Keskustan kenttäväki on tyytymätön Katri Kulmuniin. Keskustan on löydettävä uusi puheenjohtaja kesän varsinaisessa puoluekokouksessa.
Antti Kaikkonen ei oikein käy rikostuomioittensa vuoksi. Keskustalla on kuitenkin yksi valttiässä: Anne Berner. Berner hoiti Sipilän hallituksessa ponnekkasti suurella asiantuntemuksella liikenneministerin tehtäviä. Hän on mitä sopivin nainen keskustan puheenjohtajaksi.
Antti Kaikkonen ei oikein käy rikostuomioittensa vuoksi. Keskustalla on kuitenkin yksi valttiässä: Anne Berner. Berner hoiti Sipilän hallituksessa ponnekkasti suurella asiantuntemuksella liikenneministerin tehtäviä. Hän on mitä sopivin nainen keskustan puheenjohtajaksi.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tommi Pietarista keksii taas omia juttujaan.
Berner ja Sipilä tekivät jo hyvää työtä,kun saivat kepuli peräkammarinpoikain runkkupuolueen pienpuolueeksi.Bernerin huippu uudistukset,jotka nostivat hintoja kyllä muistetaan.
Lehmänperseenvetopuolueen puheenjohtajaksi päävetelijä Kaikkonen,siinä menisi loppukin uskottavuus.
Anne Bernerin taksiuudistus oli ehkä hänen suurin saavutuksensa. Tosi Berner tarvitsi siihen Juha Sipilän vahvan tuen.
Toiset poliitikot yrittävät nyt tuhota Bernerin taksiuudistuksen tekemällä siihen muutoksia. Keskustan puheenjohtajana Berner pystyisi torjumaan nämä hankkeet.
Bernerin tehtäväksi voi antaa kuntahallinnon purkamisen ja makuntahallinnon uudistmisen.
Anne Berner ja Juha Sipilä voisivat ostaa näivettyneen puolueen ja perustaa savuaville raunioille Suomen Keskusta Oy:n. Uskon, että yksityistetty puolue olisi liukas liikkeisempi kuin aitovieriä tallaavien, tuumaajien kyläosasto Kepu. Eli yksityistetään puolueet ja kilpailutetaan maan asioiden hoito.
Kyyllä, maailman pitää muuttua. Tehottoman, kalliin ja mitään järkevää aikaan saavan eduskunnan aika on ohi.
Ensimmäiseksi pitää erottaa Väyrynen, Kulmuni, Kaikkonen ja muutama muu.
Keskusta voisi nostaa jo nyt Bernerin valtiovarainministeriksi kesän puoluekokousta ennakoiden. Kulmuni on nolla, joten nyt tarvitaan pätevä nainen hoitamaan valtion taloutta.
Anne Berner puheenjohtajaksi ja Juha Sipilä varapuheenjohtajaksi.
"Suurella asiantuntemuksella". Hah. Berner ei tuntunut ymmärtävän mitään yhteiskunnan toiminnasta ja päätöksenteosta. Bernerin valinta puheenjohtajaksi pudottaisi kepun kannatuksen pariin prosenttiin.
Anne Berner ei ymmärtänyt edes sitä, miten taksibisnes toimii, jos valvonta lopetetaan. Bernerillä on ilmeisesti aina ollut limusiini kuljettajineen, joten hänen ei ole tarvinnut perehtyä taksiliikenteeseen,
Anne on hyvä, mutta kyllä Väikky on parempi.
Anne on hyvä, mutta kyllä Väikky on parempi.
Taksiuudistus todisti, että Anne Berneristä on johtajaksi. Keskusta ei löydä Berneriä parempaa puheenjohtajaa.