Rikkailla rahaa ku roskaa-mihin sinä sijoitat rahasi. Tilasto Suomi korkealla ostovoimassa- tarkoittaa että rikkailla täytyy olla tosi paljon varoja- koska suomessa on jo miljoona köyhyysrajan alapuolella- ja silti keskiarvot näyttää Suomelle hyvää ostovoimaa - eli palkkojejn ja hintojen suhdetta.
Suomessa on maailman kallein hintataso, toisaalta tavalisen työntekijän palkat ei ole huippuja ja verot kovia, että ei sitä ostovoimaa suurelta osalta paljoa löydy.
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2015062319911032
Tämän takia pitäisi äänestää työläisiä eduskuntaan eikä porvareita.
Suomalaisten ostovoima- kertokaa mihin sijoitatte
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi on kallien maa kansalle- mutta tilastot valehtelvat, esim. jossain maassa saattaa olla hyvin halpoja tuotteita kansan ostettavissa, mutta toisaalta taas rikkaille hyvinkin kalliitta 'eliitti'-tason tuotteita, joka nostaa hintatason keskiarvoa.
Eli ostovoika tilastot ei pysty antamaan oiekaa kuvaa .
Sen teitää vain suomalainen mennessään 'kartelli'-kauppaketjujemme hyllyjen eteen- hinnat ovat katossa- alle euron ei juuri ole myynnissä mitään?
tanskassa minimipalkka vastaa suomalaisen keskiansiota ja verotus on huomattavasti edullisempi.
-Suomi on ihan kärkimaita kun otetaan huomioon välttämättömät menot kuten lämmitys, ajoneuvot ja polttoaine.- nämäkin voisi ottaa huomion- Suomi on maailman kylmin maa- ja pitkien etäisyyksien maa- se vie kuluja- ja siten syö muuta ostovoimaa.
https://www.kaleva.fi/uutiset/talous/tanska-kallein-eu-maa-suomi-kolmantena/651849/
Halpa EU-ruoka ei toistaiseksi ole vielä ehtinyt Suomeen- olisko Syskovis syönyt kuormasta?
Ruotsin palkkataso on tilastoissa alhainen johtuu siitä että maa on puolillaan työttömiä, sosiaaliavulla eläviä- joten keskiarvo menee alhaiseksi- tosiasiassa siellä on korkeat palkat ja halvat hinnat. - Anonyymi
Suomessa verojen jälkeen keskimäärin ostovoimakorjattuna 660 euroa, mutta Tanskassa 851 euroa ja Ruotsissa 900 euroa.
http://www.kysy.fi/kysymys/kansanelakkeen-riittavyys-muissa-maissavaikka-ruotsinorjatanskasaksaonko - Anonyymi
Suomessa verojen jälkeen keskimäärin ostovoimakorjattuna 660 euroa, mutta Tanskassa 851 euroa ja Ruotsissa 900 euroa.
http://www.kysy.fi/kysymys/kansanelakkeen-riittavyys-muissa-maissavaikka-ruotsinorjatanskasaksaonko - Anonyymi
Turvattuja sijoituksia voisi tehdä eläkelaitoksiin. Tuotto ei ole korkea, mutta sijoitus on turvallinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t846605- 353591
- 443148
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402372Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282211- 1202123
- 2002116
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292039- 401942
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241668