kerran tumma paahtoista sitten aina

Anonyymi

Tumma paahtoisesta kahvista ei ole ollut paluuta.

7

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta mutta Suomessa keskipaahdon nimi on "tumma". Kun paahtoaste merkitään numeroilla 1 - 5 niin täällä 3 on "tummaa".

      • Anonyymi

        Just noin, eikä nelospaahtokaan ole kaksista. Ranskan- ja italian paahdot ovat suun mukaisia.


    • Anonyymi

      Samaa mieltä, ostin kerran tummapaahtoa enkä palaa siihen ikinä. Väkisin täytyy juoda jos muillakin tarjolla, eihän sen polttamisen jäljiltä kahvin oma maku edes maistu enää, voi olla mitä tahansa halpaa ja huonoa, kaikki maistuu samalta eli pahalta.

    • Anonyymi

      Ostin kerran vahingossa. Oli liian kitkerää omaan makuuni. Juon kahvini mustana.

    • Anonyymi

      Tumma on paljon parempaa. Yleensä ihmiset sanoo että tumma on kitkerää mutta vaalea se kitkerää on ja huono vatsalle.

      Juon tummaa pannukahvia viisi pannua päivässä.

    • Anonyymi

      Tummapaahtoiseen kuolee tosiaan todennäköisemmin, mutta ei nyt kerrasta sentään. Mikään poltettu tuote ei ole terveellistä eikä hyvänmakuista.

    • Anonyymi

      Yleensä kun heikkolaatusta ja halpaa papua sekoitetaan niin tummaksi polttamalla saadaan ei mieluisia makuja piiloon.

      Kahvista kannattaa maksaa premiumia ja nauttia vähemmän parempaa. Ei tarvi sit vollottaa paahtoa-asteiden perään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8485
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8133
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      173
      6190
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      5653
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5248
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4285
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4100
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4053
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3849
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      62
      3720
    Aihe