Karjalaiset evakotko pakolaisia?

Anonyymi

Professori Koskenniemen huoli pakolaisten osalta on aiheellinen, mutta osoittaa lausunnollaan suurta harkitsemattomuutta vertaamalla karjlaisia evakkoja tämän päivän pakolaisiin. Talvisodan ja jatkosodan rauhansopimuksen seurauksena Suomi menetti Karjalan, eli osan maa-alastaan ja sen seurauksena osa kansalaisistamme joutui jättämään kotinsa sekä kotiseutunsa. He vihollisen toiminnan, sodan, seurauksena jouduttiin siirtämään, eli evakoimaan jäljelle jääneeseen Suomeen. Kansakuntana evakkojen eli yli 400 000 kansalaisemme "siirtolaisen# sijoittamisessa pääosin vaikeat olosuhteet huomioiden onnistuttiin kohtalaisesti. Korostan Koskenniemen tekemä rinnastaminen oman maan kansalaisten sodan seurauksena siirtämisen vertaaminen tämän hetken pakolaisiin on vähintään absurtia, jopa historian vääristelyä.
Matti Puhakka
Ministeri Karjalan Liitto ry:n liittovaltuuston puheenjohtaja

5

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Karjalaiset siis evakuoitiin oman maan alueelle oman hallituksen käskystä. Viholliselle jäi tyhjä alue.
      Heidät myös sijoitettiin omaan maahan,johon he jäivät asumaan.
      Tämän päivän pakolaiset ovat täysin eri juttu.

    • Anonyymi

      Miten tämänpäivän pakolaisille annettaisiin vain aurat ja kirveet sekä tarvekalut ja ja sitten korpeen raivaamaan omaa tilaa tiukassa aikataulussa.

    • Anonyymi

      Jos Karjalaiset olivat "pakolaisia" niin sitten kantasuomalainen Turusta Helsinkiin muuttava on aivan varmasti myös maahanmuuttaja. Vihervassari logiikka.

    • Anonyymi

      Tuo Koskeniemi on suvakki ukko.

    • Anonyymi

      Imatralainen demarikansanedustaja Niina Malm rinnasti evakot ja muslimimamut täysin arvoasteikossaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      121
      2375
    2. 134
      1895
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1236
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      105
      1206
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1101
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1039
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1006
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      82
      1000
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      942
    Aihe