En taida jaksaa

Anonyymi

Miten toimia kun toinen vanhempi ei ole huolehtinut lapsesta yli kymmeneen ikävuoteen.

Ei maksa elatusmaksuja ajallaa tai ollenkaan, eikä suostu kirjoittamaan sopimuksia kaikki tapaamisoikeudesta elatusmaksuun pyöritetään lastenvalvojan, oikeusavun kautta.

Miten tästä jaksaa kun yksin huolehdit? Mä olen täysin loppu aivan finaalissa ja ainoa apu jonka saan on haukut, mitään oikeastaan en edes odota, mutta että edes nuo perusasiat saataisiin sovittua ilman mieletöntä vuoden jatkuvaa taistoa joka ikinen vuosi yli kymmenen vuoden ajan.

Koen tän henkisenäväkivaltana johon ei tule loppua ennen kuin lapsi on 18 vuotias en tiedä jaksanko sinne asti.

Miten yhdellä ihmisellä voi olla oikeus tuhota toisen ja vielä lapsensa elämä näin?

Etä myös tehtailee puolisonsa kanssa lastensuojeluilmoituksia jotka todettu aiheettomiksi monesti, asiakkuus näistä tulee mutta nyt sain vietyä edes poliisille koska tekivät nimellä ja todistettavista valheeseen perustuen, miten tällaista pyöritystä kukaan jaksaa 18 vuotta selväjärkisenä kysyn vain.

Olen miettinyt myös itsem.haa en taida enää jaksaa tätä, kun olisikin ainoa vastonkäyminen elämässä mutta syöpäepäilykset ja muut joita tähän en viitsi edes laittaa, niin miten tätä helvttiä kukaan jaksaa yksin miksi kenelläkään pitäisi olla oikeus tuollaiseen vallankäyttöön?

2

133

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli hyviä neuvoja ja rohkaisua sinulle, mutta ylöspito on poistanut.

      Ylöspito on täysin miehesi puolella eikä salli että sinua rohkaistaisiin.
      Saapas nähdä mitä sääntöjenvastaista tässä on...

    • Anonyymi

      Jos elarit ei tule ajallaan , niin laitat Kelan perintään. Kela maksaa ajallaan ja perii ne sitten ketkulta. Tapaamissopimuksella taas ei ole mitään virkaa, sehän ei velvoita mihinkään ja haluaisiko lapsi edes tavata? Kyllähän 10- vuotias on jo sen verran iso lapsi ettei lapsenvahtia siiktä toisesta tarvitse.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      381
      1467
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      65
      971
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      915
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      91
      913
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      70
      886
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      619
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      614
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      595
    Aihe