Hallituksen työllistämistavoite

Ei onnistu ilman raippaa. Haatainen on tätä jo väläytellytkin.

10

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raippa ei toimi kuin diktatuureissa ja niissäkin vain niin kauan kunnes diktatuuri kukistetaan. Maamme työttömyys on pitkälti rakenteellista ja pysyykin hamaan lähitulevaisuuteen. Kenenkään, siis kenenkään, ei pitäisi vastaanottaa täysipäiväistä työtä alle 1600 euron palkalla. Palkkatyö ei ole itseisarvo, ja ihmisen kehityshistoriassa nykylaajuudessaan suhteellisen uusi ilmiö. Kaikille ei töitä riitä eikä tarvitsekaan riittää. Sinun vuodatustesi perusteella pidät selvästikin työntekijää työnantajan omaisuutena. Näin ei kuitenkaan ole, sillä orjayhteiskunta ei istu länsimaisen ihmisen pirtaan millään tavalla. Minimipalkaksi 10 € tunti ja tämän on pädettävä kaikkeen teetettyyn työhön siksikin, että näin estetään tiettyjen yritysten halajama halpatyöntekijöinen armadan valuminen maahamme maista, joissa eliontaso on alhainen.

      Eläkesäätiöiden varat tulevat kutistumaan koska ikärakenteemme muuttuu, tosin vain parin sukupolven ajaksi. Tämä korjataan sillä, että asetetaan maksimieläkkeeksi 1600€. Minimieläkkeen soisin olevan 1000€. Ottakaamme rikkailta ja antakaamme köyhille.

      Tonnin minimieläke ei olisi kustannuserä, sillä jokainen alle tonnin eläkettä nauttiva elää osin yhteiskunnan tukien varassa. Nyt kun köyhä itse pääsisi käyttämään tarkoituksenmukaisesti tonninsa, säästyisi runsaasti sosiaalisektorin käyttämää rahaa. Jopa vuokra-asuntojen hinnat laskisivat, sillä nykyinen asumistukijärjestelmä suosii ylisuuria vuokria.

      Köyhä elää keskimäärin huomattavasti eettisempää elämää kuin varakas, sillä hänen henkilökohtainen ympäristötaseensa on merkittävästi suotuisampi kuin varakkaan. Köyhyys kunniaan, orjuudelle stoppi !

      • Työnantaja omistaa työntekijän myymään ajan.


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Työnantaja omistaa työntekijän myymään ajan.

        Höpö höpö höpö ;-)
        Ihmistä ei voi omistaa millään muotoa, jos ja kun noudatetaan YK:n ihmisoikeuksien julistusta. Ehdotan sinullekin Ihmisoikeusliitto ry:n jäsenyyttä.


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Työnantaja omistaa työntekijän myymään ajan.

        Kyllä rakastava ja huolehtiva raippa on joskus paikallaan koska ihminen perusluonteeltaan antaa niin helposti periksi kuten suuresti arvostaminen Raimo Summanen on sanonut.


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Kyllä rakastava ja huolehtiva raippa on joskus paikallaan koska ihminen perusluonteeltaan antaa niin helposti periksi kuten suuresti arvostaminen Raimo Summanen on sanonut.

        Siis arvostamani.


      • Silakkata kirjoitti:

        Höpö höpö höpö ;-)
        Ihmistä ei voi omistaa millään muotoa, jos ja kun noudatetaan YK:n ihmisoikeuksien julistusta. Ehdotan sinullekin Ihmisoikeusliitto ry:n jäsenyyttä.

        Työnantaja oikeastaan maksaa ostamastaan palvelusta eli ajasta joten kyllä työntekijä on työnantajan omaisuutta työaikana.


      • Anonyymi
        Silakkata kirjoitti:

        Höpö höpö höpö ;-)
        Ihmistä ei voi omistaa millään muotoa, jos ja kun noudatetaan YK:n ihmisoikeuksien julistusta. Ehdotan sinullekin Ihmisoikeusliitto ry:n jäsenyyttä.

        Ehdonankin maataloustuen leikkaamista vain todella tarvoåitseville.
        Pitk i en lomien lopettamisen talonpojilta nyt 8 kk.

        Yritystuen poistoa vain. Oikeille työllistäville yrittäjille.

        Nykyiset tuet vana veltostuttaa.


    • Anonyymi

      Koronavirus pelastus? oÓlisiko?

      • Ei ehkä pelasta mutta voi hyvinkin osaltaan auttaa rapauttamaan nykyisen ympäristötuhoja tehtailevan ahneitten ihmisten johtaman kerskakulutusyhteiskunnan.


      • Anonyymi

        Eihän hetken päästä kukaan uskalla töihin mennä, kun työpaikalta voi saada tappavan koronataudin. Eduskunnassa on jo kättelykielto, joten en ihmettelisi, vaikka se säätäisi valtakunnallisen työntekokiellon siihen asti, että tauti on harventanut väestöämme riittävästi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      68
      5194
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      261
      4289
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      98
      3918
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      144
      2251
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      33
      1623
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      65
      1331
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      979
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      35
      917
    9. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      889
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      867
    Aihe