luterilaisen kirkon piispoille maksetaan yli sadan tuhannen euron vuosipalkkaa? Arkkipiispa n. 145 000€/vuosi, piispat reilusti yli 100 000€/vuosi??
Perusteena työn määrä, työn julkisuus tai mikään muukaan ei ole peruste maksaa kyseisiä mammuttipalkkoja. Miksi? Raamatussa on aivan selkeästi kirjoitettu piispojenkin herran tahto. Omaisuutta ei saa haalia, pitää antaa köyhille jne rikkaan on mahdotonta päästä taivaaseen jne. Piispojen täysin ylisuuret palkat ovat räikeässä ristiriidassa heidän oman uskon oppikirjan opetusten kanssa.
Mikä olisi sitten kohtuullista? Suomessa oleva keskipalkka n. 3600€/kk olisi sopiva. Tai ehkä ei sekään vaan ainut oikea on luostarimainen elämä, omaisuutta keräämätön elämä. Tämähän on myös kaikille Raamatun uskoa tunnustavalle kova paikka, omaisuutta ei saisi haalia mutta sen perässä moni itseään uskovaiseksi kutsuva juoksee.
Millä perusteella....
30
91
Vastaukset
- Anonyymi
Syyhän on hyvin yksinkertainen: uskovaisen on täysin mahdoton elää Raamatun oppien mukaisesti, ainoastaan selittelemällä ja muuttamalla selviä Raamatun kohtia itselle sopiviksi uskovainen voi omasta mielestään olla oikea Jumalalleen.
Uskovaisen on helpompi tuomita muut omien uskomustensa perusteella helvettiin jne, kun uskovaisen omia tulkintoja arvostellaan.- Anonyymi
Pitäähän sitä piispoilla rahaa olla, niin voi vähän matkustaa ja rillutella
- Anonyymi
Suurten palkkojen maksaminen on ahneutta. Laajasalon kaltaiset piispat käyttävät lisäksi verovaroja väärin omiin tarpeisiinsa ilman minkäänlaista moraalia. Toivottavasti ko. piispa on muuttanut tapansa, epäilen...
- Anonyymi
Jospa se lasketaankin alamaisten ja palkollisten määrän mukaan, eli kai n 50 c/ alainen/v. Kovin vähän, jos vertaa mihinkä firmaan tai puolueeseen tai mihin vaan! Kukaan ei menisi pomoksi firmaan, jonka omistajia ja omistaja-asiakkaita olisi vaikka 100 henkeä työllistäen itsensä ja firman, koska saman laskelman mukaan palkka olisi 50€/kk.
Kukaan ei kuitenkaan tiedä, miten suuren osan tuloistaan he mahdollisesti lahjoittavat johonkin hyväntekeväisyyskohteeseen tai apua tarvitseville lähimmäisilleen.
- Anonyymi
Hah-hah, pakaa ei makseta sillä perustella, että siitä lahjoitetaan hyvöntekeväisyyteen. Oletpa tyhmä!
- Anonyymi
Heillä on suurin vastuu ihmisten paimentamisessa taivaaseen kelvolliseksi.
- Anonyymi
Jooo, tämä "suurin vastuu" oikeuttaa ahneuteen, aivan kuten Raamatussa opetetaan....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jooo, tämä "suurin vastuu" oikeuttaa ahneuteen, aivan kuten Raamatussa opetetaan....
Askeesimainen elämä, olen samaa mieltä. Jokainen voi toteuttaa tätä henkilökohtaisesti. Tutustuin askeesiin ortodoksmin kautta,ekologinen ym.elämäntapa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jooo, tämä "suurin vastuu" oikeuttaa ahneuteen, aivan kuten Raamatussa opetetaan....
Ei se hullu ole joka ottaa, maksaja antaa.
- Anonyymi
Johtajilla on johtajien palkat.
- Anonyymi
Sekään ei ole peruste maksaa piispoille ökypalkkoja Raamatun oppien mukaan.
Ehkäpä piispan pitää olla rikas, koska muuten hän ei voisi sanoa: "Köyhät kyykkyyn." Raamatun jumala tykkää, kun hänelle kumarretaan ja nöyristellään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sekään ei ole peruste maksaa piispoille ökypalkkoja Raamatun oppien mukaan.
Ehkäpä piispan pitää olla rikas, koska muuten hän ei voisi sanoa: "Köyhät kyykkyyn." Raamatun jumala tykkää, kun hänelle kumarretaan ja nöyristellään.No, onhan Jumala sentään Jumala. Piispa ei ole.
- Anonyymi
Täytyyhän maallistuneille piispoille maksaa myös runsaan maallisesti! Kuka nyt höpöuskoa puoli-ilmaiseksi viitsisi tukea?
Jeesus oli hölmö, kun valitsi aasin. Aika usein myös käveli, mokomakin ulkoilmaihminen. Alku-uskoiset, nk. piispat tuohonkin aikaan nauttivat runsasta hyvinvointia ja taatusti sisällä temppelien sakasteissa.
Kun tänä päivänä Kristusta saarnataan, tästäkin joutuu poliisikuulusteluun. Eivätkä piispat hihhulia tue tänäänkään. Menisi hyvä asema ja korkea palkka.
Jos kirkko kaatuukin, no, viisaimmat tienasivat sitä ennen. - Anonyymi
JOtta heillä oliis varaa käyttää pikkulapsia hyväksi ja maksaa heille ja ostaa materiaa. Veronmaksajta ne maksaa............
- Anonyymi
Hmmm. Olkoot luterilaisen kirkon piispat muutoin vaikka kuinka mätiä, pedofiliasta heidän kohdallaan ei ole tietoa eikä näyttöä.
Piispoillekin kuuluu se oikeus, että jos, niin heitä syytetään tosiasioista, eikä keksitä heille rikoksia, joihin he välttämättä eivät ole syyllisiä.
- Anonyymi
Henkilökohtaisesti en tiedä syytä suurehkoihin palkkoihin. Virathan katsotaan hyvin arvostetuiksi ja paljon koulutusta vaativiksi......? Jos keskustelemme Päättävissä asemissa olevien palkkoja taimonien yritysjohtajien/-omistajien palkkoja, ei niiden suuruuden "oikeutusta" juuri aseteta kyseeenalaisiksi. Kovalla työllä moni sanoo ja kokee omat miljoonansa tienanneen.
Näin se vain menee enemmän ja enemmän. Hyvin varakkaiden ja hyvin pienituloisten välinen ero vaikuttaa suurenevan, eikä siihen kukaan tunnu haluavan puuttua. Työttömiä ja suhteellisen nuorena eläkkeelle jääneitä/joutuneita monet halveksuvat ja syyllistävät ymmärtämättömyyttään.- Anonyymi
Yritysmaailma on oma asiansa, ja kieltämättä sielläkin johtajien palkat ovat kohtuuttomia, bonuksineen, erorahoineen jne muine etuineen. Tavan työtekijäthän sen tuloksen tekevät, ei vaan heidän kukkaroissaan yleensä näy.
Ko. piispat ovat taas asia erikseen. Ovat koulutettuja ja voipi olla, että ovat arvostettujakin mutta, mutta...Heidän suuret, ylisuuret, palkat eivät vaan sovi yksiin heidän edustamiin arvoihin, tekopyhyys tulee väkisinkin mieleen
- Anonyymi
Minkähän takia aikoinaan valtionyhtiö Fortumin Mikael Liliukselle maksettiin palkkaa enemmän vuodessa kuin samana vuonna tienasi Yhdysvaltojen presidentti?
<<Percy Henrik Mikael Lilius[1] (s. 3. joulukuuta 1949 Helsinki)[2] on terveyspalveluja tarjoavan Mehiläisen luxemburgilaisen holdingyhtiön yksi omistajista ja hallitusjäsen.[3] Hän toimi energiayhtiö Fortumin toimitusjohtajana ja oli yhtiön palveluksessa 2000-luvun. Lilius tuli tunnetuksi Fortumilta saamistaan optioista, jotka olivat useiden miljoonien eurojen arvoisia.<< Hmm... Tuo sama koskenee sitten kaikkia erilaisia uskonnollisia johtajia?
- Anonyymi
Kyllä niille pitäisi maksaa uskovaisten määrän mukaan. Esim 1€/uskovainen☺️
- Anonyymi
luin jostakin, että kirkkoon kuuluva keskiverto uskis maksaa elämänsä aikana noin 30 000€ taivaspaikastaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
luin jostakin, että kirkkoon kuuluva keskiverto uskis maksaa elämänsä aikana noin 30 000€ taivaspaikastaan.
Maksavatkohan piispat kirkollisveroa? Todennäköisesti ei.
- Anonyymi
Allahin miehet kyttää katujen kulmissa veitset terävinä, jos piispa sattuisi kävelemään ohi. Kyllä minuakin pelottaisi jos piispa olisin.
- Anonyymi
Lalli on kirves ojossa, ei kiinnostaisi piispa olla, vaikka saisi mitä korvauksia.
- Anonyymi
Piispathan ovat täysin hiljaa palkoistaan, nöyrinä vaan kuittaavat miljoonansa. Kyllä siinä jaksaa köyhän puolesta puhua, kun itsellä pöydät notkuu herkkuja ja omaisuutta ja ylellisyyttä on yllinkyllin.
Kun on oma maha täynnä niin jaksaa nälkäistä haastattaa. Toisaalta, on tietysti tarpeen maksaa puoluetukea - jopa sinihomeporukalle.
Puoluetuki on noin 99 000 €/edustaja. Laskutehtävä: 200 x 99000 € =?????- Anonyymi
Palkka on just kohillaan.
- Anonyymi
Ev.lut kirkon erityisasema valtionkirkkona pitää lopettaa heti. Ei ole oikeudenmukaista, että ev.lut. uskomusta ja jumalaharhaa pidetään muita jumalaharhoja paremmassa asemassa. Valtio valtiona ja uskomukset omina ryhminään irti valtiosta.
Kysyn uudelleen, kun vastausta ei tullut: koskeeko ajatusmallisi kaikkia uskonnolisia toimijoita kirkon ulkopuolellakin?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834433Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243098Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162635Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka422279Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132255- 132194
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142015Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717