Kela hylkäsi toimeentulotuen käyttäen raukkamaisesti postilakkoa verukkeena. Laskut joissa oli marraskuun eräpäivä tulivat postilakon takia perille vasta joulukuussa. Sarvikuonotyyliinsä Kela sanoo: "Hakemus marraskuulta hylätty koska hakemus on tullut meille joulukuussa." Eihän kukaan voi marraskuussa lähettää laskuja jotka eivät vielä ole tulleet edes perille! Tätä eivät Kelan sarvikuonot muka ymmärrä. Päätarkoitushan on jälleen kerran vain tehdä pahaa minimituloisille keinoja kaihtamatta.
Kela on raukkamaisuuden huippu
Anonyymi
2167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kyllä Kelassa on taas pilkkua viilattu ja olisi voitu Postin lakko huomioida. Voi olla, että olisit saanut silti asian vireille ilman laskujakin eli ilmeisesti sinun olisi kannattanut tehdä silti hakemus marraskuussa ja kertoa tilanteesta. Laskut ja muut mahdolliset liitteet olisi sitten toimitettu myöhemmin. Joissain muissa tuissa ainakin on tällainen menettely. Kyllä tuosta päätöksestä kannattaa valittaa, vaikka se niin puuduttavaa homma onkin.
lajijasuris
Tätä samaa sontaa aloittaja jauhanut monta kertaa.....lopeta jo...
Ne laskut olisit voinut myös lähettää sähköisesti verkkohakemuksen liitteinä. Tai sitten jos paperisena lähettää, olisi kannattanut viedä ne laskut itse Kelan konttoriin. Minä en nykyään lähetä mitään "etanapostina", no joulukortit kyllä.
Ei nää palstalaiset osaa verkossa laskuja lähetellä, ko luulevat että kirjastossa laskua maksaessa voi antaa tekstiviestin varmennusta varten kirjaston puhelinnumeton :D
Joo just eli kannattaa aina kun vain mahdollista, laittaa kaikki hakemukset ja liitteet sähköisenä, niin käsittely nopeutuu. Jos ei itse syystä tai toisesta voi, kannattaa pyytää apua joltakulta mikäli suinkin mahdollista. Mutta niin tai näin, kyllä aloittajan tilanteessa on toimittu tökerösti.
lajijasuris
Hyvä ettei ihmiset saa toimeentulotukea vaan tulee hylkyä
Niin, täytyyhän olla olemassa joku, jota kultapossut saavat kyykyttää.
Ei Kela ketään kyykytä! Itse et vaan osaa hakea mitään, tuossa sinullekin linkki Kelan palvelut selkokielellä. https://www.kela.fi/web/selkosuomi
KELA kyykyttää köyhää.
Kelaa mitään kyykytä, ymmärtämättömät vain luulee niin, kun itse ei osata hoitaa asioita.
Hae apua ongelmiisi seurakunnan diakonin kautta, hän osaa koordinoida avuntarpeesi oikeaan paikkaan ja auttaa hakemustenkin tekemisessä Kelaan. Turha syyttää Kelaa omasta avuttomuudesta!
...jatkoa edelliseen, tuossa linkki Kelan palveluihin selkokielellä https://www.kela.fi/web/selkosuomi
Ootpa sinisilmäinen,kyllä kyykyttää.Sairaslomatkin ei oo aina varmaa,kuukaus,toine josko maksettas.Onkohan kelan rahat loppu,tarvitsijoita kun on paljon ja lisää tulee.Hyväosaisetkaan ymmärrä että heillekkin voi elämässä tapahtua kaikkea,elämä voi romahtaa..
Eipä kyykytä Kela siinäkään, vaan jos et itse osaa tehdä anomuksia, niin tuntuuhan se ymmärtämättömästä kyykytykseltä. Olen avustanut näitä "kyykytettyjä", todellisuudessa ovat itse kyykyttäneet itseään ja syyttävät sitten siitä muita. Ei lueta ohjeita, ei noudateta ohjeita jne. siinä sitä sitten tulee kyykytystä.
Kyykytys kun tilanne jatkuu samana ,kesken esim.pitkän saikun evätään saukkupäivät..sitten taas jatkuu 365p. Loppuun.Samaa kuullut mm.ystävältä,noista toimeentulotuista,perh.pieniä lapsia,kraanasta tuleva vesi ainoo mitä tarjota.Ite en saa toimeentulotukii ,mitään noista,en asumistukiakaanAnnoin kaapista mitä voin ystävälle.Hädässä ystävä tunnetaan.Jos on vanhemmat,ystäviä,isovanh.voi pyytää apua.Maksaa takaisin kaiken kun jaksaa.
Nyt kyllä juksaat. En usko sinua.
Kyllä siihen joku syy on, jos kela keskeyttää sairauspäivärahan maksun. Uskoisin, että se syyllinen löytyy sieltä peilistä, eikä suinkaan kelasta. Siihenkin on jokin syy, jos vanhemmalla ei ole tarjota lapsille mitään muuta, kuin hanasta tulevaa vettä. Ihan varmasti kela maksaa etenkin lapsiperheille välttämättömän toimeentulon. Mihin vanhemmat ovat rahat tuhlanneet, jos niillä ei ole ostettu lapsille ruokaa?
Ihan puppua taas väännät! Ei kyykytä Kela, itse on pitänyt sössiä asiansa, että on vain tarjota pelkkää hanavettä lapsille. Mihin unohtui myös lapsilisät?
Jos itse ei pysty asioimaan Kelassa tai tekemään sinne anomuksia, kannattaa ottaa yhteyttä oman seurakunnan diakoniin, hän pystyy auttamaan anomusten tekemisessä.
Tietysti on hyvä auttaa lähimmäistään ja pitääkin auttaa hädässä, mutta monta kertaa tuo lähimmäinen voi tarvita muutakin ammattiapua. Kela ja sossu auttaa niin monessa, sekä seurakunnat, että ei jää pelkkään hanaveteen tarjoamiset.
jotainrajaatrollilla
Eipä tänne varmaan kirjota kyykytetyt.Pitää luottaa mitä ihmiset kertoo.Kyykytyksiin pitää osata,varautua.Mieluvaltaista hylkäämistä välillä mikään ole itsestään selvää.Menee luottamus.
Ei varmaan postilakko tullut sinullekaan yllätyksenä, joten hakemuset sähköisenä ja laskut olisi voinnut pyytää sähköpostiin. Ei varmaan olisi ollut iso vaiva sinultakaan.
Me ansiotöissä olevat joudutaan toimimaan tämän tästä, että toimitetaan dokumentteja sähköisesti ja pyydetään laskuja sähköpostiin. Toki postissa voi lähettää sitten lopullisia papereita, mutta sähköisesti menee hakemukset ja todistukset hetkessä perille. Vaikka moneen postileima ratkaiseekin hyväksytyn päivämäärän hakemukseen, ei se välttämättä aina riitä. Meilläkin mm. matkalaskut ja parkkikuitit kuvataan vaan kännykällä työnantajalle, se riittää palkanlaskentaan, kun sitten vaan alkuperäiset kuitit löytyy myöhemmin tarvittaessa. Jos niitäkin lähettelisi postissa, voisi jäädä rahat saamatta tiliin siltä erää ja tulisi joskus myöhemmin.
Laskut voi toimittaa myöhemmin ja kirjoittaa vaikka: Liitteenä marraskuun hakemukseen. Lue tarkkaan paperit miten pitää toimia, ilmoittavat kyllä selkeästi. Ei ole Kelan asia korjata kaikkia möhlimisiä.
Provotrollia taas koko aloitus, ei Kela kyykytä, itse on hakemukset sössinyt ja syyttää Kelaa.
Olihan tuo postin lakko, mutta harva siitäkään oli niin totaalisen tietämätön, etteikö olisi voinnut itse valpastua rahojensa suhteen. Töppö mikä töppö taas!
Tämän ketjun aloittaja on tehnyt saman aloituksen ainakin 3 kertaa. Joka kerta aloittajan tökerö aloitus on osoitettu virheellisesti.