Vuonna 2017 Suomessa tuli voimaan ns. tasa-arvoinen avioliittolaki, joka perustuu vääristyneeseen käsitykseen tasa-arvosta.
Koko kysymys tasa-arvosta ei mitenkään sovi avioliittoon. Avioliitto on se mikä se on. Se ei voi olla itsensä kanssa tasa-arvoinen tai eriarvoinen.
Aivan samoin kuin jos piirrämme paperille kolmion ja esittäisimme kysymyksen, onko kyseinen kolmio tasa-arvoinen vai eriarvoinen? Syrjiikö se ympyrää, koska ympyrässä ei ole yhtään kulmaa? Vai syrjiikö neliö kolmiota, koska siinä on yksi kulma enemmän kuin kolmiossa?
Avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu ihmissuhde. Se on samanlainen totuus kuin se, että kolmiossa on kolme kulmaa, neliössä neljä kulmaa tai ympyrässä ei yhtään kulmaa. Ei näitä tosiasioita voidaa muuttaa lainsäädännöllä. Ei voida säätää lakia, että kolmiossa olisi neljä kulmaa, jotta kolmio ja neliö olisivat tasa-arvoisia.
Avioliitto ja sen väärennös
6
365
Vastaukset 6
Jatkoa aloitukseeni
Jos avioliiton sisältöä muutetaan jälkikäteen esim. lainsäädännöllä, niin silloin syyllistytään väärennökseen. Kyse ei silloin ole enää avioliitosta, vaan jostain muusta ihmissuhteesta. Aivan samoin kuin jos säädetään laki, että kolmiossa pitää olla neljä kulmaa, niin silloin kyse ei enää ole kolmista, vaan kokonaan eri kuviosta.
Samoin jos Väinö Linnan kirjoittaman kirja "Tuntematon sotilas" sisältöä muutetaan jälkikäteen ilman tekijän lupaa, oleellisesti toiseksi, niin emme silloin enää saa kutsua kirjaa nimellä "Tuntematon sotilas", vaan kirjalle pitää antaa kokonaan uusi nimi. Muuten syyllistytään räikeään väärennökseen, joka on vakava rikos.
Sama koskee avioliittoa. Sen sisältöä ei voida jälkikäteen muuttaa millään lainsäädännöllä ilman tekijän (Jumala), lupaa sellaiseksi, että se ei enää olekaan vain miehen ja naisen välinen, koko elämän kestävä liitto. Aito ja oikea avioliitto on aina se, mikä se on ollut alunperin. Jälkeenpäin tehdyt muutokset siihen, tekevät siitä epäaidon väärennöksen
Kun on käyty keskustelua ns. tasa-arvoisesta avioliitosta tai sukupuolineutraalista avioliitosta, on kokonaan unohdettu, että todellinen kysymys on se, mikä on avioliitto, eikä se, ketkä saavat mennä avioliittoon ja ketkä eivät.
Homoseksuaaleillakin on aina ollut samat oikeudet mennä avioliittoon vastakkaisen sukupuolen kanssa kuin heteroillakin, joten heidän oikeuksiaan ei ole mitenkään syrjitty miehen ja naisen välisessä avioliitossa.- Anonyymi
Suomen laki määrittelee mikä avioliitto on ja kuka sen voi solmia. Sinulta Mark tai palvomaltasi mielikuvitusjumalalta asiaa ei kysytä :)
Hyvä kirjoitus joka on johdonmukaisesti ja aukottomasti perusteltu. Avioliitto todellakin on miehen ja naisen välinen asia. Ja tästä seuraa, että miehen ja naisen välinen aivoliitto ei voi olla homoja ja lesboja sortava. Tämän takia avioliittolainmuutos oli tarpeeton. Ja jokainen järkevä ihminen ymmärtää, että uusi niin sanottu tasa-arvoinen avioliittolaki pitäisi perua ja pitäisi palata entiseen järkevävään avioliittolakiin.
- Anonyymi
Yksi.uskis kirjoitti:
Hyvä kirjoitus joka on johdonmukaisesti ja aukottomasti perusteltu. Avioliitto todellakin on miehen ja naisen välinen asia. Ja tästä seuraa, että miehen ja naisen välinen aivoliitto ei voi olla homoja ja lesboja sortava. Tämän takia avioliittolainmuutos oli tarpeeton. Ja jokainen järkevä ihminen ymmärtää, että uusi niin sanottu tasa-arvoinen avioliittolaki pitäisi perua ja pitäisi palata entiseen järkevävään avioliittolakiin.
>>Ja jokainen järkevä ihminen ymmärtää, että
Jokainen järkevä ihminen ymmärtää että jumalat ja jeesukset ovat ihmisten keksimiä satuolentoja.
Suomen avioliittolainsäädännöstä vastaa eduskunta eikä siinä mielikuvitusolentojen mielipidettä kysellä. Valitan uskikset :)
- Anonyymi
Ottaako Mark5 pattiin kun olematon satujumalasi ei kyennyt estämään uutta lainsäädäntöä?
" Avioliitto on se mikä se on. "
Älykkyysosamääräsikin on se mikä se on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää811159Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani198822Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va27770- 40755
Miesten vs naisten älykkyys
Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br220753Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai213748- 64699
- 104662
- 58624
- 49578