska "nuorukaisen kuolla kuuluu". Hehän siten tekivät vain mitä kuuluikin tehdä.”
Väittää, että he pitivät osaltaan Suomen vapaana, itsenäisenä ja demokraattisena maana! Kansa kyllä heitä kunnioittaa ja heidän uhriaan suree ja arvostaa! Sama ei päde ikistallari Tarkkispoikaan, joka päätoimisesti ilkkuu Kotimaataan tappioista ja olisi suonut tuonkin vaiheen päätyvän Suomen miehitykseen ja sovjetisointiin!
Sairas tyyppi. Enemmän kuin kahjo.
,,,,he pitivät osaltaan Suomen vapaana, itsenäisenä ja demokraattisena maana!,,,,
Kysyisit kuka aiheutti vaaran kesällä -44 menettää nuo kaikki. Vanha hevosmies ja hullut suur-Suomen haihattelijat. Nuorukaiset ja koko kansa maksoi siitä kalliin veriveron mutta siitä ei oikeisto puhu mitään.
-----Tarkkispoikaan, joka päätoimisesti ilkkuu Kotimaataan tappioista ------
Kukaan ei ole ilkkunut mutta muistuttanut on. Mutta sitähän ei saisi tehdä koska ovat ikäviä tosiasioita historiastamme. Kaikkien pitäisi vain aamusta iltaan puhua Stalinista, se olisi porvarispoikien mieleen.
Porvarin järjestämästä Suomen verihuuruisesta historiasta ei saa puhua eikä sen puoleen länsimaidenkaan toimeenpanemista kymmenien miljoonien ihmisten joukkomurhaamisista.
” Kukaan ei ole ilkkunut mutta muistuttanut on. ”
Aivan. Usein, innokkaasti ja vahingoniloisesti. Kunnioitus sinulta puuttuu, koska et miellä miltä he meidät pelastivat!
”Mutta sitähän ei saisi tehdä koska ovat ikäviä tosiasioita historiastamme. ”
Kaikkea saa toki tehdä etkä sinä juuri muuta teekään!
”Kaikkien pitäisi vain aamusta iltaan puhua Stalinista, se olisi porvarispoikien mieleen.”
Ei suinkaan, mutta kun jostakin syystä on toinen maailmansota paljon esillä niin samassa mainitaan hänetkin.
”Porvarin järjestämästä Suomen verihuuruisesta historiasta ei saa puhua eikä sen puoleen länsimaidenkaan toimeenpanemista kymmenien miljoonien ihmisten joukkomurhaamisista.”
Miksei saisi? Itse saat näppylöitä kun vastaavia ja paljon myöhäisempiä punaisia joukkomurhia mainitaan!
” Kysyisit kuka aiheutti vaaran kesällä -44 menettää nuo kaikki. ”
Sen aiheutti sota, joka alkoi 30.11.1939 Talvisotana ja jatkui Välirauhan ajan neukkujen miehityshimona Suomen suhteen. Emme me osaamme valinneet!
”Vanha hevosmies ja hullut suur-Suomen haihattelijat. ”
Jatkosotaan jouduimme täysin neukun johdattelemina!
”Nuorukaiset ja koko kansa maksoi siitä kalliin veriveron mutta siitä ei oikeisto puhu mitään.”
Miten niin! Siitähän puhutaan tavan takaa ja asia n paljolti esillä myös itsenäisyyspäivänä. Ilman Suomen armeijan uhrautuvaa panosta panna stoppimaahantunkeutumiselle olisi seuraamuksetolleetmonin verroin pahemmat kuin sodan seuraukset!
Jos rintama olisi pettänyt niin:
-etenevä vihollinen olisi tehnyt massaraiskauksia pitkin maata
- maa olisi miehitetty ja sovjetisoitu
- useita satoja tuhansia suomalaisia olisi kadonnut lopullisesti perheineen neukun gulageille
- maahan olisi asutettu 1-1,5miljoonaa etnistä venäläistä
Jos olisimme itsenäistyneet enää uudelleen 1990 olisi maan talous ollut samalla tavalla hajalla ja alkutekijöissään kuin Baltiassa!
Hitlerin ja Stalinin yhteenottoon meidän ei olisi tarvinnut osallistua, jos olisimme vaan jääneet sivusta seuraajina kommentoimaan heidän välistä sotaansa.
Ei meitä eikä maa-aluettamme olisi käytetty sotaan lainkaan. Sota olisi vältetty, jos emme olisi siihen osallistuneet.
” Hitlerin ja Stalinin yhteenottoon meidän ei olisi tarvinnut osallistua, jos olisimme vaan jääneet sivusta seuraajina kommentoimaan heidän välistä sotaansa.”
Omituinen haavekuva. Kumpi osapuoli olisi toimittanut meille viljaa? Tuskinpa kumpikaan!
”Ei meitä eikä maa-aluettamme olisi käytetty sotaan lainkaan. Sota olisi vältetty, jos emme olisi siihen osallistuneet.”
Miksei?saksa hyökkäsi Pohjois-Norjasta kohti Murmanskia! Mikään mahti maailmastaei olisi estänyt maaita puolin tai toisin koukkaamaan Suomen alueen läpi kylkeen.
Ei pientä ja muka puolueetonta kunnioitettu mitenkään!
Et ole vieläkään kyennyt esittämään mitään toimivaa vaihtoehtoa!
Harmi todella, että neuvottelijat eiovät lähteneet jo viikkoa aiemmin. En tosin tiedä, oliko Stalin jo silloin udottanut YYA-sopimuksen pois ehdoista
" Rauha olisi pitänyt solmia viimeistään helmikuun viimeisellä viikolla. "
Rauha olisi pitännyt solmia heti, kun Terjoen hallitus nimettiin. Otto-Ville Kuusinen olisi tullut johtamaan meidät kunniaakkaiden neuvostotasavaltojen liittoon.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Terijoen_hallitus
Jotta taistolaisten ja muiden ytimennävertäjien propagandalle laitetaan tältä osin piste olen koostanut kesän 1944 verisimmät jaksot jotta niitä voidaan verrata Talvisodan tappioiden. Tiedot taisteluiden takia menehtyneistä:
09.06-18.6.44: 2,855
19.06-28.6.44: 4,284
29.06-08.07.44: 3,915
Verisin 10 päivän jakso asettuu aikavälille 21-30.6 joilloin alkoi Kannaksella puna-armeijan Kotka Operaatio, pyrkimys tunkeutua Kymijoelle sekä koukata Laatokan läntiselle rannalle kun samaanaikaan alkoi Itä-Karjalassa puna-armeijan suurhyökkäys.
Tällä 10 päivän jaksolla menehtyi 4,568 sotilasta. Seuraavalla 10 päivän jaksolla (1-10.7) 3,596 ja sitä seuraavalla enää 2,211.
Huomaamme miten Talvisotaan verrattuna tappiot alkoivat dramaattisesti laskea kun ne Talvisodassa dramaattisesti loppua kohden nousivat. Siitä huolimatta juuri kesä 1944 kuvataan katastrofaalisena kun taas Talvisota "urheana".
Talvisodan loppuvaihe oli katastrofaalinen suomalaisille kun taas kesä 1944 päättyi monilla rintamalohkolla lähes 2 kuukauden asemasotavaiheeseen. Omituinen vääristymä suomalaisessa populaarikäsityksessä sekä Talvisodasta että kesästä 1944.
*****Stieglitz*****
Jälkipolvilla osalla on varaa olla naivi ja idealistinen hölmö että "sota olisi voitu välttää". Tietenkin jos olisi annettu maa bolshevisoida. Siinähän nämä bolshevismin ihanuuteen uskoneet olisivat samalla päässeet eroon "riistoporvareistaan". Olisivat kai vieressä perverssejä unelmiaan tyydyttääkseen katselleet kun puna-armeijan humalainen roskajoukko olisi raiskannut "riistoporvarien" vaimot ja tyttäret.
Se "toinen vaihtoehto" jota Arndt Pekurisen kaltaiset idealistit esittävät olisi tehnyt Suomesta kyllä bolshevistisen persläven.
Frans Kallet olisi vain pitänyt korvata ystävämme Mussolinin Breda syöksypommittajilla, niin kokonainen armeija venäläisiä olisi voitu hukuttaa Suomenlahteen, koska jäällä ei ollut ilmatorjuntaa.
"Breda Ba.88 Linceä on luonnehdittu erääksi toisen maailmansodan epäonnistuneimmaksi konetyypiksi, sitä on kutsuttu jopa kiitoradan koristeeksi ja hyökkääjien houkutuslinnuksi.[2] "
Olipa hyvä kone!
nyt onkin kyseessä Breda Ba 65. Italia luopui niistå 1941 ja talvisodan aikaan niillä oli sotilaspiireissä paljon suurempi käyttöarvoi kuin Blenheimeillä, ne yltivät tonnin pommilastilla samaan kuin Stuka.
Lisäksi olivat Fiat G50 ja Cr42 pienemmällä moottorilla, joka kävi Bredaan ja oli Brewsterin koneen kopio. Cr42:een sai myös asennettua Me-109:n moottorin.
Las Cosicas del Panzer
https://i.pinimg.com/originals/56/ff/8c/56ff8ca60455e86b35521fcb795780b9.jpg
Ilman tätä konetta Francon diktatuuria ei olisi syntynyt, koska se oli maataistelukone, eikä ilmatorjuntaa ollut.