Uskovaisuutta aiheuttava geeni löytynyt!

Anonyymi

Tutkijat huomasivat selvän eron Bonobojen ja isompien simpanssien perimässä. Se ero selittää erilaisen sukupuolisen käyttäytymisen.

Bonoboilta puuttuu ns. uskovaisuusgeeni, mutta isommilla simpansseilla se on edelleen aktiivinen ja ihmisillä kehittynyt uskovaisuuteen asti!

On vain ajan kysymys, milloin myös isot simpanssit alkavat palvoa jumalia, joita ei ole olemassa, sillä sama mielisairautta ja hallusinaatioita tuottava geeni on myös ihmisillä, mutta ei bonoboilla.

Se selittääkin sen, miksi uskovaiset suhtautuvat seksiin pidättyvästi...

Linkki tieteelliseen tutkimukseen löytyy googlaamalla...

5

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      höps

    • "Bonoboilta puuttuu ns. uskovaisuusgeeni, mutta isommilla simpansseilla se on edelleen aktiivinen ja ihmisillä kehittynyt uskovaisuuteen asti!"

      Jospa kyseinen geeni onkin ateismin geeni ja se selittää, miksi se on edelleen aktiivinen ja ihmisillä kehittynyt ateismiin asti.

      • Anonyymi

        Esittämällä oletuksia geeneistä häpäiset mm. itsesi, uskosi ja Raamatun. Kunnon uskovaisena sinun tulee pitää geenejä evoluutiosatuun kuuluvina kuvitelmina, Koska geenejä ei mainita Raamatussa, uskovaisen ei ole lupa edes ajatella niitä.

        Etkö sinä millään usko, että mm. Reinikaisen ja ROTin kirjoitukset ovat vastoin Raamatun pyhää ja muuttumatonta sanaa? Siihen ei saa lisätä mitään eikä sen pohjalta saa tehdä mitään omia oletuksia.


    • Anonyymi

      Tämä on sitä Raamatussakin todettua eksytystä ja jumalanpilkkaa.

      Muista, että Jumala tekee lopun viisaiden viisaudesta ja ymmärrys loppuu ymmärtäväisiltä. Tämän maailman viisaus on Jumalalle hullutusta. Mikä tässä maailmassa on halpaa, siitä Jumala teki kompastuskiven.

      Varoitus sinulle, älä levitä tuollaista eksytystä, tai se tulee sinulle turmioksi.

      • Anonyymi

        Itse mielenvikaista Jumalaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      2404
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe