OHISALOLLA YMMÄRRYS HUKASSA RAJAVALVONNASSA

https://www.suomenuutiset.fi/sisaministeri-ohisalon-nakemys-rajavalvonnan-tehtavista-aiheutti-naraa-twitterissa-mita-ihmetta-mina-juuri-luin/
Miten Suomessa voi toimia sisäministerinä Ohisalon kaltainen politiikko, joka ei ymmärrä rajavalvonnan todellisesta tehtävästä mitään?
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Sitä saa mitä tilaa, korjaus ensi vaaleissa! ( =Jos pystytään enää mitään korjaamaan)

Äänestä

Joo , aikoihin on eletty kun ympäristöministereitä neuvoo lapsi tämä ilmastoguru .

Äänestä

Hänet tulisi vapauttaa tehtävistään koska kyseinen henkilö ei ole ymmärtänyt toimenkuvansa luonnetta. Näinhän toimitaan kaikissa muissakin työsuhteissa. Jos työtehtävää työntekijä ei ymmärrä tai hahmota silloin kyseiselle henkilölle tehdään irtisanominen.

Äänestä
  • Kyllä , juuri näin .

    Äänestä

Vihreät tulkitsevat lakia omiin tarpeisiinsa. Vähän sama on ihmisoikeushokeman kanssa. Ihmisoikeudet eivät merkitse oikeuksia ilman velvollisuuksia. Sairas on vihreän ihmisen maailma, ja maksajina kaikkein heikoimmat Suomen yhteiskunnassa.

Äänestä
  • Juuri näin.

    Äänestä

Sisäministeri Maria Ohisalo närkästytti kansalaisia Twitterissä, kun hän ilmoitti rajavalvonnan tehtävänä olevan mm. saattaa laittomasti rajan ylittäneet turvapaikkaprosessiin


Akka on ihan sekaisin....apuvirkaan kansiliapäälliköksi palkattiin henkilö joka ajaa samaa agendaa...täytyy vain toivoa ettei EU tosissaan alkaa ehdottamaan ratkaisua jossa turvapaikanhakijat Kreikan rajalta vietäisiin suoraa. Suomeen.

Äänestä
  • Mikähän suuri kiinnostus ja huolenaihe nämä ovat hänelle ? Pelottaa jos taas tänne tulee lisää .

    Äänestä

PERKELE. Ohisalo hyyssää lsää matuja Suomeen suuret määrät tällä ymmärtämättömyydellään.

Äänestä

Suomalaiset rajavartijat ovat tottuneita matkalaukkujen kantajia, jos ministerit niin määrävät.Kreikassa tämäntapainen humaani toiminta ei taida onnistua, vaikka Ohisalo olisikin ohjeistanut nnin tekemään.

Äänestä

Ei minkäänlaisia, edes jollain lailla tyydyttävää vastausta tullut persujen kysymyksiin häneltä äsken eduskunnassa. Höpisi vaan jotain sopimuksista ja siitä että Kreikka valvoo rajojaan. Sitten vielä sitäkin höpisivät nämä eukot että Suomi auttaa Kreikkaa. Auttaminen tarkoittaa että otetaan ukkoja tänne pilvin pimein. Kulmuni siis höpisi nämä samat sanat.

Äänestä
  • Nämä helvetin kansainväliset sopimukset ovat näille tuhon ihmisille sellainen pyhä lehmä, ettei niistä luovuta vaikka kansan turvallisuus menisi miten alas.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nämä helvetin kansainväliset sopimukset ovat näille tuhon ihmisille sellainen pyhä lehmä, ettei niistä luovuta vaikka kansan turvallisuus menisi miten alas.

    Yksikään sopimus ei velvoita päästämään rikollisia ja terroristeja maahan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yksikään sopimus ei velvoita päästämään rikollisia ja terroristeja maahan.

    Ei niin, mutta nämä hyväkkäät vetoaa niihin.

    Äänestä

Mitähän nämä kansainväliset lait ovat jota tämä jankkaa kuin alkoholistidementti. Jos Turkin toimet katsotaan sodaksi niin kuin senyt siltä näyttää, niin näillä kansainvälisillä lailla voidaan pyyhkiä hyvin nuoltua ja squirtattua persettä.

Äänestä

Alkaa punahuulien hymyt hyytyä kun joutuu tosipaikkaan.
Ja tämäkin on sitä miedommasta päästä, vieläkin on varaa venkoilla.
Ohisalo on sekaisin puheissaan kun tuli eteen tilanne että pitää myöntää ja hyväksyä että Eurooppaan tulo on keskeytetty kun hänen toimestaan tähän asti on vain palautukset keskeytetty.

Äänestä

Toivottavasti Kreikka laittaa, nämä laukunkantajat, soppatykin hoitajiksi, eikä mihinkään konkreettiseen rajavalvontaan.. Voipi silloin, raja vuotaa kuin seula, ohjeistuksiensa takia.

Äänestä

No ei pitäisi ollakaan. Tälläisten ihmisten "käsissä" yritys nimeltä Suomi on alta aikayksikön täydessä konkurssissa.

Äänestä

Näin .

Tässä siis meidän oma ( Suomi - Finland) sisäministerimme osoitti solidaarisuuttaan ja antoi tukensa kreikkalaisille , kun Turkin sulttaani käynnisti hybridihyökkäyksen näiden valtioiden rajalla.

Kuunnellaanpas vielä Sisar Ohisalon ohjeet kreikkalaisille rajavartijoille :

"– Rajavalvonnan tehtävänä on mahdollistaa sujuva ja turvallinen rajanylitysliikenne ja saattaa luvattomasti rajan ylittäneet asianmukaiseen viranomaisprosessiin, kuten esimerkiksi turvapaikkaprosessiin, Ohisalo kirjoitti"

-- Ottivatko onkeen ... ne kreikkalaiset tuolloin.

On olemassa hetkiä jolloin hävettää aivan mahdottomasti olla suomalainen ja niitä hetkiä on yleensä aina ne kun meidän Sisar Sisäministerimme avaa suunsa...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.suomenuutiset.fi/sisaministeri-ohisalon-nakemys-rajavalvonnan-tehtavista-aiheutti-naraa-twitterissa-mita-ihmetta-mina-juuri-luin/
Miten Suomessa voi toimia sisäministerinä Ohisalon kaltainen politiikko, joka ei ymmärrä rajavalvonnan todellisesta tehtävästä mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu