Koronan ehkäisemiseksi pese kädet saippualla 20 sekunnin välein,
Pese kädet
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitä hyötyä käsidesistä on jos se on julkisessa paikassa?
Ja sadat ovat sitä jo käyttäneet ennen sinua? Jokuhan voi olla se koronaviruksen saanut, kun kosket käsidesipulloon saat sen itsekin. Itse en noihin julkisiin pulloihin koske, niistä sen bakteerin vasta saakin.
Täh? painat siitä purkista tulee tököttiä käsiisi joka putsaa sun käsissäolevat bakteerit pois ja ei se korona siinä minuutteja hegaile hengissä sinua odotamassa on osa kyllä aika hupi väkeä juttuineen.
Täh? Ja Täh? Pitääkö tämä vääntää rautalangasta? Kun kosket tuohon pöpöjä täynnä olevaan desiin voit saada minkä tahansa taudin. Jos käsidesi tappaisi kaikki bakteerit kukaan ei olisinkodkasn sairas eikä saisi mitään tautia, milloinkasn.
Missä viipyy virallinen pyllynpyyhintäohje?
Pelkkä käsien pesu ei enää riitä!
Koronavirus (CoVid-19 -virus) säilyy ja leviää ulosteen mukana.
..
Viral RNA has also been found in stool samples from infected patients.
..
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Severe_acute_respiratory_syndrome_coronavirus_2
Niistä hihaan.
Temppu ja kuinka se tehdään.
https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/taudit-ja-torjunta/infektioiden-ehkaisy-ja-torjuntaohjeita/kasienpesu-ja-yskiminen
Tulostettava ohje.
Luotan edelleen foliosta muotoiltuun kypärään.