Valtakunnansyyttäjän virastoon on viime päivinä tulvinut viestejä, jotka liittyvät kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd.) puheiden esitutkintaan. Viestivyöry alkoi, kun valtakunnansyyttäjä aloitti esitutkinnan, jossa epäillään kansanedustajan sanomisillaan syyllistyneen kiihottamiseen kansanryhmää vastaan.
Apulaisvaltakunnansyyttäjä kertoo, että Päivi Räsäseen liittyviä viestejä satelee esimerkiksi Argentiinasta, Brasiliasta ja vaikkapa Färsaarilta.
– Tämä on poikkeuksellista. Sähköpostiviestejä on tullut eri puolilta maapalloa, mutta on todettava, että niiden lähde on luultavasti sama.
Englanninkielisissä viesteissä sanamuodotkin voivat olla identtisiä, kertoo apulaisvaltakunnansyyttäjä.
– On innostettu uskonnollisiin piireihin kuuluvia ihmisiä ilmaisemaan huolensa siitä, että Suomessa vainottaisiin kristittyjä. Valtakunnansyyttäjän tutkintapyynnössä ei toki ole tästä lainkaan kysymys.
On myös toisenlaisia viestejä, joiden päätellään tulevan uskonnollisten piirien ulkopuolelta. Niiden sävy on uhkaava.
– Ne ovat tyypillistä viranomaisten kohtaamaa niin sanottua maalittamista. Sanamuodot välillä aika rajuja.
Viikonlopun aikana sosiaalisessa mediassa uhottiin valtakunnansyyttäjän tappamisella.
– Skaala on laaja, ja ääripää herättää kysymyksiä. Mitä kyseisten ihmisten päässä liikkuu, kun he ilmeisesti asiaa mitenkään tuntematta suoltavat ajatusvirtaansa sähköpostiin tai sosiaaliseen mediaan?
Viesteistä näkee selvästi, että taustalla on lähde, joka innostaa samanmielisiä tällaiseen toimintaan.
– Kyllä tuonne tietojärjestelmiin viestejä mahtuu. Mutta jos panettelun ja uhkailun raja ylittyy, voi kysyä, onnistutaanko viranomaisten toimintaan vaikuttamaan. Tässä käsilläolevassa asiassa ei ole onnistuttu eikä onnistuta.
Johonkin uskontokuntaan kuuluminen tai uskovaiseksi julistautuminen ei vapauta ihmistä rikoslainsäännösten alaisuudesta.
– Kyllä maailmassa uskontoja riittää. Jos epäillään, että rikoksen tapahtuneen, rikokset tutkitaan riippumatta, mihin uskontokuntaan tai ryhmään epäilty kuuluu. Tästä näyttää joillakin olevan epäselvyyttä.
Uskonlahkojen masinoima uhkailukampanja
14
85
Vastaukset
- Anonyymi
Että oikein joukkovoimaa vihapuheelle. Sillä lailla.
- Anonyymi
Eihän vihapuhe ole rikoslaissa, joten ei kai siitä voi ketään edes syyttää. Älytöntä koota joukkovoimaa vihapuheen puolustukseksi, kun se kerran ei edes ole laitonta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän vihapuhe ole rikoslaissa, joten ei kai siitä voi ketään edes syyttää. Älytöntä koota joukkovoimaa vihapuheen puolustukseksi, kun se kerran ei edes ole laitonta.
Lue Suomen laista pykälä joka koskee kiihottamista kansanryhmää vastaan. Idioottiko olet kun toistelet täällä kuin papukaija aina yhtä ja samaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lue Suomen laista pykälä joka koskee kiihottamista kansanryhmää vastaan. Idioottiko olet kun toistelet täällä kuin papukaija aina yhtä ja samaa.
Helluntailaiset kuvittelevat ettei laki joka koskee kiihottamista kansanryhmää vastaan, että se ei koskisi helluntailaisia
Mutta se on harhaluulo... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lue Suomen laista pykälä joka koskee kiihottamista kansanryhmää vastaan. Idioottiko olet kun toistelet täällä kuin papukaija aina yhtä ja samaa.
Pakko toistella, kun joidenkin vajavaiseen mieleen ei mahdu ymmärrys siitä, että rikoslaissa ei ole käsitettä vihapuhe. Kiihottaminen kansanryhmää vastaan ei ole sama asia kuin vihapuhe, vai ovatko kenties mielestäsi synonyymeja keskenään?
(Synonyymiys siis tarkoittaisi tässä yhteydessä sitä, että ilmauksen "vihapuhe" voi aina korvata ilmaisulla "kiihottaminen kansanryhmää vastaan", ja ilmaisun "kiihottaminen kansanryhmää vastaan" voi aina korvata ilmauksella "vihapuhe".) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pakko toistella, kun joidenkin vajavaiseen mieleen ei mahdu ymmärrys siitä, että rikoslaissa ei ole käsitettä vihapuhe. Kiihottaminen kansanryhmää vastaan ei ole sama asia kuin vihapuhe, vai ovatko kenties mielestäsi synonyymeja keskenään?
(Synonyymiys siis tarkoittaisi tässä yhteydessä sitä, että ilmauksen "vihapuhe" voi aina korvata ilmaisulla "kiihottaminen kansanryhmää vastaan", ja ilmaisun "kiihottaminen kansanryhmää vastaan" voi aina korvata ilmauksella "vihapuhe".)Papukaijalle tiedoksi, että Räsäsen tutkinta liittyykin juuri kiihottamiseen kansanryhmää vastaan.
- Anonyymi
Syyttäjä syyttäköön syyllisiä vihapuheista eikä uhriutuisi julkisuudessa.
Uskonnottomille syydetään alvariinsa vihapuhetta ja uhkailuja helvetin ikuisella kidutuksella, ei kuulu jakamaton ihmisarvo kaikille. - Anonyymi
Se on kyllä kamalaa, kun sananvapauden rajoittamista vastustetaan, vaikka sananvapautta on tarkoitus rajoittaa ihmisten parhaaksi. Eihän tässä mitään puheita haluta kieltää, ainoastaan rangaista sukupuolineutraaliusideologian vastaisten mielipiteiden ilmaisusta jälkikäteen. Parhaimmissa sivistysvaltiossa ei sallita väärän ideologian mukaisten mielipiteiden julkilausumista rangaistuksetta.
- Anonyymi
Ja patskat. Kyse on siitä, ettei tämä Räsäsen akka ole osannut pitä terävää ilkeää kieltään kurissa vaan on tullut laukoneeksi törkeyksiä.
- Anonyymi
Räsäsen akka on kertonut mitä Paavalin kirje roomalaisille sisältää homoista ja lesboista, valitettavasti ei ole homoja suosiva. Voihan toki rajoittaa mitä kohtia ei saa julkituoda tai edes lukea mutta tekstit ei pakkokeinoilla katoa ellei Raamattuja tuhota.
Katolinen kirkko aikoinaan kielsi kuoleman rangaistuksen uhalla lukemasta ja pitämästä hallussa niitä kirjoituksia joita eivät hyväksyneet Raamattuun, kielletyissä oli monia evankeliumeita ym.
Raamattua pitää tulkita historiallisessa kontekstissa, mahtaako siihen kuulua myös ihmisuhri Jeesus?Nykylaissa ei hyväksytä tappamista edes suuresta rakkaudesta kuten Raamatussa.- Anonyymi
Mitämieltä olette kurkunleikkaaja rauhan uskonnosta?.
- Anonyymi
Kysehän ei ole Paavalin puheesta vaan Päivin, jolle taitaa nyt rapsahtaa linnaa.
- Anonyymi
Naista ei pitäisi valita valtakunnansyyttäjäksi.
- Anonyymi
Kremlistä löytyy KD.n sukulaissielu Putin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674074Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181702- 1161536
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891484Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991418Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601385- 521326
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981245- 451099
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341078