Valintakristillisyys edellyttää, että ihminen voi itse määratä, mitä tahtoo. Kun määrää itsensä tahtomaan, että ottaa Jeesuksen vastaan, näin tapahtuu. Prosessi edellyttää vapaata valintaa.
Vapaata valintaa ei ole. Luonnontieteet ovat osoittaneet, että KAIKKI on kausaalista tai spontaania. Kolmatta vahtoehtoa, vapaata tahtoa, ei ole.
Valintakristillisyyden peruserehdys
14
129
Vastaukset 14
- Anonyymi
"Te ette valinneet minua, vaan minä valitsin teidät"
"Harvat ja valitut" pelastuu. - Anonyymi
Tunnetumpi nimitys tälle on "ratkaisukristillisyys". Tätä edustavat nk. "vapaatsuunnat", joka on vain heille, heidän itsensä antama, harhaanjohtava nimitys. Mitään todellista vapautta ei noissa lahkoissa ole, vaan esim. jäsentensä tiukka kontrolli. Myös esim. lapsia on remmin kanssa käännytetty tuohon "vapaavalintaiseen" uskoon.
Tämä oppisuuntaus perustuu jo kauan sitten Kirkon harhaopiksi tuomitsemaan pelagiolaiseen harhaoppiin, jota kutsutaan myös nimellä "vapaa ratkaisuvalta".
Tätä oppia vastaan Luther kirjoitti kirjansa (Kristukseen) "Sidottu ratkaisuvalta" ja johon luterilaisen kirkon oppi perustuu.Käytettäköön sanaa ratkaisukristillisyys.
P. Augustinus asettui sidotun ratkaisuvallan puolelle. Samoin Luther, varmaan jo luostarinsa perinteen kantajana. Näyttäisi paremminkin siltä, ettei hän keksinyt mitään uutta, mutta aika oli kypsä tuoda esiin Augustinuksen perintö.
Samalle kannalle asettui myös reformoitu kirkko ja kalvinistit. Sen sijaan Rooman kirkko, ortodoksinen ja esikalkedoniset kirkot asettuivat tahdonvapauden kannalle. Samoin nykyajan protestanttiset ryhmät.
En ole jaksanut selvittää, miten ennen Lutheria syntyneet evankeliset ryhmät, kuten valdolaiset ja husilaiset, ajattelivat.- Anonyymi
lenteri kirjoitti:
Käytettäköön sanaa ratkaisukristillisyys.
P. Augustinus asettui sidotun ratkaisuvallan puolelle. Samoin Luther, varmaan jo luostarinsa perinteen kantajana. Näyttäisi paremminkin siltä, ettei hän keksinyt mitään uutta, mutta aika oli kypsä tuoda esiin Augustinuksen perintö.
Samalle kannalle asettui myös reformoitu kirkko ja kalvinistit. Sen sijaan Rooman kirkko, ortodoksinen ja esikalkedoniset kirkot asettuivat tahdonvapauden kannalle. Samoin nykyajan protestanttiset ryhmät.
En ole jaksanut selvittää, miten ennen Lutheria syntyneet evankeliset ryhmät, kuten valdolaiset ja husilaiset, ajattelivat.dogmatikosko se siellä taas perustelee luonnontieteillä itse kyhättyä versiotaan kristinuskosta?
- Anonyymi
Kas kuinka monia tempoo tahtomaton valta ja kirjoituttaa kaikkea soopaa foorumille.
miten se menee kun meinaatte kauppaan mennä, tempooko joku jalkoja ihan miten sattuu ja sitten yhtäkkiä olette lidlin kassallam niinkö se menee? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kas kuinka monia tempoo tahtomaton valta ja kirjoituttaa kaikkea soopaa foorumille.
miten se menee kun meinaatte kauppaan mennä, tempooko joku jalkoja ihan miten sattuu ja sitten yhtäkkiä olette lidlin kassallam niinkö se menee?Sidottu ratkaisuvalta ei tarkoita tuota.
Jumala ei temmo ihmisiä, ilman ihmisen omaa suostumusta.
Siltikin se on Jumala, joka johdattaa uskovan askelia.
- Anonyymi
Terävät sorkat silläkin.
- Anonyymi
Nuo varhaiset niinsnaotut kirkkoisät kuvittelivat kaikenlaist ajoka sopi heille ja heidän rahapussilleen, Raamatusta se pitää katsoa miten asia on!
Jeesus saarnasi suurena päivänä j ahuusi mm; joka janoaa, tulkoon ja juokoon"!
kertokaa miten se huuto mahtaa passata lutterinne sepustuksiin.- Anonyymi
Senkun pilkkaat Kristuksen valtaa meissä.
Juuri nuo Jeesuksen sanat todistavat, että valinnan tekijä eli kutsuja on Jeesus Kristus, Herra, ei ihminen.
- Anonyymi
Jäo pois ihmettely siitä että eikö se lutteri osannut mitään johtopäätöstä tehdä tuostakaan tapauksesta, oli omituinen tohtori.
mutta samanlaisiahan on kirkot täynnä tänäänkin, onko lie kukaan huomannut sitä tautia. Suurin osa kommenteista oli minulle arvoituksellisia, täysin käsittämättömiä. Lieköhän saman kirjoittajan tekemiä?
- Anonyymi
Myös joku helluntaifoorumilta karannut, kirjoitustaidoton ratkaisukristillinen löysi ketjumme.
Ei piitata hänestä.
- Anonyymi
Kun ihminen tekee mielestään valinnan herätyskokouksessa lipevän saarnamiehen puheiden vaikutuksesta, hänen tahtonsa ei ole vapaa vaan manipulatiivisen puheen, suggestion ja aivopesun tulosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a6491424- 1141373
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta198929Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.327875Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä231809- 58723
Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht233687Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o175671Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.88630Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut21591