tilitoimistoissa on palkattua väkeä ja kun pyöritellään lappuja ja lippuja niin varmaan jokaiseen kirjanpitoon tulee virhe. elikäs kuka maksaa sanktiot jos tulee verotarkastus?
toinen kysymys liittyy artistiin. sanotaan että artisti maksaa. kuka on artisti?
kolmas kysymys. kannattaako nykysuomessa enää yrittäjäksi alkaa vaiko suosiolla yritys viroon?
kuka vastaa jos tilitoimisto tekee virheen?
12
1983
Vastaukset 12
- Anonyymi
Tietysti tilitoimistolla on jokin vastuu mutta viime kädessä olet itse vastuussa. Itse en antaisi kenenkään täysin yksin hoitaa yritykseni asioita oli sitten kyse kirjanpidosta tai laskutuksesta tai mistään.
- Anonyymi
Jokainen tilitoimisto hoitaa yrittäjän kanssa kirjanpitojen hoitamisen, joten oo ihan huoleti! Vain yrittäjä ite voi hoitaa yksin kirjanpitonsa, ai niin et kyllä anna hänen hoitaa! Fiksu yrittäjä, tuommoisia tarvitaan lisää.
- Anonyymi
Luulisin, että heillä olisi vakuutus tahattomia virheitä varten. En todellakaan ole varma asiasta, mutta olettaisin, että tällaisia vakuutuksia olisi olemassa.
Täytyy lisäksi muistaa, että työlainsäädännössä on käsitykseni mukaan säännelty ns. "isännän vastuu". Mitä se tässä tapauksessa kattaisi, en tiedä.- Anonyymi
Olen melko varma että Suomessa ei ole ainoatakaan tapausta jossa tilitoimistolla ollut Vastuuvakuutus olisi korvannut joitakin asiakkaalle syntyneitä taloudellisia vahinkoja tai menetyksiä.
Vastuuvakuutuksen voi firmalleen ottaa, mutta ei ne tosipaikan tullen korvaa yhtään mitään. Aina löytyy selitys ja klausuuli, jonka perusteella juuri tämän tyyppinen vahinko ei kuulu vastuuvakuutuksesta korvattavien piiriin.
- Anonyymi
Tässä tullaan taas siihen tosiasiaan, että pienyrittäjän kannattaa hoitaa kirjanpitonsa itse. Ei sen hoitaminen mistään yritystoiminnasta pois vaan tukee sitä, kun yrittäjä on koko ajan tietoinen päivän tilanteesta. Ja sille kirjanpitäjällekin on toimitettava kuitit ja tutkia raportteja, joten ei sekään mitään 0-toimintaa ole yrittäjän kannalta . KNOW YOUR NUMBERS.
- Anonyymi
>> Täytyy lisäksi muistaa, että työlainsäädännössä on käsitykseni mukaan säännelty ns. "isännän vastuu". Mitä se tässä tapauksessa kattaisi, en tiedä.>>
Olet oikeassa, ei liity asiaan millään tavalla. - Anonyymi
Vastaus kysymykseesi on yksinkertainen: kirjanpitovelvollinen vastaa omasta kirjanpidostaan. Jos yritys teettää kirjanpitonsa alihankkijalla (tilitoimisto), niin rutiinit siirtyvät alihankkijalle, vastuu säilyy kirjanpitovelvollisella (yrityksellä).
Tilitoimiston käyttäjä on tehnyt sopimuksen, jossa tämä itsestäänselvyys on jopa kirjoitettu paperille. Mutta eihän kukaan niitä sopimusehtoja lue... Jos tilitoimisto syyllistyy tahalliseen vääristelyyn tai törkeään mokailuun (huom: törkeään), niin silloin asiakasyrityksellä on mahdollisuus vaatia vahingonkorvausta tilitoimistolta. Käytännössä tilitoimistolla ei ole varallisuutta, joten toimisto kiinni suit sait sukkelaan ja vahingonkorvaukset jäävät maksamatta.
Lisäverot sun muut ovat totta kai sen asiakasyrityksen vastuulla.
Selkokielellä: yrityksen on tarkastettava tilitoimiston työ joka ikinen kuukausi. "Mä en tiennyt", "mä en huomannut", "mä luulin, että ne..." -selitykset eivät kelpaa. - Anonyymi
Tilitoimisto Rantalaisen sopimuspohjassa on, että maksavat vahinkoa vain kymppitonnin per virhe ja enitään kakskytä vuojessa. Jos sama virhe usealle vuodelle, niin kymppitonni per 3 vuotta. Että Rantalainen osaa oman vastuunsa ainakin rajoitaaa. Että yrittäjä maksaa itte Rantalaisen tilitoimiston vahingon.
- Anonyymi
Jos tilitoimisto tekee virhee ja yritykselle tulee sen takia vaikkapa veronkorotus, niin yritys maksaa sen tietysti verottajalle mutta tilitoimisto korvaa vastaavan summan yriytkselle. Tällaista vahinkoa varten tilitoimistolla on vastuuvakuutus, joka korvaa omavastuun jälkeen jäävän summan.
Tilitoimiston kanssa sopimusta tehtäessa on syytä tarkistaa ja mainita sopimuksessa, että tällainen vakuutus on voimassa. Muistaakseni näilläkirjanpitotoimistojen liiton hyväksymillä toimistoilla vastuuvakuutus on ehtona liittoon kuulumiselle. - Anonyymi
Vastuuvakuutusten ehdoissa on esimerkiksi tällaisia, vakuutusyhtiön vastuuta rajoittavia, ympäripyöreitä klausuuleja:
“Vastuuvakuutuksen rajoitusehtojen kohdan 201.4.5 mukaan
vakuutuksesta ei korvata vahinkoa, joka aiheutuu toiselle
suoritetun tutkimuksen, laskelman, piirustuksen, selvityksen,
arvioinnin, ohjelmoinnin, tarkastuksen, valvonnan tai
muun konsulttitehtävän virheellisyydestä tai laiminlyönnistä.”
Tässä on kuvaus riitatapauksesta, jossa vakuutusyhtiö vetosi nimenomaan tällaiseen kohtaan sopimuksessa, ja kiisti olevansa korvausvelvollinen tilitoimiston tekemän virheen suhteen.
https://www.fine.fi/ratkaisutietokannat/ratkaisu/vkl-33211.html
Vakuutuslautakunta kuitenkin päätyi siihen, että tilitoimiston käyttämä vakuutusyhtiö on korvausvelvollinen. Yhtiö joutui korvaamaan tilitoimiston asiakkaalle koituneet, virheellisesti ALV:ttomana laskutetut myyntikatteen menetykset.- Anonyymi
No onhan se nyt aivan selvää, että tavallinen kirjanpito- ja tilinpäätöspalvelu on hieman eri asia kuin asiakkaan liiketoiminnan konsultointi - toki monet tilitoimistot tekee sitäkin, mutta silloin pitää vastuuvakuutuksenkin olla kattavampi (ja kalliimpi...)
- Anonyymi
Vakuutuslautalunta oli asiasta eri mieltä kanssasi. Sen mielestä tuossa laajuudessa ja kyseisessä tapauksessa annettu "konsultointi" on täysin tilitoimiston toimialaan ja vastuualueeseen kuuluvaa asiaa.
Tilitoimiston vakuutusyhtiö joutui korvaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6161615Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl485739Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12721- 45662
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30556- 32533
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494