Avioliitto ja sen väärennös

Vuonna 2017 Suomessa tuli voimaan ns. tasa-arvoinen avioliittolaki, joka perustuu vääristyneeseen käsitykseen tasa-arvosta.

Koko kysymys tasa-arvosta ei mitenkään sovi avioliittoon. Avioliitto on se mikä se on. Se ei voi olla itsensä kanssa tasa-arvoinen tai eriarvoinen.

Aivan samoin kuin jos piirrämme paperille kolmion ja esittäisimme kysymyksen, onko kyseinen kolmio tasa-arvoinen vai eriarvoinen? Syrjiikö se ympyrää, koska ympyrässä ei ole yhtään kulmaa? Vai syrjiikö neliö kolmiota, koska siinä on yksi kulma enemmän kuin kolmiossa?

Avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu ihmissuhde. Se on samanlainen totuus kuin se, että kolmiossa on kolme kulmaa, neliössä neljä kulmaa tai ympyrässä ei yhtään kulmaa. Ei näitä tosiasioita voidaa muuttaa lainsäädännöllä. Ei voida säätää lakia, että kolmiossa olisi neljä kulmaa, jotta kolmio ja neliö olisivat tasa-arvoisia.

6

366

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jatkoa aloitukseeni

      Jos avioliiton sisältöä muutetaan jälkikäteen esim. lainsäädännöllä, niin silloin syyllistytään väärennökseen. Kyse ei silloin ole enää avioliitosta, vaan jostain muusta ihmissuhteesta. Aivan samoin kuin jos säädetään laki, että kolmiossa pitää olla neljä kulmaa, niin silloin kyse ei enää ole kolmista, vaan kokonaan eri kuviosta.

      Samoin jos Väinö Linnan kirjoittaman kirja "Tuntematon sotilas" sisältöä muutetaan jälkikäteen ilman tekijän lupaa, oleellisesti toiseksi, niin emme silloin enää saa kutsua kirjaa nimellä "Tuntematon sotilas", vaan kirjalle pitää antaa kokonaan uusi nimi. Muuten syyllistytään räikeään väärennökseen, joka on vakava rikos.

      Sama koskee avioliittoa. Sen sisältöä ei voida jälkikäteen muuttaa millään lainsäädännöllä ilman tekijän (Jumala), lupaa sellaiseksi, että se ei enää olekaan vain miehen ja naisen välinen, koko elämän kestävä liitto. Aito ja oikea avioliitto on aina se, mikä se on ollut alunperin. Jälkeenpäin tehdyt muutokset siihen, tekevät siitä epäaidon väärennöksen

      Kun on käyty keskustelua ns. tasa-arvoisesta avioliitosta tai sukupuolineutraalista avioliitosta, on kokonaan unohdettu, että todellinen kysymys on se, mikä on avioliitto, eikä se, ketkä saavat mennä avioliittoon ja ketkä eivät.

      Homoseksuaaleillakin on aina ollut samat oikeudet mennä avioliittoon vastakkaisen sukupuolen kanssa kuin heteroillakin, joten heidän oikeuksiaan ei ole mitenkään syrjitty miehen ja naisen välisessä avioliitossa.

      • Anonyymi

        Suomen laki määrittelee mikä avioliitto on ja kuka sen voi solmia. Sinulta Mark tai palvomaltasi mielikuvitusjumalalta asiaa ei kysytä :)


      • Hyvä kirjoitus joka on johdonmukaisesti ja aukottomasti perusteltu. Avioliitto todellakin on miehen ja naisen välinen asia. Ja tästä seuraa, että miehen ja naisen välinen aivoliitto ei voi olla homoja ja lesboja sortava. Tämän takia avioliittolainmuutos oli tarpeeton. Ja jokainen järkevä ihminen ymmärtää, että uusi niin sanottu tasa-arvoinen avioliittolaki pitäisi perua ja pitäisi palata entiseen järkevävään avioliittolakiin.


      • Anonyymi
        Yksi.uskis kirjoitti:

        Hyvä kirjoitus joka on johdonmukaisesti ja aukottomasti perusteltu. Avioliitto todellakin on miehen ja naisen välinen asia. Ja tästä seuraa, että miehen ja naisen välinen aivoliitto ei voi olla homoja ja lesboja sortava. Tämän takia avioliittolainmuutos oli tarpeeton. Ja jokainen järkevä ihminen ymmärtää, että uusi niin sanottu tasa-arvoinen avioliittolaki pitäisi perua ja pitäisi palata entiseen järkevävään avioliittolakiin.

        >>Ja jokainen järkevä ihminen ymmärtää, että

        Jokainen järkevä ihminen ymmärtää että jumalat ja jeesukset ovat ihmisten keksimiä satuolentoja.

        Suomen avioliittolainsäädännöstä vastaa eduskunta eikä siinä mielikuvitusolentojen mielipidettä kysellä. Valitan uskikset :)


    • Anonyymi

      Ottaako Mark5 pattiin kun olematon satujumalasi ei kyennyt estämään uutta lainsäädäntöä?

    • " Avioliitto on se mikä se on. "

      Älykkyysosamääräsikin on se mikä se on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      72
      1158
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1130
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      987
    4. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      973
    5. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      22
      937
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      900
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      795
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      781
    10. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      768
    11. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      681
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      662
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      652
    15. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      630
    17. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      61
      629
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      612
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    20. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    Aihe