Israelissa elettiin Rooman vallan aikaa......
Luuk. 22:37
Sillä minä sanon teille, että minussa pitää käymän toteen tämän, mikä kirjoitettu on: 'Ja hänet luettiin pahantekijäin joukkoon'. Sillä se, mikä minusta on sanottu, on täyttynyt."
Mitä pahaa Jeesus teki roomalaisille?
3
186
Vastaukset
- Anonyymi
Ei jeesus mitään varsinaista pahaa tehnyt Roomalaisille, kunhan vain piruuttain vähän vittuili heille.
- Anonyymi
Ei Jeesuksella ollut mitään roomalaisia vastaan eikä roomalaisilla häntä vastaan. Jeesus käski kunnioittaa esivaltaa ja maksaa sille verot. Keisarille se mikä keisarille kuuluu. Hyvin vastahakoisesti roomalaiset Jeesuksen tuomitsivat eivätkä lopulta tuominneet edes, vaan kansa huusi hänelle tuomion oikean rikollisen sijaan.
Jeesuksen toivat tuomiolle kiihkofariseukset kun Jeesus ei noudattanut sapattisäädöksiä ja paransi sapattina. Siitähän oli seurauksena kuolemanrangaistus. Se ei kiinnostanut roomalaisia pätkääkään eivätkä nähneet Jeesuksessa mitään syytä antaa varsinkaan kuolemantuomiota.
Jeesuksen kuoleman takana olivat lakihenkiset fariseukset. Siis kiihkouskovat ihmiset, vaikka me mielellämme luomme mielikuvan, että jumalattomat ne Jeesusta vainosivat.
Roomalaiset kyllä myöhemmin vainosivat kristittyjä kun ne alkoivat liikehtiä laumassa. Mutta niin tekivät myös kiihkofariseukset. Kuten esim. Paavali ennen uskoontuloaan. Siis lakihenkinen kiihkouskovainen voi tulla uskoon ja pitääkin tulla.- Anonyymi
Roomalaiset tuomitsivat Jeesuksen kuolemaan ryövärien kanssa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1767455
- 114538
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523710Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043076Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952732Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62348Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121588- 441475
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos631290Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4161254