Vuonna 2017 Suomessa tuli voimaan ns. tasa-arvoinen avioliittolaki, joka perustuu vääristyneeseen käsitykseen tasa-arvosta.
Koko kysymys tasa-arvosta ei mitenkään sovi avioliittoon. Avioliitto on se mikä se on. Se ei voi olla itsensä kanssa tasa-arvoinen tai eriarvoinen.
Aivan samoin kuin jos piirrämme paperille kolmion ja esittäisimme kysymyksen, onko kyseinen kolmio tasa-arvoinen vai eriarvoinen? Syrjiikö se ympyrää, koska ympyrässä ei ole yhtään kulmaa? Vai syrjiikö neliö kolmiota, koska siinä on yksi kulma enemmän kuin kolmiossa?
Avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu ihmissuhde. Se on samanlainen totuus kuin se, että kolmiossa on kolme kulmaa, neliössä neljä kulmaa tai ympyrässä ei yhtään kulmaa. Ei näitä tosiasioita voidaa muuttaa lainsäädännöllä. Ei voida säätää lakia, että kolmiossa olisi neljä kulmaa, jotta kolmio ja neliö olisivat tasa-arvoisia.
Avioliitto ja sen väärennös
6
366
Vastaukset 6
Jatkoa aloitukseeni
Jos avioliiton sisältöä muutetaan jälkikäteen esim. lainsäädännöllä, niin silloin syyllistytään väärennökseen. Kyse ei silloin ole enää avioliitosta, vaan jostain muusta ihmissuhteesta. Aivan samoin kuin jos säädetään laki, että kolmiossa pitää olla neljä kulmaa, niin silloin kyse ei enää ole kolmista, vaan kokonaan eri kuviosta.
Samoin jos Väinö Linnan kirjoittaman kirja "Tuntematon sotilas" sisältöä muutetaan jälkikäteen ilman tekijän lupaa, oleellisesti toiseksi, niin emme silloin enää saa kutsua kirjaa nimellä "Tuntematon sotilas", vaan kirjalle pitää antaa kokonaan uusi nimi. Muuten syyllistytään räikeään väärennökseen, joka on vakava rikos.
Sama koskee avioliittoa. Sen sisältöä ei voida jälkikäteen muuttaa millään lainsäädännöllä ilman tekijän (Jumala), lupaa sellaiseksi, että se ei enää olekaan vain miehen ja naisen välinen, koko elämän kestävä liitto. Aito ja oikea avioliitto on aina se, mikä se on ollut alunperin. Jälkeenpäin tehdyt muutokset siihen, tekevät siitä epäaidon väärennöksen
Kun on käyty keskustelua ns. tasa-arvoisesta avioliitosta tai sukupuolineutraalista avioliitosta, on kokonaan unohdettu, että todellinen kysymys on se, mikä on avioliitto, eikä se, ketkä saavat mennä avioliittoon ja ketkä eivät.
Homoseksuaaleillakin on aina ollut samat oikeudet mennä avioliittoon vastakkaisen sukupuolen kanssa kuin heteroillakin, joten heidän oikeuksiaan ei ole mitenkään syrjitty miehen ja naisen välisessä avioliitossa.- Anonyymi
Suomen laki määrittelee mikä avioliitto on ja kuka sen voi solmia. Sinulta Mark tai palvomaltasi mielikuvitusjumalalta asiaa ei kysytä :)
Hyvä kirjoitus joka on johdonmukaisesti ja aukottomasti perusteltu. Avioliitto todellakin on miehen ja naisen välinen asia. Ja tästä seuraa, että miehen ja naisen välinen aivoliitto ei voi olla homoja ja lesboja sortava. Tämän takia avioliittolainmuutos oli tarpeeton. Ja jokainen järkevä ihminen ymmärtää, että uusi niin sanottu tasa-arvoinen avioliittolaki pitäisi perua ja pitäisi palata entiseen järkevävään avioliittolakiin.
- Anonyymi
Yksi.uskis kirjoitti:
Hyvä kirjoitus joka on johdonmukaisesti ja aukottomasti perusteltu. Avioliitto todellakin on miehen ja naisen välinen asia. Ja tästä seuraa, että miehen ja naisen välinen aivoliitto ei voi olla homoja ja lesboja sortava. Tämän takia avioliittolainmuutos oli tarpeeton. Ja jokainen järkevä ihminen ymmärtää, että uusi niin sanottu tasa-arvoinen avioliittolaki pitäisi perua ja pitäisi palata entiseen järkevävään avioliittolakiin.
>>Ja jokainen järkevä ihminen ymmärtää, että
Jokainen järkevä ihminen ymmärtää että jumalat ja jeesukset ovat ihmisten keksimiä satuolentoja.
Suomen avioliittolainsäädännöstä vastaa eduskunta eikä siinä mielikuvitusolentojen mielipidettä kysellä. Valitan uskikset :)
- Anonyymi
Ottaako Mark5 pattiin kun olematon satujumalasi ei kyennyt estämään uutta lainsäädäntöä?
" Avioliitto on se mikä se on. "
Älykkyysosamääräsikin on se mikä se on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721158
- 1011130
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔75987Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23973Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen22937Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126900- 131850
- 58795
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27781Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6768- 45686
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46681Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka143662Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132652- 19637
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48630Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.61629Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80612- 48604
- 35600