Pelastus maailmanlopusta

Anonyymi

PROFEETTA TIETÄÄ MILLOIN JEESUS TULEE

Kansankirkon piispat sanovat, että Isä yksin tietää milloin Jeesus tulee.
Kirkkoihin kuulumattomien uskovien profeetta Harri Veijonen kuitenkin
sanoo tietävänsä milloin Jeesus tulee.
Veijonen on kirjoittanut kolme kirjaakin oikealla otsikolla:
1. Tuleva Lähi-Idän rauhansopimus ja uskovien katoaminen
2. Jerusalemista sovittaessa Jeesus saapuu pilviin
3. Palestiina maan päälle ja seurakunta yläilmoihin

Nyt hän on tehnyt myös laskelman siitä milloin asia toteutuisi:

ILMEISEN OIKEA JA TARKKA LASKELMA
Varmin tieto ylösoton ajasta on tapahtumana, jota voidaan esittää kolmella kirjaksikin kirjoittamallani tavalla:

1. Tuleva Lähi-Idän rauhansopimus ja uskovien katoaminen
2. Jerusalemista sovittaessa Jeesus saapuu pilviin
3. Palestiina maan päälle ja seurakunta yläilmoihin

On kuitenkin olemassa laskelmia, joilla päästään noin vuoden tarkkuuteen kuten "yksi päivä on Herralle kuin tuhat vuotta" eli lepopäivä alkaa 6000 vuotta Aadamista. Johannes Keplerillä lienee siitä tarkin esitys ja sen mukaan 6000 vuotta täyttyy vuonna 2024.

Tarkempaan laskelmaan minäkään en uskonut ennenkuin tämän vuoden alussa löysin sellaisen vuosiviikkojen perusteella etenevän laskelman, jolla päästäisiin lähes päivälleen tietämiseen. Ilmeisesti tämä laskelma on tosi:

Vuosiviikot etenevät 11. 9. 1993, 2000, 2007, 2014, 2021 ja 2028. Messiaan näkyvä paluu osuu syksyyn 2028 11. 9. tai viimeistään Lehtimajanjuhlan aikaan, Sukkot Thursday October 05, 2028.

Danielin kirjan loppu antaa Karitsan häiden pituuden 1335 päivää, joka edeltää näkyvää paluuta. Päädymme ajankohtaan noin 30. 1. 2025 tai siitä runsas kolme viikkoa eteenpäin. Näin ylösoton ajankohta olisi tiedettävissä lähes päivälleen. En kuitenkaan hyväksy käytettäväksi tätä laskelmaa sanoohan Raamattu niinkin, että "hetkenä jona ette luule". Toki se on vain kellonajan arvelua valerauhan teosta, mutta siinä ei voida onnistua. Tarkin ilmaus ylösoton hetkestä on edelleenkin viikko jälkeen valerauhan teon, ja se on vain viikon tarkkuudella.

Harri Veijonen

VIELÄKÖ MUISTAT VEIJOSEN KIRJAT?
Harri Veijonen jakoi Lappeenrannassa 1980- ja 90-luvuilla kirjojaan "Jerusalemista sovittaessa Jeesus saapuu pilviin!" Asiaa ei tarvitse odottaa vuoteen 2040 vaan se tapahtuu paljon aikaisemmin. Seuratkaa tilannetta kanssani osoitteessa http://wwnet.fi/users/veijone/. (Lappeenranta ryhmissä julkaisin, minkä jälkeen minut erotettiin kaikista Lappeenranta Facebookryhmistä.) http://wwnet.fi/users/veijone/

Jotta olisin täydellinen oikeassa opissani, julkaisin kirjasen kolmannestakin totuuslauseesta: Palestiina maan päälle ja seurakunta yläilmoihin.

9

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ukko Ylijumalan profeettana vakuutan että veijonen puhuu läpiä päähänsä.

      Satujen ja tarinoiden jeesus ei voi ikinä tulla takaisin, koska satuhahmot eivät taikuudellakaan muutu olevaisiksi.

      Sensijaan Ukko muistuttaa taas ensi kesänä jesusianisteja mahdistaan ja saattaa epäjumalanpalvojat kauhun valtaan.

      • Anonyymi

        Sinuna olisin varovainen lausuntojen antamisessa satuaiheista. Lumikki on jo palannut, miksei muutkin satuhahmot??


    • Anonyymi

      Olen paljon lukenut ja kuunnellut julistajia, julistavan tuhatvuotista rauhanvaltakuntaa maanpäällä. En yhdy heidän julistuksiinsa. Tämä maa on tuhoon tuomittu.
      Omistan lehtisen: ISRAEL JA IANKAIKKINEN RAKKAUS. KALERVO SYVÄNTÖ. Helluntailainen.
      Lehtisestä luettua: JEESUKSEN TULEMUS a) ylöstempaaminen, Jeesus kohtaa seurakuntansa pilvissä ja vie Karitsan häihin b) Jeesus tulee suurella voimalla ja kirkkaudella perustamaan rauhan valtakuntansa maan päälle. Tämä tapahtuu muutamia vuosia ylöstempaamisen jälkeen.
      TUHATVUOTINEN VALTAKUNTA rauhanvaltakunta, jota Kristus hallitsee pyhiensä kanssa 1000 vuotta tämän maan päällä Jerusalemista käsin.

      Pelastuneet adventistit ovat 1000 vuotta taivaassa (ei vain muutama vuosi) Taivaassa ei ole syntiä, eikä kuolemaa oleva. Tämä maa on tuhoon tuomittu.

      Kaikille tilaa riittää kaikille paikkoja on.

      1234567---

    • Anonyymi

      Sitä päivää ja hetkeä ei tiedä taivaan enkelit eikä edes Poika vaan ainoastaan Isä. Raamattu kertoo sen.

      • Anonyymi

        Jumala on säätänyt ja määrännyt sen päivän, jona Hän on tuomitseva maailman vanhurskaudessaan, eikä sitä ihmisvoimin joudeta eikä muutellä.

        1234567---


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jumala on säätänyt ja määrännyt sen päivän, jona Hän on tuomitseva maailman vanhurskaudessaan, eikä sitä ihmisvoimin joudeta eikä muutellä.

        1234567---

        Korjaus: Eikä sitä ihmisvoimin jouduteta, eikä muutella.

        1234567---


    • Kukaan ei tiedä vieläkään sitä päivää ja hetkeä ,jolloin Kuningasten Kuningas saapuu ,mutta aika kehys on jo tiedossa ja maanpäällä on se sukupolvi jo syntynyt ,mikä näkee aluun tapahtumat ja koko matkan loppuun saakka.

    • Anonyymi

      Ulkoisesti Jeesuksen toinen tulemus ja uskovien ylösotto voi ilmetä vaikka massiivisena koronapurkauksena auringosta. Siitä seuraa niin suuri onnettomuus kaikelle elämälle täällä että moni kuolee ja katoaa. Näillä onnettomuuksilla sitten selitetään pois sitä että kaikki Jeesukseen uskovat ovat 'kadonneet'...

    • Anonyymi

      Ei tupta ruojaa näkynynnä vielä etes pitkässä sääennusteessa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      112
      6945
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      391
      6621
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3337
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2889
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2484
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      38
      2039
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe