Keskusta nyt ideologisesti väärässä porukassa, pääpaino kokomaan asioihin..

Anonyymi

Suomella on nyt velkaa enemmän kuin koskaan. Miljoonan tuominen Eu:n alueelle ei ole ongelmien ratkaisu, vaan niiden alku.
Humanistikin voi olla realisti.

Kuinka murros tuottaa paradokseja. Esimerkiksi sopii se, kuinka sisäministerimme Ohisalo toteaa Suomen tukevan Kreikkaa rajojen tilapäisessä sulkemisessa, mutta samalla tuomitsee Kreikan toiminnan. Syynä paradokseille, että moni yhä kovasti haluaa että maailma olisi muuta kuin se on. Ideologia sokaisee rosoisilta realiteeteiltä.

Vaikka sääntöperäinen maailma eittämättä olisi Suomen kaltaisen pienen valtion etu. Varoa juuttumasta illuusioon, että tämä kaikilta osin kyetään säilyttämään. Oma etu, ja kansan tahto, tulee kyetä varmistamaan myös maailmassa, jossa multilateraaliset sopimukset rapistuvat ja niiden tulkinnat painottavat suvereenien valtioiden omia prioriteettejä.
Kreikan rajalla nähdyt valinnat saattavat viitoittaa tietä EU:n uuden ajan maahanmuutto- ja siirtolaispolitiikalle.
Oikein tai väärin - hyvä taikka huono - mutta todennäköistä tämä ainakin on.

12

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haluaisinpa olla kärpäsenä katossa kepun tupaillassa.
      Tuskin Kulmuni saa hurrauksia nöyrtymisestään vihervassarien Suomen vastaiselle politiikalle.
      Seuraava puheenjohtaja toivottavasti muistaa, kenen asialla toimii.

    • Anonyymi

      Vasemmistopuolueet keskusta vasemmistoliitto ja vihreät pois hallituksesta ja paremmat tilalle.

      • Mutta kun ei ole parempia, etkö sinä sitä tiennyt ? Nyt tiedät :-)


      • Anonyymi
        Silakkata kirjoitti:

        Mutta kun ei ole parempia, etkö sinä sitä tiennyt ? Nyt tiedät :-)

        -Heitän sivuun aloittajana::
        Tänään oli silakkaa paistettuna, ja omenahilloa päälle. Omenahillo käy mihin tahansa, oli ip kahvi ja räiskälein päälle samaa hilloa..avot..Apple jam is fine..sanoi vieraskin, joka ei paljoa suomea haasta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        -Heitän sivuun aloittajana::
        Tänään oli silakkaa paistettuna, ja omenahilloa päälle. Omenahillo käy mihin tahansa, oli ip kahvi ja räiskälein päälle samaa hilloa..avot..Apple jam is fine..sanoi vieraskin, joka ei paljoa suomea haasta.

        Hyvältå kuulostaa tuo murkina, oikein hyvältä :-)


    • Velat eivät ole miinuskorkojen maailmassa suuri ongelma. Suuri ongelma on sen sijaan globaalin talouden kehittyminen ja Suomen pysyminen siinä kasvuvauhdissa. Se vaatisi rakenteellisia uudistuksia. Työntekoon ja yrittämiseen pitäisi kannustaa kaikin voimin ja siinäerityisesti markkinaehtoiseen yrittämiseen.

      Suomesta ei ole syytä lähteä sellaisia viestejä, joissa hyväksyttäisiin se, että sopimuksista ei tarvitse pitää kiinni. Mites sitten suu pannaan, jos Putin ajaa taas pakolaisia Suomen rajalle. Viime kerralla tänne tungettiin koe-erä. Seuraavalla kerralla voikin tulla isompi ongelmaerä. Sanommeko sitten muille EU-jäsenille, ettei heidän tarvitse pitää mistään sopimuksista kiinni. Että Suomi kyllä hoitaa ja majoittaa ensimmäisenä turvallisena maana pakolaiset. Oli niitä sitten tuhat tai miljoona.

      • Anonyymi

        Sanoppa se punavihreille naisille, repivät silmät päästäsi..


    • Anonyymi

      Ihme hourailua. Persaukisen pitäisi olla onnessaan, kun saa velkaa, ja vielä ilman korkoa!

      • Anonyymi

        Oikein tai väärin - hyvä taikka huono - mutta todennäköistä tämä ainakin on.

        Velkakin pitää maksaa takaisIn !


    • Anonyymi

      Ihmisoikeudet ovat voimassa joka päivä!

    • Anonyymi

      Niinhän sitä ollaan oikeistossa taipuvaisia ajattelemaan. Kokoomukselle näyttää olevan todella paha paikka istua oppositiossa. Ylimielistä asennetta?

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5330
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      2615
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      270
      2463
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2379
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1814
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      229
      1553
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      54
      1151
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1083
    9. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1076
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      86
      1063
    Aihe