Anne Berner keskustan puheenjohtajaksi

Keskustan kenttäväki on tyytymätön Katri Kulmuniin. Keskustan on löydettävä uusi puheenjohtaja kesän varsinaisessa puoluekokouksessa.

Antti Kaikkonen ei oikein käy rikostuomioittensa vuoksi. Keskustalla on kuitenkin yksi valttiässä: Anne Berner. Berner hoiti Sipilän hallituksessa ponnekkasti suurella asiantuntemuksella liikenneministerin tehtäviä. Hän on mitä sopivin nainen keskustan puheenjohtajaksi.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tommi Pietarista keksii taas omia juttujaan.

Äänestä

Berner ja Sipilä tekivät jo hyvää työtä,kun saivat kepuli peräkammarinpoikain runkkupuolueen pienpuolueeksi.Bernerin huippu uudistukset,jotka nostivat hintoja kyllä muistetaan.

Äänestä

Lehmänperseenvetopuolueen puheenjohtajaksi päävetelijä Kaikkonen,siinä menisi loppukin uskottavuus.

Äänestä

Anne Bernerin taksiuudistus oli ehkä hänen suurin saavutuksensa. Tosi Berner tarvitsi siihen Juha Sipilän vahvan tuen.

Äänestä
  • Toiset poliitikot yrittävät nyt tuhota Bernerin taksiuudistuksen tekemällä siihen muutoksia. Keskustan puheenjohtajana Berner pystyisi torjumaan nämä hankkeet.

    Äänestä

Bernerin tehtäväksi voi antaa kuntahallinnon purkamisen ja makuntahallinnon uudistmisen.

Äänestä

Anne Berner ja Juha Sipilä voisivat ostaa näivettyneen puolueen ja perustaa savuaville raunioille Suomen Keskusta Oy:n. Uskon, että yksityistetty puolue olisi liukas liikkeisempi kuin aitovieriä tallaavien, tuumaajien kyläosasto Kepu. Eli yksityistetään puolueet ja kilpailutetaan maan asioiden hoito.

Äänestä
  • Kyyllä, maailman pitää muuttua. Tehottoman, kalliin ja mitään järkevää aikaan saavan eduskunnan aika on ohi.

    Äänestä

  • Ensimmäiseksi pitää erottaa Väyrynen, Kulmuni, Kaikkonen ja muutama muu.

    Äänestä

Keskusta voisi nostaa jo nyt Bernerin valtiovarainministeriksi kesän puoluekokousta ennakoiden. Kulmuni on nolla, joten nyt tarvitaan pätevä nainen hoitamaan valtion taloutta.

Äänestä

Anne Berner puheenjohtajaksi ja Juha Sipilä varapuheenjohtajaksi.

Äänestä

"Suurella asiantuntemuksella". Hah. Berner ei tuntunut ymmärtävän mitään yhteiskunnan toiminnasta ja päätöksenteosta. Bernerin valinta puheenjohtajaksi pudottaisi kepun kannatuksen pariin prosenttiin.

Äänestä
  • Anne Berner ei ymmärtänyt edes sitä, miten taksibisnes toimii, jos valvonta lopetetaan. Bernerillä on ilmeisesti aina ollut limusiini kuljettajineen, joten hänen ei ole tarvinnut perehtyä taksiliikenteeseen,

    Äänestä

Anne on hyvä, mutta kyllä Väikky on parempi.

Äänestä

Anne on hyvä, mutta kyllä Väikky on parempi.

Äänestä

Taksiuudistus todisti, että Anne Berneristä on johtajaksi. Keskusta ei löydä Berneriä parempaa puheenjohtajaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Keskustan kenttäväki on tyytymätön Katri Kulmuniin. Keskustan on löydettävä uusi puheenjohtaja kesän varsinaisessa puoluekokouksessa.

Antti Kaikkonen ei oikein käy rikostuomioittensa vuoksi. Keskustalla on kuitenkin yksi valttiässä: Anne Berner. Berner hoiti Sipilän hallituksessa ponnekkasti suurella asiantuntemuksella liikenneministerin tehtäviä. Hän on mitä sopivin nainen keskustan puheenjohtajaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu