Kullä muutkin osaa,ei ole persujen yksinoikeus laittaa rajoja kiinni
Petteri Orpo olisi valmis laittamaan poikkeustilanteessa rajat kiinni – kiistää takinkäännön: ”Minä jos joku tiedän, että sellainen työväline pitäisi olla”
Petteri Orpo olisi valmis laittamaan poikkeustilanteessa rajat kiinni – kiistää takinkäännön: ”Minä jos joku tiedän, että sellainen työväline pitäisi olla”
Vastaukset 31
Vanhimmat
Persu suuttuupi,kuka on käynyt persun hillopurkilla?
Hyi hyi!
Tuo Kokoomuksen "takinkääntö" on ollut tiedossa jo kauan, eikä se ole tälläkään palstalla jäänyt ennustamatta.
Kokoomuksen riveissä maahanmuuttokriittisyys on melko suurta pinann alla aina ollut, mutta urapoliitikoina ovat vain nielleet katkeran kalkin ja leikkineet monikulttuurista ja jopa feministiä - populisteja urapoliitikoita kun ovat!
Nyt uskaltavat tulla kaapista kalastelemaan persujen äänestäjiä kun näyttää siltä, että ilmapiiri on suotuisa.
Vaan älkääpä nuolaisko vielä, tuulet kun ehtivät muuttamaan suuntaansa ja kokoomus täten venkoilemaan vielä suuntaan jos toiseenkin niiden myötä. Pelaa varman päälle mieluummin ja äänestä persuja.
Fasistisia natsipersujako äänestämään??? Mitä ei kukaan huoli hallitukseen!!
Coccareiden takki kääntyy aina vaalien jälkeen, kun rahoittajat sanelevat mitä mieltä pitää olla. Barona tarvitsee raaka-ainetta.
Esperi Care ilmaisia työnteijöitä
Luona tarvitsee raaka-ainetta, maahanmuuttokeskuksissa on tyhjää kapasitettia
TT haluaa romuttaa AY liikkeen
Yrittäjät valittavat, palkat on Suomessa liian kovat ja on työvoimapula
Vihreät haluaa auttaa
Siinä sitten tällä Orvolla silmät pyörii ja korvat heiluu. Ei ole mitään tehtävissä, kun Venäjältä tullaan polkupyörällä Suomeen. Sipilä myhäilee tyytyväisenä, lisää, paljon lisää. Orpo: ei mahda mitään, tarvitaan lisää.
Fasistisin porukka nykyäänhän ovat vasemmistolaiset. Ja persuille kun tulee tarpeeksi iso jytky ensi kerralla niin todellakin pääsevät hallitukseen.
Orpo on viisi vuotta myöhässä.
Siinäpä on se ero että persut mölyää hillon vuoksi,muut tekee homman tarvittaessa.
Kallis turhakesakki veronmaksajille.
Huono trolli.
Kummallista vouhotusta taas tää rajojen kiinni laitto, kaikki puhuu tässä tapauksessa itä-rajasta joka ei kyllä ole koskaan ollut mikään ongelma, se kyllä pitää kun on RAJATARKASTUKSET. Ongelma on siis LÄNSIRAJA
Palstapersulla meni nyt selityksen puolelle
Otsikko on erinomainen. Voin kuvitella persun laulamassa karaokea paikallisessa baarissa: "oooli elääämän valttikooortit, kerran mullaa käsissääiin, oli avoinna leukaperääät, ja ne kortit vahingossa söiiiin".
Voin kuulla kuinka yleisö nyyhkyttää liikuttuneena. Niin kuin vain persu voi nyyhkyttää.
Oletko joku ala-astelainen? Sen verran idioottimaista läppää taas.
Mitään taikasieniä ethän ole syönyt...
Katseleppas kanntauslukuja ja rinkirunkkaile vaan rauhassa muiden viherurpojen seurassa.
Persujen kannatus laskussa,hurraaaaa!
Luuletko todella että nykyhallitus tekee sen??
On jo tehnyt. Eivät ole pakolaiset Torniossa kuten persujen kaudella 2015.
Eihän ne vielä, nehän on vasta Turkin puolella Kreikan rajan takana.
Olipa hölmö aloitus. Miltään puolueelta se rajatarkastusten takaisin ottaminen ei ole kielletty. Se on jopa suotavaa muiltakin mutta kun ne ei halua.
Kysyppäs aloittaja itseltäsi, miksi et halua että rajakontrolli palaisi takaisin?
Kyse on siis rajakortollista jossa katsottaisiin keitä tänne oikein tulee. Tätä ei ikinä olisi pitänyt edes poistaakaan jonkun helvetin Shengenin sopimuksen takia.
"rajakortollista"
Siis rajakontrollista.
Orpo ja kumppanit puhuu nyt sitä mitä kansa haluaa kuulla, mutta minä en luota pätkääkään ennenkuin näen , että jotain myös tehdään. Nämä puheet on vain kannatuksen nostamiseksi, teot kertovat ihan muuta.
Kullä kulla nyt harmittaa silakkaa, kun Marin sanoi että itäraja voidaan laittaa kiinni. Länsirajaaa punikki ei sulje, koska sieltä marssii halpatyövoimaa joka tekee punikkien hyljeksimät työt, että punikilla on varaa jauhaa 24/7 paskaa keskustelupalstalla.
Itärajaa taitaakin valvoa Venäjä, se jos lopettaa, Suomi ei mahda mitään kun porukkaa alkaa lappamaan sieltä tänne.
Aloittaja on videolla esiintyvä mustiin pukeutunut "urheilullinen" lenkkaripoika, joka ei uskalla näyttää kasvojaan:
https://www.youtube.com/watch?v=TkpFORWY4D4
Voi elämä mitä sakkia tuokin on.
Se on ihan sama meitsille, sulkeeko Mestari rajat vai tekeekö joku muu puolue sen persujen puolesta. Tärkeintä on, että maa ryhtyy noudattamaan persumaista politiikkaa. Eihän Mestari himoitse valtaa kuten moni muu poliitikko, vaan haluaa vain pitää islaminuskoiset rajojen ulkopuolella, mikä on täysin järkevää.
Ei sillä ole mitään väliä, jos noin todella tapahtuu. Halla-aho on itsekin näin sanonut, pääasia, että Suomi pelastuu.
Demarit aloittavat aseellisen taistelun Orpoa vastaan
Koskaan ei voi olla liian radikaali rasismia ja fasismia vastaan. Aseellinen vastustus on joskus tarpeellista.”
Vantaan demarinuorten maahanmuuttajavahvistuksen, varapuheenjohtaja Kamal Palani Jafin twiitaus vuodelta 2016.