Mitä pahaa Jeesus teki roomalaisille?

Anonyymi

Israelissa elettiin Rooman vallan aikaa......
Luuk. 22:37
Sillä minä sanon teille, että minussa pitää käymän toteen tämän, mikä kirjoitettu on: 'Ja hänet luettiin pahantekijäin joukkoon'. Sillä se, mikä minusta on sanottu, on täyttynyt."

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei jeesus mitään varsinaista pahaa tehnyt Roomalaisille, kunhan vain piruuttain vähän vittuili heille.

    • Anonyymi

      Ei Jeesuksella ollut mitään roomalaisia vastaan eikä roomalaisilla häntä vastaan. Jeesus käski kunnioittaa esivaltaa ja maksaa sille verot. Keisarille se mikä keisarille kuuluu. Hyvin vastahakoisesti roomalaiset Jeesuksen tuomitsivat eivätkä lopulta tuominneet edes, vaan kansa huusi hänelle tuomion oikean rikollisen sijaan.

      Jeesuksen toivat tuomiolle kiihkofariseukset kun Jeesus ei noudattanut sapattisäädöksiä ja paransi sapattina. Siitähän oli seurauksena kuolemanrangaistus. Se ei kiinnostanut roomalaisia pätkääkään eivätkä nähneet Jeesuksessa mitään syytä antaa varsinkaan kuolemantuomiota.

      Jeesuksen kuoleman takana olivat lakihenkiset fariseukset. Siis kiihkouskovat ihmiset, vaikka me mielellämme luomme mielikuvan, että jumalattomat ne Jeesusta vainosivat.

      Roomalaiset kyllä myöhemmin vainosivat kristittyjä kun ne alkoivat liikehtiä laumassa. Mutta niin tekivät myös kiihkofariseukset. Kuten esim. Paavali ennen uskoontuloaan. Siis lakihenkinen kiihkouskovainen voi tulla uskoon ja pitääkin tulla.

      • Anonyymi

        Roomalaiset tuomitsivat Jeesuksen kuolemaan ryövärien kanssa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      142
      1850
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      280
      977
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      838
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      78
      797
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      729
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      10
      692
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      671
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      656
    9. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      630
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      55
      626
    Aihe