Pyhien kirjoitusten koko määrä

Anonyymi

Aiemmin olen viitannut hermeetikkojen tietoon, että 36525 kirjoitusta, joista 2000 maailman rakenteesta. Koraanin mukaan joka Aionille (28) oma kirjoitus. Mormonin kirjan mukaan joka heimolle (500) oma kirjoitus. Mutta tänään kalevalasta osui silmiin: Sukuvirttä suoltamaan, lajivirttä laulamaan... Lajeja on peräti 8400000 kpl ja sukuja ties kuinka paljon. Pyhien kirjoitusten määrä lisääntyy ehkä jopa yhdellä kirjoituksella jokaista varttia kohden päättelen tuosta hermeetikkojen luvusta. Se voisi nimittäin tarkoittaa myös vuosikartuntaa?

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viisain kuningas Salomo luettelee 28 aikaa, mutta 1000 Aionia saattaa olla lähempänä totuutta. On turha arvioida alakanttiin kirjoitusten määrää opetti Kalevala. Itse olen löytänyt viime aikoina esim. Beowulf, Kansojen varallisuus, Kuuluisten filosofien elämät ja opit, Bhagavatam, Faust I-II, Kalevala, jne.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4896
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3476
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      7
      2709
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      37
      1752
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1680
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe