Puntarikosken vesilupa.

Anonyymi

Mistähän saisi tietoa Puntarikosken voimalaan liittyvästä vesiluvasta?

4

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä tieto on saatettu niin salaiseksi ettei sitä ainakaan minä ole löytänyt kun olen selaillut tätä kaikkitietävää nettiä.
      Olisi mielenkiintoista tietää kun voimalaitos rakennettiin niin silloin kait velvoitettiin sähköyhtiö rakentamaan ympäri Höytiäistä vene/laivalaitureita turvaamaan saariin ja muihin vesilläliikkuviin oikeuksiin päästä vesille säännöstelyn tuomista haitoista johtuen.
      Kiinostukseni heräsi kun tänä talvena jäät laajentuessaan ovat särkeneet Herneniemen laiturin päässä olevan hirsisen silta-arkun. Kenen korjausvastuu on sattuneen vahingon osalta? Luulisin että PKS:n joka omistaa Puntarikosken voimalan ja on velvoitettu pitämään ko. laiturit myös kunnossa.
      Laituria ei taida kukaan nykyisin omistavan ainakaan kunnossapidon osalta. Kontiolahden kunta on kylläkin hanakasti keräämässä niillä olevilta veneiltä venepaikkamaksuja, mihin se sitten perustuukin jos ei omista laituria.
      Onko jollaain Faktatietoa?

    • Anonyymi

      Lupaviranomaiselta. Taitaa olla se Ely (ellei sitten se Aalla alkava).

    • Anonyymi

      Sain kiinni ELY ihmisen ja hän sanoi että Kontiolahden kunta on armollisesti ottanut ko. laiturin omakseen ettei PKS:n tarvitse huolehtia laiturin kunnossapidosta vaiikka säännösteleekin Höytiäistä, kunnalla kun on enempi varaa pitää kunnossa laituria. Nyt vaan sitten kunnan kiinteistöpuoli kesäntullen tekemään uuden päätyarkun. Samalla voisi jatkaa laituria 30-40m että pystyy lastaamaan veneet syvänveden alueella.
      Arvelisin ettei kymppitonnilla selviä.

      • Anonyymi

        Taisi kunta ottaa ahneuttaan hoidettavaksi Herneniemen laiturin että saa kerättyä venepaikkamaksut. Olisivat vaan antaneet olla Puntarikosken voimalan hoidossa vesilain velvoitteiden mukaan niin ei olisi tarvinnut alkaa remonttilaskuja maksamaan.
        Miten lienee Polvijärvenpuoleisten velvotelaiturien tilanne?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9397
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      72
      4877
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      44
      4551
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2338
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1576
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      42
      1373
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      51
      1302
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1286
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1252
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1174
    Aihe