1 000 euroa/kk veroton perustulo kaikille Suomessa asuville ja kirjoilla oleville Suomen 18-vuotta täyttäneille kansalaisille ja 50% tasavero kaikille henkilökohtaisille tuloille (työn ansiotulot, palkkiot, pääomatulot, bonukset, optiot) ja päälle 10€/tunti kaikkien alojen minimipalkkalaki joka estäisi perustulon käytön alipalkkauksen mahdollistajana, niin jokainen voisi alkaa myydä osaamistaan kevytyrittäjänä jne. Perustulo toimisi työttömyysturvana, toimeentulotukena, asumistukena, sairausajan palkkana, yrittäjän starttirahana, aikuisopintorahana ja (kansan/takuu)peruseläkkeenä.
Jokainen työtunti toisi AINA 50% bruttotuloista lisätuloina käteen. Ei tulo- tai tukiloukkuja. Muu tukeminen vain sosiaalisina luottoina.
Asumistuen liittäminen perustuloon kannustaisi asumaan suurkaupunkien ulkopuolella.
Perustulon lapsilisä päälle, joka olisi nykyisen lapsilisän ja toimeentulotuen lapsiosan korvike.
1 000e/kk veroton perustulo monen perusturvan ja asumistuen korvaajaksi
27
213
Vastaukset
- Anonyymi
On vain yksi ongelma.
Mihin tarvittaisiin tämän jälkeen hirveä määrä turhia byrokraatteja ;)- Anonyymi
Aivan näin. Ja tietenkin kokoomuslaiset riistäjätkin itkisivät, kun eivät voisi enää kurjistaa kanssaihmisiään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan näin. Ja tietenkin kokoomuslaiset riistäjätkin itkisivät, kun eivät voisi enää kurjistaa kanssaihmisiään.
Hyvä avaus. Saattaa olla ihan täydellinen ratkaisu- pitäisi toimittaa se hallitukselle.
- Anonyymi
Milloin sosialistit ovat nostaneet toimeentulorahaa??Eisitten Arhimäen vaa-ankieliaseman
jälkeen!!Nytkin on ulosoton ylärajan korottaminen laitettu mappi ööhön koska koko sote kaatuu jos sairaala laskuja ei voisi ulosmitata pienistä eläkkeistä!
Tuota alarajaa voisi kyllä nostaa jos sairaala laskut tekisivät poikkeuksen ja vain ne voitaisiin ulosmitata nykyiseen alarajaan saakka,mutta ku EI KÄY sano entinen solisaaliratti!!
- Anonyymi
No vassut, demukat, kepulaiset, viherpipertäjät ovat nyt hallituksessa. Milloin tämä lakiesitys tulee valiokuntien käsittelyyn ja eduskuntaan lainvoimaa saamaan??
- Anonyymi
Tonni taskuun ja kukaan ei tee duuneja.
- Anonyymi
Kaikille tulis tonni kk Sillä ei työläinen elä, joten ei hätää. Työläisen tarvii tienata elääkseen vähintään 2000e käteen kk.
1000 ( 2000-50%) olis 2000e.
Veroa maksaja 2000e 50% =1000e polttoainevero ja elintarvikevetot sähkövetot ym.ym. vähintään 500e.
Eli yksi huonost palkattu työläinen maksais1500e./kk.
5000e/kk tienaava tois jo valtionkassaan 3500e.
Hallinnosta tulis uusia työttömiä kymmeniä tuhansia. Ne tois valtiolle säästöä joka ikinen keskimäärin 5000e/kk.
Loistava ehdotus....vaan ei ikipäivänä mene läpi.
Tällä tyylillä työnteko kannattas ja se ei käy päättäjille. Työ ei saa olla palkitsevaa, vaan "viisas pääsee vähenmällä" tyylii, täytyy paĺkita, eli loisiminen kunniaan. - Anonyymi
Se johtuu paskoista työnantajista.
- Anonyymi
hyvä ehdotus.
- Anonyymi
Noilla taskurahoilla kannattaa hypätä heti mereen ja lopettaa ikuinen kärsimys.
- Anonyymi
Eli tehostettu lorvailukorvaus viemään loput työhalujen rippeetkin
- Anonyymi
Ei se näin menis.
Kaikki sais ton tonnin pohjakassaan joka kk. On työtön tai ei.
Asumistukea ei maksettas erikseen, eikä toimeentulotukea. Vaan jopa me "orjat" saatas samat etuudet kuin nämä loiset.
Tällöin työnteko kannattas. Lyhytkin työsuhde tois rahaa, samaten pienempikin palkka.
Nykyäänhän 2000e/kk töissä tienaavan elintaso on huonompi kuin loisijan.
Työvoimapula olis ratkaistu.
Täytyä vaan laskea tarkemmin paljonko tämä "tuloveto%" tarvii olla että valtio pärjäis edes jollain lailla. Nämä suojatyöpaikat vois poistaa, työttömyys% puenenis silti. Työ olis KANNATTAVAA ja sitä jopa tavoitteltas. Nythän työ ei kannata. - Anonyymi
Juu, muutenkin lorvijoita jo liikaa, kalliiksi tulee muille.
- Anonyymi
perustulo
https://www.vauva.fi/keskustelu/3081704/kansalaispalkka-nyt-aloite - Anonyymi
Kaikille työtätekeville 90%:n tulovero jotta voitaisiin maksaa perustulo, jotta työhaluttomat voisivat lähteä ulkomaille pössyttelemään ruohoa.
Tonni vastaa jossain Aasiassa sikäläisen työläisen puolen vuoden palkkaa jos hän on ahkera.
Kelpaisi siellä homobaarissa pössytellä ja pitää haaremia itsellään. - Anonyymi
5 miljoonaa asukasta x 1000 on 50 miljardia = about 3/4 Suomen budjetista.
Nelihenkinen perhe tienaisi 4000 egee kuussa, verottomana, kuka siinä enää töihin viitsisi mennä.
Suurin osa tuotteista, joihin rahat käytettäisi, tulisivat ulkomailta, koska tuottavia pienyrityksiä Suomessa ei olisi ainuttakaan. Yrityksiä pidettäisi vain harrastusmielessä, ajankuluksi. Niiden verotus olisi niin kovaa. - Anonyymi
Kansalaispalkka on aivan hyvä ratkaisu ja toivottavasti tulee Suomeen.
Ei tarvittaisi toimeentulotukea, eikä asumistukea jne.- Anonyymi
korona-kriisiinkin se olis ratkaisu
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16291784/korona-kansalaispalkka-kayttoon-
"perustulo palautuu nopsaan valtion kassaan= ostokset, maksut, liike-elämä pyörii, jne.
Kansalaispalkka ei ole kulu-erä vaan palautuu heti valtiolle- säästämme byrokratia-kuluissa ja ihmiset vapaita toimimaan."
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16297083/perustulo--ei-emkuluemja-se-palautuu-valt
- Anonyymi
Eikö jokaisen tarvitsekkaan ansaita elantoaan ? Miksi yhteiskunta elättäisi turhaa jengiä ?
- Anonyymi
Perustulo 1000 x 12 x noin 5milj. kansalaista nyt aluksi = 60 miljardia euroa.
- Anonyymi
Säästöä tulisi paljon, ei kuluja eikä ilmasto saastuisi, kaikki olisivat kotonaan ja kävisivät vain ruokaostoksilla kaupalla.
- Anonyymi
Minä kannattaisi, että 2000 kuussa puhtaana, eikä kenellekään maksettaisi mitään palkkaa tai eläkettä tasaraha kaikille tasavalta ja tasa-arvo.
Poikkeislailla heti voimaan aamulla. - Anonyymi
Linkki????
Kuka maksaa?
Työttömät ei kustanna toistensa oleilua sosuaalipalveluja jne...
Työssäkäyvät maksaa muiden elinkulut!
Jokaisen osallistuttava yhteiskunnan ylläpitoon. Ei siipeilijöille. - Anonyymi
Ton verran saa eläkettä 30-40 vuotta tehtaissa raatanut, että ei nyt sentään työn kiertäjille voida samaa maksaa.
- Anonyymi
kommarit ovat röyhkeyden huippu....
- Anonyymi
Mitä jos se 18 vuotias kokeilisi vaihtoehtona opiskelua tai työntekoa. Elämä on pitkä ja surkea 1000 euron kk-tuloilla.
- Anonyymi
Ruokaan riitti monet vuodet 37€/kk mutta hedelmät jäivät vähiin.
Perustulo voisi olla 50 euroa kuukaudessa plus asuntolapaikan kuukausimaksu.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1578362KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4427469Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743844Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521513551Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1123009Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512607- 1262026
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811530