Koronavirusta on kahta erityyppistä, se leviää virtsan ja ulosteiden välityksellä, tutkijat kertovat

Anonyymi

9

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      STM:n infotilaisuus alkaa kello 13. Yle seuraa tilaisuutta.

      Osa artikkelin sisällöstä ei ole välttämättä saavutettavissa esimerkiksi ruudunlukuohjelmalla.
      klo 13:16: Yleisötilaisuuksien rajoittamiseen ei ole tarvetta.

      klo 13:16: Karanteenipäätökset ja muut rajoitukset tehdään kunnissa tilannearvion mukaan. Kunnan tai sairaanhoitopiirin tartuntataudeista vastaava lääkäri voi tehdä päätöksen henkilön karanteenista tai eristämisestä. Päiväkoteja, oppilaitoksia ja muita vastaavia yksikköjä koskevat päätökset tehdään kuntien lautakunnissa asiantuntijoiden avustuksella. Pekonen painottaa, että STM ei tee eristämistä koskevia päätöksiä.

      klo 13:11: Suomessa on tähän mennessä laboratoriovarmistettu yhteensä seitsemän koronavirus-tartuntaa. Näistä kolme liittyy matkailuun ja neljä ovat jatkotartuntoja, kertoo Pekonen. Suomessa todettujen tapausten tartuntaketjut siis tunnetaan.

      klo 13:07: Sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen painottaa, että Suomessa ei ole koronavirus-epidemiaa. THL on määrittänyt Italian epidemia-alueeksi.

    • Anonyymi

      Italiassa päättivät koko maan osalta sulkea koulut, yliopistot ja oppilaitokset
      huomisesta vähintään puoleen väliin maaliskuuta. Tänään selvisi muuten, että Espanjan ensimmäinen koronavirusuhri oli 13.02.2020 Valenciassa ja oli diagnosoitu epämääräiseksi keuhkokuumeeksi.. Vastaanvanlaisia löytynee muualtakin Eurooppaa tammikuun puolelta alkaen.

    • Anonyymi

      Haa haa!
      Menin lankaan. Vanhanaikaiseen.
      Luulin, että etusivulla ylimmässä ketjussa on uusi kommentti. Ei ole! Haa haa!

    • Anonyymi

      Jokaiselle ulkomailta koronaviruksen tuojalle pitäisi antaa tuomio murhasta, jos tartuttaa sen henkilöön, joka kuolee siitä syystä. Loppuisi joutava reissaaminen

    • Anonyymi

      Versioita on paljon enemmän. Sen kerran saatuaan se uusiutuu epäsäännöllisin väliajoin niin usein kuin on tarpeen, että kantaja menehtyy. Nyt löytyy jo ihmisiä, jotka on kahdesti parantuneet. Onko sitten kolmas vai kuudestoista kerta se viimeinen. Aika näyttää.

    • Anonyymi

      P-Koreassa on asetettu yli 200 ulkomaalaista karanteeniin, mutta P-Korean omien tietojen mukaan omasta kansasta ei kukaan ole sairastanut. Epävirallisen tiedon mukaan siellä lienee n. 100 000 - 500 000 todellinen luku. Kuolleista ei ole arvioita. Milloinhan tuo kupla puhkeaa ja tulee juki, liekö milloinkaan.

    • Anonyymi

      THL.n ylilääkäri mukaan taudin tarttuminen pintojen välityksellä on häviävän pieni, siksi katsonkin että käsien pesukin on hyödytöntä

      • Anonyymi

        XD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1837
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1772
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      11
      1317
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1121
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1084
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe