Peruslain mukaan "Uskonnon ja omantunnon vapauteen sisältyy - - oikeus ilmaista vakaumus".
Pykälän esitöiden mukaan "Nämä ainekset joko sisältyvät nykyiseenkin hallitusmuotoon tai on tulkinnassa johdettu sen säännöksistä (ks. erityisesti PeVL 12 ja 13/1982 vp)." Koska aiemmassa hallitusmuodossa ei ole tuollaista kohtaa, pitää siis etsiä mainitut lausunnot.
Mitä tarkoitetaan oikeudella ilmaista vakaumus?
"Oikeus ilmaista vakaumus"
16
110
Vastaukset
- Anonyymi
Sen katsotaan tarkoittavan paitsi sananvapauden käyttämistä myös oikeutta vain elää tavallaan ilman melua pitämättä.
Onko tämä sanottu jossain laissa, lain esityössä tai oikeuden ennakkopäätöksessä? Tai laillisuusvalvojan ratkaisussa tms.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Onko tämä sanottu jossain laissa, lain esityössä tai oikeuden ennakkopäätöksessä? Tai laillisuusvalvojan ratkaisussa tms.
Voisi katsoa, olettaakseni kyllä, ja Perusoikeudet-teoksessa Tuomas Ojanen ja Martin Scheinin kirjoittavat siitä juuri noin.
- Anonyymi
Scheinin sopii kommunistipakkoruotsittajana hyvin viitteeksi Vapareille luettavaksi
Perustuslaki ei suojele Räsäsen vakaumusta
Halla-ahon on annettava hänelle immuniteetti eduskunnassa äärivasemmiston hyökkäystä vastaan. ScheininilaisistaVapareista ei ole sananvapausasioissa apua- Anonyymi
Pappi_Heljas kirjoitti:
Onko parahin mr Scheinin myös vakuuttunut rotukielen supremeteetista?
Scheinin ei ole rotu vaan kommunisti
Me tv7 kanavan Israel- ohjelmia erityisia iltauutisia seraavat tiedämme kello 21
Halla-aho suosittelee myös
Israelin toinen kieli on venäjä, Halla- aho slavisti venäjän ukrainan serbian muinaisbulgarian ... osaaja
- Anonyymi
Toki jokaisella on oikeus ilmaista vakaumuksensa, kunhan jättää sen ilmaisemisen omalle vapaa-ajalleen työn ja koulun ulkopuolelle. Kotona omassa rauhassa jokainen voi ilmaista vakaumustaan haluamallaan tavalla kuten sen parhaaksi näkee ilman että se häiritsee ketään yai rikkoo kenenkään uskonnonvapautta.
- Anonyymi
Kun puhuu vakaumuksetaan kannatta mennä piiloon huusiin Venäjällä jotta fsb kgb ei pidätä
Suomessa kannattaa lisäksi sulkea ovi, muuten polpo vie kuin Räsäsen kolmanteen asteeseen polpo poliittinenpoliisi mutaween a rabiaksi
- Anonyymi
Paavalin kirje roomalaisille sisältää kohdan jossa homoutta ei puolustella, eikä teksti paremmaksi muutu pappien mielipiteillä.
Räsäsen epäillään syyllistyneen kiihotukseen kansanryhmää vastaan ko.kirjeen tulkinnalla, koska kyseinen kiihotus on laissa kielletty.
Kiduttaminen ja tappaminen on myös laissa kielletty, mutta siitä huolimatta Jeesuksen kiduttamista ja tappamista ylistetään pelastukseksi jolla ansaitaan muka paikka taivaassa. Kristinusko perustuu nykylain vastaiseen hirmutekoon sijaiskärsijään ja ihmisuhriin. Ihmettelen ettei valtakunnansyyttäjä eikä mikään taho kritisoi ja paheksu kyseistä väkivallan ihannointia jota kirkoissa jatkuvasti harjoitetaan. Ei pitäisi olla hyväksyttyä oikeusvaltiossa."Kristinusko perustuu nykylain vastaiseen hirmutekoon sijaiskärsijään ja ihmisuhriin. Ihmettelen ettei valtakunnansyyttäjä eikä mikään taho kritisoi ja paheksu kyseistä väkivallan ihannointia jota kirkoissa jatkuvasti harjoitetaan. Ei pitäisi olla hyväksyttyä oikeusvaltiossa."
Tämä on todellinen ihme.
Ja merkki jumalan olemassa olosta.
Eihän oikeusoppineet puutu myöskään uskonnollisten ihmisten intoon juoda verta ja syödä vapahtajansa persfileet.
- Anonyymi
Vakaumuksen ilmaiseminen ei ole vain puhetta, vaan elämäntapaa.
- Anonyymi
Niin, oikeus elää omalla tavallaan, oikeus olla julistamatta.
- Anonyymi
Tuo oikeus ei tarkoita, että julkiseen tehtävään velvoittautumisessa pitäisi olla erilaisia "tunnustuksellisia" versioita eri uskonnoille ja katsomuksille. Kunnia ja omatunto riittävät. https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/mielipide-kotimaa/puheenvuoro-uskonnollinen-sotilasvala-on-aikansa-elanyt/
- Anonyymi
Työelämä ja julkishallinto pitäisi eriyttää moisesta oikeudesta. Nyt laki tarkastelee asiaa evlut-näkökulmasta, ja eihän siinä nyt voi olla mitään väärää jos kristitty ilmaisee uskonsa ja sen, että vain hänellä on totuus joka pelastaa. Muillakin on oikeus, entäs jos sikhit tai muslimit otetaan vaihtoehdoksi, tai juutalaiset tai noidat tai satanistit ym.??
Kauhea sekametelisoppa. - Anonyymi
Mykkäkin voi ilmaista vakaumustaan elämällä arvojensa mukaan. Ilmaisu ei tarkoita puhetta eikä kirjoitusta. OIkeus!
- Anonyymi
Tarkoittaa pikkuisen eri asiaa kuin sananvapaus, mutta liittyy siihen. Tooisaalta liittyy myös yksityisyyden suojaan. Vakaumustaan voi ilmaista myös hiljaisesti, ilman sallista julkistusta, yksinkertaisesti elämällä ei-uskonnollisesti. Elää eläämäänsä, mutta samalla on oikeus olla tuomatta esiin vakaumustaan esim. sanallisesti - tai lapsen varhaiskasvatukseen tai koulutukseen liitttyen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2453105Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell181740Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.231443Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1301253- 1041248
- 751157
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531062Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581045Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717967- 135962