noudattamaan lakia. Seurakunnasta ei voi enää erottaa sukupuolisen suuntautumisen tai sen muuttumisen takia. Sukupuoli vaihtelee ja henkilö saa asua ja elää kenen kanssa tahtoo tai minkä kanssa vaan. Pastori voi muuttaa sukupuoltaan mieltymystensä mukaan ilman, että tulee erotetuksi. Myös jako kadotukseen ja taivaaseen menijöihin saattaa olla toista joukkoa syrjivä. Seurakuntien wc-tilat on muutettava sukupuolettomiksi ja vanhemmistoon on valittava henkilöitä sukupuolesta riippumatta. Näin yhteiskunta kulkee kohti yksiarvoista yhteisöä.
Helluntaikirkon on taivuttava
Anonyymi
60<50
0Äänestä
Vastaukset 60
Vanhimmat
Syrjintä kielletään laissa.
Aloitus on idioottimainen. Syrjintä kielletään laissa YHTEISKUNNASSA. Mutta uskonnonvapauslaki suojaa seurakuntia. Seurakuntaan liittyminen ja sen opin noudattaminen on vapaaehtoista toimintaa. Eihän sinne ole mikään pakko tunkea, jos arvot eivät miellytä. Tuskinpa ketään erotetaan seksuaalisen suuntautumisen vuoksi. Ei erotettu 60-luvullakaan, jos ei elänyt avoimesti avioliiton ulkopuolisessa suhteessa.
Suomen perustuslaki määrää, että ketään ei saa asettaa ilman hyväksyttävää syytä eriarvoiseen asemaan. Yhdenvertaisuuslaki, joka kieltää kaikenlaisen syrjinnän, ei koske uskonnollisia yhteisöjä. Ne on rajattu lain ulkopuolelle. Lainsäätäjä on näin katsonut, että uskonto on tällainen perustuslaissa mainittu hyväksyttävä syy. Tämä siis suojaa myös teidän seurakuntianne.
Uskonnonvapautta on se, että voi vapaasti liittyä mihin tahansa uskonnolliseen yhteisöön (ja tietysti myös erota) , jos yhteisö jäseneksi hyväksyy omien sääntöjensä puitteissa. Kun ihminen liittyy yhteisöön, hän liittymisellään vapaaehtoisesti hyväksyy nämä säännöt ja yhteisön opin. Jos jäsen toimii sääntöjen ja/tai opin vastaisesti, yhteisöllä on oikeus erottaa jäsen.
Tämä ei tule muuttumaan valtion toimesta, vaikka sillä näköjään pelotellaankin. Valtio ei voi säätää sellaista lakia, joka pakottaisi yhteisöt ottamaan jäseneksi henkilöitä, joita se ei halua. Se olisi niin räikeä loukkaus uskonnonvapautta kohtaan, että Suomi ei selviäisi siitä ilman seuraamuksia kansainvälisessä oikeudessa. Ne puheet voidaan siis täysin unohtaa.
Helluntailirkko on eri kuin helluntaiseurakunta. Helluntailirkko on ekumeeninen porttolaitos.
Te sen sijaan olette hurskastelevia pellejä.
Enemmän tottelemmeJumalaa. Kukaan ei pakota meitä noudattamaan jumalattomia lakeja. Onhan viranomaiset hyväksyneet sääntömme. No problems.
"Enemmän tottelemmeJumalaa. Kukaan ei pakota meitä noudattamaan jumalattomia lakeja. Onhan viranomaiset hyväksyneet sääntömme. No problems."
Uskonnonvapauslaki on voimassa vain niin kauan kuin muita lakeja ei rikota. Eivät muslimitkaan saa naida Suomessa neljää vaimoa, vaikka uskonto sen salliikin. Tai et voi perustaa uskontoa, joka harrastaa ihmisuhreja. Taikka sulkea esim. naisia seurakunnan ulkopuolelle. Seurakunta saa kuitenkin määritellä varsin pitkälle oman uskonoppinsa. Samoin seurakunta saa valita ja erottaa jäseniä omien kriteeriensä mukaan. Mutta toki kriteerien pitää olla kohtuullisia. Jos vain taipumusten perusteella erotetaan, niin pitäisi erottaa koko seurakunta.
Joten yrittäkää saada katolinen kirkko hyväksymään nainen paaviksi!
Turha edes yrittää: emme maallistu. Se on varmaa. Tällä palstalla voi nimettömänä kirjoitella puuta heinää. Ilman mitään vastuuta.
Helluntaiseurakunnan jäsen voidaan erottaa, jos hän viettää sellaista elämää, että hänen katsotaan hylänneen uskonsa. Ei se ole mitään syrjintää!
Ei niin. Enkä ole edes hellari. Kokouksissa voi varmaankin käydä, muttei olla jäsen?
Mitä siinä voi tehdä, jos henkilö todistaa olevansa uskossa, vaikka asuukin samaa sukupuolta olevan kanssa. Tämä on niin ytimiä vavisuttava asia, kuin voi olla. Jos siis vanhemmisto tekee päätöksen erottaa tällainen henkilö ja henkilo vie erottamisensa oikeuden punnittavaksi. Mitä vanhemmisto siinä tapauksessa tekee?
Maallinen oikeus voi siis mahdollisesti kieltää erottamasta seurakunnan jäsenyydestä homoseksuaalisuuden harjoittajat, mutta Jeesuksen morsiusseurakuntaan he eivät voi kuulua, ennenkuin ovat sydämestään tehneet parannuksen synnistään.
Vain Jeesuksen morsiusseurakuntaan kuulumisella on merkitystä. Ja Jeesus tuntee kyllä omansa.
Mielestäni sellaista kuin uudestisyntynyttä homoseksuaalisuuden harjoittajaa ei ole olemassakaan.
Homoseksuaalisuus on luonnottomien haureudentekojen harjoittamista.
1.Korinttolaiskirje:
6:9 Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset,
6:10 eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa.
Gal.5:19 Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus,
5:20 epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot,
5:21 kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa.
Tässä on lueteltu paljon muitakin syntejä kuin homoseksuaalisuus ja myös niistä on tehtävä parannus.
"Mielestäni sellaista kuin uudestisyntynyttä homoseksuaalisuuden harjoittajaa ei ole olemassakaan."
Mutta uudestisyntyneitä pornon kuluttajia ja heteroseksuaalista haureutta harjoittavia on pilvin pimein. Tekohurskautenne on oksettavaa.
"Mutta uudestisyntyneitä pornon kuluttajia ja heteroseksuaalista haureutta harjoittavia on pilvin pimein."
Kyllä toki niitäkin on ja niistkin tulee tehdä parannus, jos aikoo pelastua.
Myös tekohurskaudesta.
Raamatun sana on vahva, eikä sitä pääse pakoon yksikään ihminen.
Jumala tuomitsee myös ne, joka Raamatun totuutta vääristävät.
Kysykääs ortodokseilta. Heitä ei voi taivuttaa meidän jumalattomuuteen, koska heidän oppinsa on kirjattu Sanaan.
Mutta, meillä on kirkot ympäripyöteitä muotouskonnollisia joukkoja, niin heitähän viedään kun kirkkoväki on huutosakkijoukkoa, ei uskovia, niin kuin pässiä narussa.
Eli on kirkko ja kirkko.
Nostan ortodokseille hattua
Ortodoksinen kirkko kuuluu ekumeenisen neuvostoon siinä missä evankelisluterilainen ja helluntaikirkkokin.
No oppi pysyy muistuttaa suuresti vanhan testamentin pyhättöä, pyhä kirkko. Ikonit ovat pieni pahe kuvat kertovat tarinaa olen ortodoksi ja helluntailainen.
Tulee yö jolloin ei kukaan voi työtä tehdä.
Aika pian tämä "Pasin" ja "Teron" jäsenyys jossakin Helluntaikirkkoseurakunnassa punnitaan. Kannattaa ottaa asia vakavasti. Sekä Pasi että Tero voivat olla kumpikin tai vain toinen muuntosukupuolta tai sitten mitä tahansa sukupuolta.
Helluntaikirkkoseurakunnassa ei ole vanhemmistoa vaan nykymallin mukainen johtoryhmä.
Helluntaikirkon "sääntöihin" on kirjattu, että vanhimmisto johtaa.
Hetkinen!! Helluntaiseurakunta on sellaisten ihmisten muodostama ryhmä, jotka eivät tue homosuhteita. Miksi ihmeessä joku homo haluaisi olla jäsenenä sellaisessa seurakunnassa?
Mitä lain rikkomista siinä on, jos ihmiset, jotka eivät pidä homoudesta antavat ulkopuolisille mahdollisuuden liittyä joukkoon, jos he myöskin kokevat samoin. Ei ole pakko tunkea jokapaikkaan, jos ei halua noudattaa porukan sääntöjä. Jo liittyessään nämä ihmiset ovat tienneet tämän ryhmän suhtautumisesta homouteen. On ihan selvää, että ryhmästä voidaan erottaa, jos ei noudata ryhmän yhdessä sovittuja sääntöjä. Siinä ei ole mitään syrjimistä.
Jos moottoriveneilijä, joka on vain moottoriveneille tarkoitetuss veneseurassa, vaihtaa purjeveneeseen ja tulee erotetuksi seurasta, koska seuran säännöissä lukee, että seura on vain moottoriveneilijöille, niin onko syrjimistä erottaa tuo purjehtimiseen hullaantunut purjeveneen omistaja? No ei todella ole. Menköön etsimään purjeveneseuran jos haluaa olla sellaisen veneilyseuran jäsen, joka hyväksyy purjeveneilijätkin joukkoonsa.
Sama juttu homojen kanssa. Menköön etsimään sellaisen seurakunnan, joka uskoo, että homous on Jumalan tahto. Tai jos ei halua, niin perustakoon oman seurakunnan, jossa on sitten vaikka pelkästään homoja.
Näin helppoa se on. Ei siinä ole mitään syrjintää jos joku helluntaiseurakunta potkii pois jäsenen homouden takia. Tosin, Jeesus tuskin tekisi niin.
"Hetkinen!! Helluntaiseurakunta on sellaisten ihmisten muodostama ryhmä, jotka eivät tue homosuhteita. "
Voi hyvät hyssykät. Helluntaiseurakunnissa on kuitenkin aina ollut homoja. Ei ketään voi erottaa pelkän taipumuksen vuoksi. Tai sitten joutuisitte erottamaan myös kaikki sinkut , koska heillä on seksuaalisia haluja. Sekä miehet ja naiset, jotka ovat katsoneet joskus himoiten.
Homoseksuaaleilla on agenda. He tahtovat saada seksuaaliselle suuntautumiselleen ja elämäntavalleen laajemman hyväksynnän kuin mitä nyt on.
Helluntailaiset ja muiden vapaiden suuntien kristityt ovat tähän asti vastustaneet homoseksuaalisia parisuhteita, joten Setan tukemat homoseksuaalit pyrkivät kaikin mahdollisin tavoin saamaan myös nämä kirkkokunnat homomyönteisiksi ja jos se ei onnistu, pyrkivät he rajoittamaan näiden uskonnollisten yhteisöjen toimintaa tai kieltämään sen kokonaan.
Suuret voimat ovat liikkeellä eikä "kirkko" (seurakunta) mahda mitään sille, että kehitys kulkee yhä enemmän Raamatun kirjoitusten vastaista elämää ja moraalia vastaan, mitä uuden liiton kristityihin tulee. Vetoaminen vanhan liiton kirjoituksiin ja lain käskyihin saa kristinuskon vaikuttamaan hirviömäiseltä maallistuneen uskonnottoman maailman silmissä ja niin kristinusko lopulta kielletään, mutta islam jyrää, koska kukaan ei uskalla sitä vastustaa!
Ateistit kuolevat lopulta omaan jumalattomuuteensa, kun muslimit saavat vallan...
Jumalan seurakunnalla on omat säännöt. Elämme raamatun mukaan. Saatte elää maailmassa kuten Ellun kanat. Turha kaljoissa edes yrittää tuoda valkeuden enkeleinä meille maailman lakeja, oppeja. Ei vaan onnistu.
Käykö kuntaan sama malli eroksi, kuin kirkolle?
Mitä ihmettä kysyt? En ymmärrä.
Tämä asia on jo täällä kuin espanjantauti. Onko Helluntaikirkolla ohjeistusta tämän varalta?
Entäs muslimit...? Mene vaatimaan samaa. Ei voi olla niin että yksi uskontokunta jätetään nykyajan ulkopuolelle.
Aloitus on pelkkää pikkulapsen leikkiä perjantai-illalla. Onko aloittajalla huoli syntisistä??? Eipä taida olla. Tiedän, väittely on pääasia. Missä vietät iäsyytesi????Mikään kirkkokunta ei varmasti auta sinua kuoleman jälkeen.
Miten perjantai-illan kanssa leikitään?
Hulluja on monenlaisia kuin tuo "korjausleikkaus laki.
Hormoonien syöminen ei muuta miestä naiseksi, eikä naista mieheksi.
Joten korjaus on huuhaata.
Todella. Muistakaa Sodaman ja Gomorran kohtaloa. Jumalaa ette petä.
Ihmisen+sukupuoli+määräytyy+ensisijaisesti+silloin+kun+munasolu+hedelmöittyy+mutta+siihen+vaikuttaa+myös+sikiön+kehittyminen+kohdussa.+Äidin+hormonitasapainon+heitellessä+lapsesta+voi+tulla+nainen+vaikka+sukupuolielimet+olisivatkin+miehen+tai+mies,+jolla+on+naisen+värkit.+Tuo+sama+mekanismi+vaikuttaa+myös+siihen,+miten+ihminen+tuntee+oman+itsensä+ja+sukupuolisuutensa.+Homous+liittyy+asiaan+siten,+että+jos+äidin+istukasta+on+tullut+tyttölapseen+liikaa+testosteronia,+tulee+tyttölapsesta+ulkoisesti+tyttö+mutta+hän+voi+aivan+aidosti+tuntea+olevansa+miehinen+siksi+tuntea+vetoa+naissukupuoleen.+Hänelle+voi+olla+aivan+luonnollista+alkaa+suhteeseen+toisen+naisen+kanssa.+Sama+menee+myös+toisinpäin:+mies+voi+kiinnostua+samasta+syystä+miehistä.+
Ihmisen+DNA+mutatoituu+1,5%+joka+sukupolvessa.+Tätäkään+ei+voida+jättää+ottamatta+huomioon.+Ihminen+ei+ole+enää+lähellekään+sama+nyt+kuin+mitä+ihminen+oli+vuonna+0.+Kuka+teistä+pystyy+sanomaan+ovatko+nuo+mutaatiot+vaikuttaneet+esimerkiksi+homoseksuaalisuuden+syntyyn.+Se+on+mahdollista+mutta+minulla+ei+ole+varmuutta+asiassa.+On+vain+nöyryyttä+sen+edessä,+etten+tiedä+enkä+ymmärrä+kaikkea.
Kristityt+kutsuvat+sitä+sitten+homoudeksi.+Jumala+kuitenkin+tietää+mistä+on+kyse.+Siksi+ihmisten+on+aivan+turha+tuomita+ketään+homouden+perusteella.+Annetaan+Jumalan+hoitaa+nuo+tuomitsemisasiat.
Laajasalo+on+aivan+oikeassa+sen+suhteen,+ettei+Raamatun+historia+ole+yksiselitteisesti+nimen+omaan+homosuhteita+vastaan.++Raamatun+tekstit+kyllä+ovat+selkeästi+homoseksiä+vastaan+mutta+jos+tuntee+Raamatun+ajan+historiaa,+siitä+käy+selvästi+ilmi,+että+homouteen+suhtauduttiin+ristiriitaisesti+eikä+ole+lainkaan+varmaa,+onko+homovastaisuus+ollut+Raamatun+aikana+asia,+johon+Jumala+olisi+kannustanut.+Monasti+homoseksi+liittyi+asioihin,+joita+jo+sinällään+vastustettiin+mutta+mikä+oli+Jumalan+suhde+itse+homoseksuaalisuuteen,+sitä+ei+Jumala+suoraan+itse+sano.+Paavali+ja+opetuslapset+toistavat+oman+aikansa+kultturillisia+näkemyksiä,+joihin+ilmiselvästi+liittyi+homovastaisuutta,+kuten+nykynäkökulmasta+naisvastaisuuttakin.+Ja+sallihan+Jumala+orjatkin,+antoivathan+Jeesuksen+seuraajat+orjista+selkeitä+opetuksia.+Pidämmekö+me+orjuutta+Jumalan+tahtona?+Tai+naisten+syrjintää?+Entäpä+sitten+homosuhteita?+Miten+ne+eroavat+toisistaan+Raamatun+opetuksessa?+Raamattu+toistaa+oman+aikansa+kulttuuria,+johon+yleinen+homovastaisuus+tietyissä+piireissä+kuului.
On+sitten+eri+asia,+oliko+homous+Jumalan+mieleen+vai+ei.+Minä+en+ole+mikään+sitä+sanomaan.+Vain+Jumala+tietää+totuuden+ja+hänelle+kuuluu+tuomiovalta.+Meidän+ei+tule+tuomita.+Onneksi+olen+itse+hetero,+niin+minun+ei+tarvitse+henkilökohtaisella+tasolla+taistella+näiden+asioiden+kanssa.
Suomen laki takaa kaikille tasapuolisen kohtelun. Kenenkään ei tarvitse pyytää olemassaoloaan anteeksi ja jokainen voi olla kenen kaveri haluaa. Taivaan portteja ei ole kenenkään lupa sulkea. Ulkonaisesti tyyni lääkäri voi olla sisimmältään irstas ja ahne. Haiseva ja huojuva juomari voi olla sisimmältään hyvinkin nöyrä ja puhdas. Lääkäri kävelee kengät kopisten etupenkkiin ja juomari hiippailee juuri ja juuri sisään jääden takapenkkiin.
> Seurakunnasta ei voi enää erottaa sukupuolisen suuntautumisen tai sen muuttumisen takia.
Onneksi itse voi erota. Suomi on nykyään todella mätä ja paha maa, todellakin ansaitsee Jumalan tuomion.
Niin, aloittaja, ymmärrät kai, että kyse on "Mooseksen laista", laista jonka rikkomisesta sanottiin, että sen kieltäjä on surmaamalla surmattava. EI sanottu, että tappamalla tapettava, ne eivät ole sama asia - sittenkään...
Mooses oli silti hieman liian julma mies, nykyajan ihmisen ymmärtää, kuitenkin loppupeleissä varmaan normaali mies, joten se, että Jumala valitsi silti hänet, lakiensa esiintuomiseen Israelille, tuskin oli kuitenkaan "sattumaa"...
Kuinka moni Raamatunkin laeista sitten vääristyi, niin joku myöhemmistä profeetoista sanoi, että "lainopettajien KYNÄ on väärentänyt lain". Tämän vuoksi emme voi olla varmoja, mitkä lisälait on oikeita, ja mitkä vääriä. Kyse oli myös siitä, että ihmisten tuli tulla tietämään myös PAHA, ei pelkästään hyvää, mutta jos ihmiset olisivat hävenneet pahaksi ryhtymistä itse, "Jeesuksia" olisi tullut pian maailman miljoonia... No, tuli edes "se yksi", mutta keitä me itse olemme?
Ovatko helluntailaiset sitä mieltä, että ei hätää, samansukupuolinen pari voidaan sillä perusteella erottaa seurakunnasta? Onko tämä erottaminen täysin pätevä ja riidaton teko?
Etkö osaa lukea mitä ennen jo kirjoitettu? Miksi jauhat asioita kuten aloittaja? Vaan Jumalan Sana ei muutu milloinkaan. On turha edes yrittää. Mene metsätöihin.
Suomessa toimivia uskontoja, joissa ei hyväksytä homoseksuaalisuuden harjoittamista:
Katolinen kirkko
ortodoksikirkkko
helluntaiseurakunta
adventtikirkko
muslimiuskonto
budhalaisuus
mormoonikirkko
jehovantodistajat
ym.
Missä haureuden synti hyväksytään? Luettele ne uskonnost.
Varsinkin katolinen kirkko on tarkka homoseksuaalisuuden suhteen, mutta vastaavasti pedofilia kaikkine ilmenemismuotoineen on suorastaan suositeltavaa tämän kirkon piirissä.
Helluntailaiset rikkovat rakkauden käskyä ja se on rikkomus Jumalaa vastaan. Eihän ihmisen tai järjestön säännöt ohita Jeesuksen kahta käskyä. Olipa lähimmäisemme kuka hyvänsä häntä on rakastettava niin kuin itseään. Ei meidän tehtävä ole tuomita ketään.
Jokanen tekee tilin sanoistaan ja teoistaan aikanaan ainoalle tuomarille.
W.
Hyväksytäänkö helluntailiikkeessä yksin asuva henkilö, jolla on läheisiä samaa sukupuolta olevia ystäviä? Entä jos ystävykset ovat hyvin paljon yhdessä? Onko läheisellä ystävyydellä sallitut rajat helluntailiikkeessä? Rajat läheiselle naisystävyydelle? Rajat läheiselle miesystävyydelle?
Aloittaja ja monet muut yrittävät tunkea ongelmia helluntaiherätykseen, joita sillä ei ole. Eli työtä vailla olevat ja laiskat ulkopuoliset ovat asialla. Lasten leikkiä. On aivan turha vedota rakkauteen. Eipä auta. Viranomaisilla ja maan hallituksellako olisi kiinnostusta helluntaiherätyksen asioihin? Ei todella. Kunhan he hoitaisivat omat asiansa ja tapaus J. Aarnio ym ym. Ehdotan laiskoille ihmisille hiihtoa ja metsätöitä. Ne ovat hyödyllisiä teille.
Helluntailiikkeessäkin on jonkunmoinen seksuaalinen ongelma. Siitä vaietaan, mikä on surullista.
Tuskinpa missään liikkeessä tai yhteisössä mitään seksuaalisia ongelmia on vaan ne ovat yksittäisten ihmisten päässä!
Taitaa itselläsi olla ongelmia monessa kerroksessa. Mene kävelemään luontoon. Se auttaa sinua.
Ai vain siitä, mikä on surullista. Minusta vaietaan.myös iloisemmistakin asioista.
Kansainvälistäkös meinasit nykäistä?
Suomen valtio perustakoon uskonnon niille jotka haluavat itse päättää uskomisensa ohjeet. Voi sitten yhdessä joka vuosi äänestää siitä mihin sinä vuonna uskotaan!
Siihen yksiarvoistamiseenhan se "monikulttuurisuuskin" pyrkii. Kaikista maista pyritään tekemään samanlaisia ilman maiden välisiä kulttuurieroja.
Tasa-arvolaki ei koske uskonnollisia yhdyskuntia. Jos joku seurakunta on rekisteröitynyt uskonnolliseksi yhdyskunnaksi, niin se saa määritellä seurakuntaan kuulumisen ehdot myös seksuaalisen suuntautumisen perusteella.
Kyllä siellä helluntaiherätyksessä on seksiin liittyvä ongelma, koska sieltä tulee näitä paljastuksia usein.
Eipä ole uskottavaa, perjantai-iltana ulkopuolisen mielestä 109-vuotta vanhassa herätysliikkeessä tulee hänen mielestään ongelma. Keksi 10x parempi aihe. Mieti vaikka raskasmetallien ominaisuuksia. Tai A. Einstainin aivoja.
Tämän opin kanssa etenemme:
http://ristinvalossa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=1&t=4202&p=10976#p10976
Lopputulos:+täysin+tarpeeton+aloitus.+Kuten+80%+aloituksista.+Se+oli+vain+perjantai-illan+huumaa?+Missähän+tilassa+aloittaja+oli?+Kokousten+härtitsijät+tulevat+pienessä+maistiaisissa+häiritsemään+kokousta.+Muuten+eivät+uskolla.
Ai tarpeeton vai? On hyvä, että asioista puhutaan. Ja osoittaahan kommenttien määrä, että keskustelua löytyy.
Aloitajalla on mielipiteensä ja niin on sinullakin. Mielipiteet ovat kuin persereikä...jokaisella on omansa.
Helluntaiherätykseessä ikäni olleessa voin todistaa miehen ja naisen välisen suhteen olevan kipeä aihe. Helluntailaiset tosiuskovat kulkevat kaitaa tietä Päämäärän suuntaan. Toisaalta monella on perhe ja lapsia. Seksi on aika uusi sana jota ei käytetty 60-70-luvulla. Se on samalla kiusaus ja lankeemus. Miehen halu naiseen ja toisinpäin on Luojan suunnitelmaa. Se koskee myös uskovaisia, mikä oli tuskallista monelle. Eräs matkapuhuja toi esiin itsetyydytyksen syntinä. Kiusallista, todella kiusallista. Vaikka se onkin aivan normaalia.