Hallituksen työllistämistavoite

Ei onnistu ilman raippaa. Haatainen on tätä jo väläytellytkin.

10

70

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raippa ei toimi kuin diktatuureissa ja niissäkin vain niin kauan kunnes diktatuuri kukistetaan. Maamme työttömyys on pitkälti rakenteellista ja pysyykin hamaan lähitulevaisuuteen. Kenenkään, siis kenenkään, ei pitäisi vastaanottaa täysipäiväistä työtä alle 1600 euron palkalla. Palkkatyö ei ole itseisarvo, ja ihmisen kehityshistoriassa nykylaajuudessaan suhteellisen uusi ilmiö. Kaikille ei töitä riitä eikä tarvitsekaan riittää. Sinun vuodatustesi perusteella pidät selvästikin työntekijää työnantajan omaisuutena. Näin ei kuitenkaan ole, sillä orjayhteiskunta ei istu länsimaisen ihmisen pirtaan millään tavalla. Minimipalkaksi 10 € tunti ja tämän on pädettävä kaikkeen teetettyyn työhön siksikin, että näin estetään tiettyjen yritysten halajama halpatyöntekijöinen armadan valuminen maahamme maista, joissa eliontaso on alhainen.

      Eläkesäätiöiden varat tulevat kutistumaan koska ikärakenteemme muuttuu, tosin vain parin sukupolven ajaksi. Tämä korjataan sillä, että asetetaan maksimieläkkeeksi 1600€. Minimieläkkeen soisin olevan 1000€. Ottakaamme rikkailta ja antakaamme köyhille.

      Tonnin minimieläke ei olisi kustannuserä, sillä jokainen alle tonnin eläkettä nauttiva elää osin yhteiskunnan tukien varassa. Nyt kun köyhä itse pääsisi käyttämään tarkoituksenmukaisesti tonninsa, säästyisi runsaasti sosiaalisektorin käyttämää rahaa. Jopa vuokra-asuntojen hinnat laskisivat, sillä nykyinen asumistukijärjestelmä suosii ylisuuria vuokria.

      Köyhä elää keskimäärin huomattavasti eettisempää elämää kuin varakas, sillä hänen henkilökohtainen ympäristötaseensa on merkittävästi suotuisampi kuin varakkaan. Köyhyys kunniaan, orjuudelle stoppi !

      • Työnantaja omistaa työntekijän myymään ajan.


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Työnantaja omistaa työntekijän myymään ajan.

        Höpö höpö höpö ;-)
        Ihmistä ei voi omistaa millään muotoa, jos ja kun noudatetaan YK:n ihmisoikeuksien julistusta. Ehdotan sinullekin Ihmisoikeusliitto ry:n jäsenyyttä.


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Työnantaja omistaa työntekijän myymään ajan.

        Kyllä rakastava ja huolehtiva raippa on joskus paikallaan koska ihminen perusluonteeltaan antaa niin helposti periksi kuten suuresti arvostaminen Raimo Summanen on sanonut.


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Kyllä rakastava ja huolehtiva raippa on joskus paikallaan koska ihminen perusluonteeltaan antaa niin helposti periksi kuten suuresti arvostaminen Raimo Summanen on sanonut.

        Siis arvostamani.


      • Silakkata kirjoitti:

        Höpö höpö höpö ;-)
        Ihmistä ei voi omistaa millään muotoa, jos ja kun noudatetaan YK:n ihmisoikeuksien julistusta. Ehdotan sinullekin Ihmisoikeusliitto ry:n jäsenyyttä.

        Työnantaja oikeastaan maksaa ostamastaan palvelusta eli ajasta joten kyllä työntekijä on työnantajan omaisuutta työaikana.


      • Anonyymi
        Silakkata kirjoitti:

        Höpö höpö höpö ;-)
        Ihmistä ei voi omistaa millään muotoa, jos ja kun noudatetaan YK:n ihmisoikeuksien julistusta. Ehdotan sinullekin Ihmisoikeusliitto ry:n jäsenyyttä.

        Ehdonankin maataloustuen leikkaamista vain todella tarvoåitseville.
        Pitk i en lomien lopettamisen talonpojilta nyt 8 kk.

        Yritystuen poistoa vain. Oikeille työllistäville yrittäjille.

        Nykyiset tuet vana veltostuttaa.


    • Anonyymi

      Koronavirus pelastus? oÓlisiko?

      • Ei ehkä pelasta mutta voi hyvinkin osaltaan auttaa rapauttamaan nykyisen ympäristötuhoja tehtailevan ahneitten ihmisten johtaman kerskakulutusyhteiskunnan.


      • Anonyymi

        Eihän hetken päästä kukaan uskalla töihin mennä, kun työpaikalta voi saada tappavan koronataudin. Eduskunnassa on jo kättelykielto, joten en ihmettelisi, vaikka se säätäisi valtakunnallisen työntekokiellon siihen asti, että tauti on harventanut väestöämme riittävästi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1550
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      100
      758
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe