joudun maksamaan kalliisti hammashoidoistani , kun laittomasti maahan tulleet
ja turvapaikkaa perusteettomasti hakeneet kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneetkin saavat hammashoitonsa ilmaiseksi.
ja turvapaikkaa perusteettomasti hakeneet kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneetkin saavat hammashoitonsa ilmaiseksi.
Vastaukset 330
Vanhimmat
Se on vihreää sosiaalidemokratiaa. Ja sinua varakkaammat käärii rahat.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/85a2e2ec-4472-4247-a80e-c99a943c5a51
Ihanaa!!!!
Jos se lainkaan lohduttaa niin voin kertoa että me kaikki kantasuomalaiset olemme samassa asemassa.
Matujen etuisuudet kattavat koko elämän kirjon; esim. asunnon saannin. Oletko kuullut asunnottomasta matusta? Oletko kuullut asunnottomista suomalaisista?
Hammaslääkärit kommentoivat että puolet matuista eivät saavu sovituille hoitokäynneille.
Tällä kaikella on hieno nimi, positiivinen erityiskohtelu. Se tarkoittaa sitä, että joku ryhmä, tai ryhmät asetetaan kantaväestöä parempaan asemaan.
Positiivinen erityiskohtelu näkyy myös rangaistuksissa. Jos suomalainen pahoinpitelee pakolaisen ja suomalaisen motiiviksi todetaan rasismi, niin hänen rangaistustaan kovennetaan, mutta ei toisin päin.
Suomesta turvaa hakenut pakolainen tarvitsee turvaa myös Suomessa. Siksi hänelle annetaan paremmat edut, kuin suomalaisille. Häntä suojellaan myös suomalaisten pahoilta teoilta siten, että suomalaisen rangaistusta kovennetaan, jos teko kohdistuu pakolaiseen. Jos taas pakolainen tekee pahaa suomalaisille, tappaa, raiskaa, niin se ei ole pakolaiselle koventamisperuste, vaan siitä seuraa normaali rangaistus. Suomalaiset eivät tarvitse erityissuojelua.
Toinen asia on sitten se, miksi suomalaiset ovat suostuneet tällaiseen ?
Suomesta turvaa hakenut pakolainen tarvitsee turvaa myös Suomessa. Siksi hänelle annetaan paremmat edut, kuin suomalaisille. Häntä suojellaan myös suomalaisten pahoilta teoilta siten, että suomalaisen rangaistusta kovennetaan, jos teko kohdistuu pakolaiseen. Jos taas pakolainen tekee pahaa suomalaisille, tappaa, raiskaa, niin se ei ole pakolaiselle koventamisperuste, vaan siitä seuraa normaali rangaistus. Suomalaiset eivät tarvitse erityissuojelua.
Toinen asia on sitten se, miksi suomalaiset ovat suostuneet tällaiseen ?
vallitettavasti asia on noin olisi todellakin kiva asia jos kymmmeniä vuosia uurastanut kovaa työtä tehnyt ja säntillisesti veronsa maksanut saisi myös hammashoidon tuskin se liikaa olisi
siinäpä se olisiko syytä miettiä tarkemmin ketä äänestää ?
Samaa kuullut itsekin ja noin yleisemminkin terveydenhoidosta.
Lisäksi asia ottaa myös minua päähän. Punavihreet on maksusitoumukset auki kaikille kehitysmaalaisille ja ulkomaalaisille kerjäläisille, mutta ei suomalaisille tavallisille kansalaisille.
Toivat huumekaupan tullessaan ja ajavat hienoilla autoilla,eivät maksa veroja, elintaso suomalaisia parempi, mutta rikollisin keinoin rasistikortti edellä
Laitahan vielä kolmannen kerran sama, hätähousu
"Oletko kuullut asunnottomista suomalaisista?"
Olen ja olen nähnyt myös ja heitä paljon täällä hölmölässämme.
Varmaan se on sitä samaa , että ei ollut mitään tarvetta hammaslääkärille, kun ei ollut mitään turvapaikan tarvettakaan
Kummallista parkumista. Kannattaisi teidänkin pestä hampaat aamuin illoin, terveenä ne säilyy silloin. ;)
Ei säily jos on huono hammasluu. Reikiä tulee pesemisestä huolimatta.
Tuo on niin totta. Aloittajan kanssa olen samaa mieltä.....miksi miksi miksi ???
Mulla on niin kovat luut että lääkäri oikein ihmetteli asiaa. Olin ollut kolmisenkymmentä vuotta ilman hampilääkärissä käyntiä, eikä reikiintymistä juurikaan tullut vaikka aika-ajoin laiminlöin hampaiden pesun. Sanoi syyksi että mulla on siis kova luusto.
Ei oo parkumista,vaan tosiasiaa. Onhan se mahdotonta myöntää ,vaikka tietää että näin täällä Suomessa toimitaan.Maahanmuuttaja sospakolaiset ovat erityisasemassa kaikin tavoin,kantasuomalainen jää huonompaan asemaan.Erittäin sairasta touhua.
joo
maahanmuutto maksaa suomelle hurjia summia
tutkimuksen mukaan n 3,5 miljardia euroa vuodessa
ja se on poissa suomalaisilta ja suomalaisten on maksettava sekin vielä veroissa
tuo 3,5 miljardia vuositasolla on hurjan suuri summa rahaa se panee miettimään
Tuo summa panee parkumaan! Joka vuosi!
Annetaan nyt asiasta oikeaakin tietoa, kun tätä aloittajan valheellista käsitystä täällä aina aika ajoin jankutetaan.
https://www.hel.fi/helsinki/fi/sosiaali-ja-terveyspalvelut/terveyspalvelut/hammashoito/maksut/
"Hammashoito on maksullista kaikille 18 vuotta täyttäneille. Jokaiselta käynniltä peritään käyntimaksu. "
Perustoimenpiteenä hampaan paikkaus Helsingissä maksaa sitten 15 - 43 EUR. Hinta tietysti riippuu siitä, montako pintaa paikataan, puudutetaanko ja tarvoitaanko juurihoitoa ja niin edespäin. Tämän hinnan kyllä 50 vuotta työtä tehnyt eläkeläinenkin jaksaa maksaa.
Pakolaisstatuksella maassa oleva maksaa hammashoidosta ihan samoin perustein kuin kantasuomalainenkin. Puheet pakolaisten ilmaisesta hammashoidosta ovat täyttä skeijaa.
Älkäämme sotkeko asioita siihen tilanteeseen, jossa henkilö on vielä turvapaikanhakijana. Tällöin hän saa vain kiireelliseksi katsottua hammashoitoa. Alaikäinen turvapaikanhakija taas saa samat palvelut kuin alaikäinen kuntalainen. Tähän kuuluu myös hammashoito.
Ei kannata levittää valheellista tietoa, kun oikeaa tietoakin saatavissa.
Nauretaan yhdessä. ;)
Täyttä "skeijaa" sinä taas täällä hölötät, ei me viitsitä sinun nauruusi yhtyä. Hihittele vaan itse hihaasi!
Pakolainen ei jää jonoon, vaan ohittaa muut. Myös pakolaisen maasta poistaminen estyy, jos hänellä on esimerkiksi hammashoidot kesken. Eri hoitoja ketjuttamalla pakolainen lopulta jää Suomeen, sillä hän ehtii jo kotoutua.
Omillaan toimeen tulevina veronmaksajina pakolaiset eivät ole koskaan.
Matut saavat kaiken ilmaiseksi; mainitsen tässä vain muutamia:
- asunto ja siihen kuuluvat tv, pesukoneet, liinavaatteet, verhot, matot astiat yms.,
- älypuhelin ja tietokone yhteysmaksuineen,
- vaatetus ja hiustenhoito,
- halukkaille ajokoulu ja perheellisille auto,
- kattavat lääkäripalvelut.
Kaikki tämä elämän tappiin saakka ilman työntekovelvoitteita.
Tuosta jäi pois lomamatkat. Esimerkiksi somalit käyvät verovaroilla lomalla Somaliassa. Lentävät reittiä ensin Helsingistä Brysselin Schipholdiin, sieltä Saudi-Arabian Riadiin ja Riadista Somalian Mogadishuun. Samaa reittiä sitten muutaman kuukauden kuluttua takaisin.
pakolaiselle sossu maksaa mm hammashoidot
yms
Kai ne matut saavat käyttörahaa lomamatkoille ja viemisiin sukulaisille?
Schiphol on Hollannin Amsterdamin lentokenttä, joka on hyvin lähellä Amsterdamia. Olin kerran turistina Amsterdamissa, muistan vuodenkin. Se oli 1998.
Suomeen tulleet irakilaiset (perhe)turvapaikanhakijoina, saivat muutama viikko sitten Suomen kansalaisuuden. Perhe aikoi heti lähteä lomalla käymään Irakissa, nyt kun tiesivät, ettei heitää voi enää käännyttää Irakiin, kun palaavat lomalta Suomeen.Kelan vetovoima on globaali, siinä entinen kotimaa jää toiseksi.
Tarpeeksi köyhä saa tosin Kelasta rahaa hammashoitoonkin.
Sillä ei tietysti ole väliä, onko kantasuomalainen vai maahanmuuttaja. Ehdot ovat samat.
Ohhoh, ihan samat edut siis kuin kantasuomalaisilla! Miten ne nyt silleen. On tosi epistä, että niitä ei sorreta! Vai miten se meni?
Mitä helvettiä Suomi maksaa näiden "pakolaisten" matkat vielä kotimaansa mistä on tultu Suomeen pakolaisina. Todella käsittämätöntä!
mg:
"Puheet pakolaisten ilmaisesta hammashoidosta ovat täyttä skeijaa."
Valuuttakauppias
08.03.2020 11:25
Pukkaat kummallista skeijaa, ystäväni Trölli. Ihan kuin lietelantatankistasi olisi venttiili revennyt ja soosi tulvii ihan valtoimenaan navetan pihalle.
Oikein kantis ei saa mitään noista jos menee pyytämään vastaus on et tarvitse ei kuulu toimeentulotuen piiriin!
ei muuten ole samat edut kantis ei saa mitään ed. mainituista!
Outoa. Minun tuntemani työttömät kantikset ovat saaneet. Ovatkohan huijanneet olevansa maahanmuuttajia, vai miten tämä homma toimii?
toki saa tietyn summan pitäähän käyttörahaakin olla
Ilmankos eivät lähde kirveelläkään. Lisäksi heidän asenteensa on että tämä ja enemmänkin kuuluu heille itsestään selvästi. Suomalaiset on orjia ja he vapaaherroja. Rasistinatsit vaan öyhöttää mutta minkäs mahtavat hehheh.
Juujuu...Siinä on yks mutta, kela maksaa näille sosmuuttajille myös hammashoidon ja muut. Valheellista mielestäsi tai ei,ihan sama. Myös kantaväestön hammashuolto pelittää veronmaksajien rahoilla,jos ole ns. Sosiaalitapaus.
entäs ne tuhannet ukrainalaiset joita elätetään koko suomessa jo kolmatta vuotta, ei tule hiki työnteossa, ei näe nälkää, terveyskeskukseen pääsee varmasti ennenkuin suomalainen ikäihminen joka veroa maksanut koko elämänsä , järjestetään iloisia illanviettoja suomalaisten selästä maksetuilla veroilla, ei vuokranmaksun eikä sähkölaskuhuolia, maksusitoumuksilla vaatteet, kengät, huushollitavarat ym jokapäiväiseen elämiseen tarvittava, ilmaiset päiväkodit, koulutukset, matkustukset, kyydit, lapsilisät ja elatustuet, korotetut tukirahat .tulkit,
VIROSSA juuri käydään keskustelua ukrainalaisten miesten palauttamisesta ukraineen, palvelukseen koska miehistä kova pula. samoin on laskettu tulevan
kalliiksi heidän elättämisensä maassa monta vuotta.
entäs uhka että suomikin sodassa mitäs sitten kun meidän varat on annettu matuille jo 30 vuoden ajan ja olemme antaneet sotatarvikkeemme ja varamme
kaikenlaisiin kehitysapuihin ja vielä kaiken lisäksi velkana otettu ne rahat ja olemme euroopan velkaantunein ja työttömyyden kasvavasta ongelmasta kärsivä maa ja sen lisäksi lisääntyneet huumeongelmaisten ja mielenterveysongelmaisten kurittamana lirissä.
ilmaiset kuntosali, uimavuorot, j
jopa eläinlääkäripalkkiot suomen varoilla esim terapiakoirat
kyllä suomalaisia kusetetaan ja poliitiikot anvaat tvaan lisää etuja
laittomuuksia tekevät eivät joudu korvaamaan ja saavat täällä olla laittomasti kun on hyysääjiä
Saavat myös asuntonsa, ruokansa ja koko elämänsä ilmaiseksi. Huomasitko, että hammaslääkärissä ja terveyasemalla sinä odotat ja jonotat kun nämä matut kävelevät jonon ohi ja usein vielä tulkin kanssa.
Ja jos työhön erehdyt, et saa mitään.
n 140 000 suomalaista hakee ruokaa leipäjonoista ja määrä kasvaa jatkuvasti
mukana on myös työssäkäyviä kun palkalla ei elä kun mm vuokrat pk-seudulla on korkeat
"n 140 000 suomalaista hakee ruokaa leipäjonoista..."
Miten tämä nyt mitenkään liittyy hammashoitoon?
Älä viitsi öyhöttää aiheen sivusta, se on tyhmää ja rumaa. ;)
leipäjonossa olevilla ihmisillä ei ole rahaa hammashoitoon
Pakolaisilla on
heillä ei ole rahaa edes pakollisiin lääkkeisiin
He ovat omien kertomusten mukaan syömättä monta päivää kuukaudessa on ei ole rahaa ruokaan
Lisään edellisen toteamukseen vielä, että tuttavani käy leipäjonoissa, eikä ole ihan pa. Hän on sanonut, että eipä siellä ole ainakaan somaleja käynyt. Joku venäläinen, yksi thaimaalainen entinen kaunis ruusu, mutta nämähän eivät ole pakolaisia.
Vuosien varrella olen hänelle tarjonnut kyydinkin pari kertaa. Eka kerta Helsingin Myllypuroon, sitten Malmille.
Mielestäni valtion pitäisi säästää. Virkamiesten määrää pitäisi karsia kunnolla ja poistettava eläkkeen kertymisestä turhat ilmat. Löysin jonkun eläkeyhtiön nettisivuilta tiedon, että eläkekertymän laskentaa jouduttiin korjaamaan alaspäin, koska jotkut olisivat saaneet eläkettä enemmän kuin palkkaa. Täysin turhista siipeilijöistä pitäisi päästä eroon, koskee myös valtion palveluksessa olleita parasiittejä. Näille kun maksettaisiin tarpeeksi niukkaa eläkettä, niin heille alkaisi valkenemaan millaista on julkisen sektorin palveluksessa olleiden elämä. Usein 40-50 vuoden työuralta voi saada todella huonon työeläkkeen, jos on ollut alipalkatussa työssä ikänsä, esim. siivoustyössä.
Veikkaisin, jos luotaisiin valtiolle yhtä kova työtahti ja stressi, niin alkaisi kyllä suvakkien äänet kellossa muuttua. Valtiolta tulee virkamiehilleen rahaa "ihan vaan seinästä", siitä ei ole pulaa. Kelpaa siinä sitten valtion eläkeläisten ja vihervassarvirkamiesten elää auvoista elämää ymmärtämättä mitään töitä peräsuoli pitkällä painaneiden yksityisellä töissä olleiden toimeentulon niukkuudesta.
Koska maksaa hammashoitonsa ei jää rahaa ruokaan. Vaikka näin. Matu saa sekä ruoan että hoidon.
Leipäjonossa just on Suomalaisia,ei maahanmuuttajia näy.....mistähän johtuu.
Aloitin tämän viestiketjun , ja heti eräs karvalakkipää alkoi levittämään väärää tietoa hammashoidon kustannuksista.
Kävin viime vuoden keväällä hammaskiven poistossa , ja kuulemma ilman lääkärin hammastarkastusta siihen ei pääse.
Lääkärin suuhun katsominen maksoi 50 euroa ja siihen suuhygienistin hammaskiven raapiminen 126 euroa; yhteensä siis 176 euroa , joista ei tule mitään korvausta mistään.
Taas olisi pian aika mennä antamaan rahansa vastaavasta toimenpiteestä , että laittomasti maahantulleille kaikki olisi ilmaista.
Suomessa hammashoito ei ole ilmaista kenellekään, koeta nyt viimeinkin tajuta tämä. Kunnilla saattaa olla erilaiset palveluhinnat, mutta jokainen joutuu maksamaan.
Tarinastasi ei myöskään käy ilmi, kävitkö kunnallisessa vai yksityisessä hoidossa? Miten hammaskiven poisto voi maksaa noin paljon? Pitikö suutasi raapia 3 tuntia kulmahiomakoneella ja miten se ylipään oli tuossa kunnossa? Yleensä suuhygienistin aika 30 min riittää mainiosti ja Helsingissä se maksaisi noin parikymppiä.
Voit toki selostaa oman tapauksesi hieman tarkemmin ja suostun kyllä uskomaan sen. Sinä esität nyt maahanmuuttajien saamista ilmaisista palveluista silkkoja arvauksia ja valeita.
Yritä nyt, iso mies, pysyä totuudessa.
Nauretaan yhdessä. ;)
Se on totta että kaikki joutuvat maksamaan olet oikeassa...mutta....me veronmaksajat maksamme matujen kulut eivät toki he itse. Nauretaanko taas?
Asun Helsingissä. Ajattelin eläkkeelle päästyä siirtyä kaupungin hammashoidon asiakkaaksi, kaikki ajat kun sopivat nyt.
Varauksia otetaan puoli vuotta aikaisemmin. Sisään pääsee joskus kuukausien päästä. Keskimääräinen odotus on kai vuosi. Viimeksi en päässyt edes jonoon, vaan tarjottiin palveluseteliä yksityiselle.
Hammaskiven poistosta on yksi kokemus. Aika oli lauantaina iltapäivällä. Sessio kesti kymmenisen minuuttia ja sisälsi raaputuksen yhdestä kohdasta poskihampaan vierestä. Maksu oli noin 50 euroa.
Sittemmin kävin yksityisellä. Hinta 159 e. Jäljessäni tuli nuori mies, ja uteliaana tietämään hänen veloituksensa puin hitaasti takkia naulakolla. Kyllä se taksa totta oli, hän pulitti saman.
Hammaslääkärikäyntien on parasta olla säännöllisiä. Muuten voi olla edessä todella suuria ja kalliita hammashoitoja.
Tarkennan ajanvaraussysteemiä, kun muistui nyt mieleeni. Aikoja aletaan antaa syksyn puolivälissä seuraavalle vuodelle. Tarvitaan onnea, että aikoja on jäljellä. Mutta onhan ne 20 euron palvelusetelit.
Pysyhän itse totuudessa. Jos matulla ei ole työtuloja, hän saa tulot sossusta. Sama maksaako jotain siitä sossurahasta, harkittuna lisänä vai suoraan ilmaiseksi tarjottuna.
Näin on. Suomi ottaa valtavasti velkaa ulkomaalaisia varten. Rahaa uppoaa niin pakolaisiin kuin EU:lle. Samalla kiristetään tavallisen kansan nälkävyötä. Kunnollinen hammashoito on entistä harvemman suomalaisen oikeus. Julkiselle puolelle pitkät jonot. Yksityiselle tosi kallis. Kelakorvaukset leikattu mitättömiksi.
Matut saavat ilmaisiksi kaiken, siis aivan KAIKEN!
Oletteko kuulleet että kantasuomalaisille olisi yhteiskunnan varoista maksettu lomamatkoja?
- En ole.
Oletteko kuulleet että somaleille olisi maksettu yhteiskunnan varoista lomamatkoja?
- Kyllä olen.
Kantasuomalaiset veronmaksajat maksavat kaikki ”turvaan” tulleiden edesottamukset ja useinmiten vielä positiivisen syrjinnän kautta....
Oli sitten kyse raiskaamisesta, tappamisesta, hammashoidosta, holtittomasta lisääntymisestä.....jne...
Niin ja vielä nää maksetut lomamatkat on niihin kotimaihin mistä ovat tulleet pakolaisina karkuun vainoa tms. Luulisi että ei olisi hinku päästä sellaiseen maahan takaisin lomailemaan.
On sietämätöntä että apurahatutkijana joudun vuodesta toiseen tekemään huippuhakemuksia huippututkimuksen jälkeen ja, että palkaksi kovasta yrityksestä saan suurinpiirtein saman kuin kuka tahansa maahantulija tekemättä mitään. Asunnosta, terveydenhoidosta, kielenkääntämisestä ja lakipalveluista tosin joudun maksamaan täyden hinnan, ja apuraha on korkeintaan kolmivuotinen, jonka jälkeen on usein edessä työttömyyskortisto, koska joka vuodeksi ei apurahoja tipu. Jos olet vanha tutkija, niin käytännössä olet työtön, koska kaikki tuet suunnataan nuorille.
Ovat itse ansainneet paljon muutakin saapuessaan, ssshhh.
Aloittaja taas tässä.
Yksityisellä hammaskiven poistokustannus oli 176 euroa;
kunnallisessa olisi 90 euroa , mutta monen kuukauden jono, ja kesä käsillä.
Laittomia tulijoitahan tämä ei koske, jos jonon ohi pääsee eikä maksa mitään.
https://riihimaenseudunterveyskeskus.fi/asiakkaalle/asiakasmaksut/hammashoidon-asiakasmaksut/
Riihimäellä erittäin vaativa hammaskiven poisto maksaa 54,9 EUR. Asuinkuntasi kunnallisen palvelun hinnat ovat kummallisen korkeita. Missä kunnassa asut?
Puhut nyt myös ristiin itsesi kanssa. Käyt yksityisellä lääkärillä. Silloin on turha itkeä hinnoista tai jonoista. Yksityisellä on yksityisen hinnat, eikä siellä myöskään ole jonoja.
Kiireettömän kunnallisen hammashoidon jonot ovat kaikkilla maassa kuukausia. Ei siinä maahanmuuttajat vaikuta yhtään mitään.
Miksi muuten yritit valehtelella?
Nauretaan yhdessä. ;)
Paljonkohan hammaskiven poisto maksaa misikanissa?
jonot on pitkät mutta mamut menee jonojen ohi koska vinkuvat muuten rasismista niin kuin sinä pikku mokkakuppa!
Esim. Turun kaupungin hammaslääkäri (ehkä johtava) muistaakseni sanoi joku vuosi sitten, että hammasläkäripalvelut olivat ihan tukossa hirveiden matutulvien jälkeen. Eipä ollut kantaväestöllä mahdollisuuksia hammashoitoon Turun kunnalliselle puolelle hammaslääkäreille.
Totta kai vaikuttaa jos menevät jonon ohi heti ja aina uudelleen ja uudelleen.
Ei kuppas tiedä kun ei ole enää hampuja. Siitä on kauan kun oli vielä.
Ja päättäjämme siunaavat kaiken tämän. Laittomuus on heille pyhää, kun se koskee matuja.
Kävin juuri lääkärissä...peruslääkäritarkastus 160 euroa josta kela maksoi 16 euroa..mamuille kaikki tämä olisii ilmaista
Käykääpä Kalasataman hammashoitolassa. 90 prosenttia odotustilassa olevista on muslimimaahanmuuttajia.
Yksityisellä on myös jonoja. Turpa kiinni siis
https://files.luolasto.org/27730/0.mp4
Matujen pelästyttämät kansalaiset tunkee yksityisille jos suinkin mahdollista.
Mitäs karvalakkiöyhöttäjä väität minun valehtelevan ?
Katso vain omia juttujasi, kuinka paljon valheita ja manipulointia olet vuosien varrella palstoille suoltanut.
Yksityisellä hammaskiven poisto maksoi 176 euroa ja juuri olen kysynyt julkisen puolen hinnan : Lääkärin suuhun katsominen 40 euroa ja suuhygienisti 50 euroa; siis yhteensä 90 euroa.
Matuille kaikki on ilmaista , iloiset veronmaksajat puristelevat nyrkkejään taskuissaan ja nirskuttelevat hampaitaan.
Karvalakkimies sensijaan öyhöttää ja valehtelee.
Pannaanpa tämä keskustelu pakettiin.
Kunnalliseen hammashoitoon on tässä maassa pitkät jonot. Kiireettömään hoitoon saa ajan vasta kuukausien päähän. Toisaalta, mikä hätä sitä hammaskiven poistoon ylipään voi olla? Hammashoidon jonojen pituuksiin eivät maahanmuuttajat vaikuta sitä tai tätä. Asiaan vaikuttaa eniten se, että tässä maassa on niin iso tarve edulliselle hammashoidolle.
Yksityiselle hammaslääkärille pääsee ja jonoja ei ole. Jos henkilö jaksaa itsekin hoitaa hyvin hampaitaan, yksi vuotuinen käynti riittää, eikä yksityinen hoito niin järin kallista silloin ole. Minä maksan iloisesti viheltäen oman vuotuisen käyntini ja hoitotoimenpiteen silloin ja tällöin. En edes kuvittele, että kehtaisin roikkua kunnallisen hoidon jonossa.
Turvapaikan saanut maahanmuuttaja on terveyspalveluiden, myös hammashoidon osalta ihan samassa asemassa kuin kantasuomalainenkin. Joka huutelee pää punaisena mamujen ilmaisesta hammashuollosta tietää itsekin valehtelevansa.
Maahanmuuttaja ei ole syyllinen siihen, että sinulla on huonot hampaat, hengityksesi haisee tai tekohampaasi lonksuvat. Jos syyllistä halua etsiä, katso peiliin.
Eiköhän tämä aihe ole taputeltu taas.
Nauretaan yhdessä. ;)
Kuten jo sanoin. Ei kannata turhaan huudella, kun itsekin tiedätte valehtelevanne. ;)
Sossu maksaa.
Heh heh, miksi unohdit vaihtaa taas nikkiä?
Huono näyttelijä tuo hattumies
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16184127/kuinka-paljon-eok-ja-pitkanen-vedattivat-euroja#comment-100318804
Olet tosi tyly maanmiehillesi jostain syystä.
Kävin kerran vuodessa hammaslääkärillä 40 vuoden työurani ajan. En surrut maksuja.
Kun pääsin eläkkeelle, olin vapaa menemään lääkäriin keskellä päivää. Ei se oikein onnistu Helsingissä. Aikoja ei saa.
Palvelut ovat ilmaisia niille, myös kantasuomalaisille, joiden maksut sosiaalitoimisto maksaa. Siitä on turha saivarrella.
Ihmettelen, miksi ilmainen hammashoito ulotettiin myös ulkomaisille opiskelijoille. Ilmaiseksi se ainakin lehdissä ilmoitettiin.
Suomessa tasa-arvo käsitetään oudolla tavalla.
Taputeltu on. Kantis maksaa, matu saa ilmaiseksi.
Karvahattu-ukko valehtelee solkenaan . Ja matuille kaikki on Suomessa ilmaista ja veronmaksajain kustantamaa
Oli nyt asia miten tahansa, huomasitteko miten MG paljasti taas itsensä toisella nimimerkillään? Sepä se.
Huomasitteko, ettei mg osaa kirjoittaa edes valuuttakauppiaallaan?
Älä minulle siitä nillitä. Nillitä Valuuttakauppiaalle. ;)
Sinulle nimenomaan pitääkin muistuttaa, ettei eri nikeilläsi trollaaminen kasvata luotettavuuttasi.
No huh huh. Ei ole minun vikani jos jakautunut persoonasi ei tahdo ottaa vastaan kysymystä narsistisuutensa vuoksi. Kysehän on siitä, että valheeseen se pohjautuu kansankynttilyytesi. Turha siinä sinun marista housut kintuissa kiinni jääneenä. Niks naks ainoa apu?
Ei myöskään kannata kovapäisesti yrittää valehdella enempää, kun jo kärähdit valheesta housut nilkoissa.
"Maahanmuuttaja ei ole syyllinen siihen, että sinulla on huonot hampaat, hengityksesi haisee tai tekohampaasi lonksuvat. Jos syyllistä halua etsiä, katso peiliin.
"
Kuulehan nyt mg, sulla se peili on ja itsestäsi kerrot.
"Kuulehan nyt mg, sulla se peili on ja itsestäsi kerrot."
Kun ei ole. Minä olen moneen kertaan kertonut, että Kärkkäisen nettikauppa ei ota varauksia vastaan. Taikapeili on lopussa ja Persujen puoluetoimisto saa seuraavat 28 peiliä, koska heillä on tilaus auki.
Mutta katso sinä peiliisi.
Nauretaan taas. ;)
Se on lähes taitoluistelua välillä. Keltainen hammasluu kestää kauimmin.
Olet muuten oikeassa. Majavalla on ihan porkkanankeltaiset hampaat. ;)
Teit ilmeisesti sen virheen, että olet töissä ollut. Kyllä köyhänä olisi varmaan paljon kivempaa, kun ihan ilmaiseksi saa asunnon, ruoan ja perusterveydenhuollon...
Tietysti vähän voi joutua tinkimään vaikka matkustelusta tai harrastuksista, mutta olisi sentään ilmainen hammashuolto!
Ai mutta, olisihan se (melkein) ilmainen meillä muillakin. Ei muuta kuin julkiselle puolelle jonottamaan. Tai jos haluaa vähän nopeammin hoitoon, niin sitten pitää ihan itse maksaa (tai olla akuuttitilanne).
Paperittomalta ei pysty tarkistamaan varallisuutta.
Eli kaikki on ilmaista.
Kaverini on hammashoitajana ja kertoi että maahanmuuttajat otetaan jonon ohitse ja että jonot ovat pitkiä, koska mamujen hampaat vaativat kunnon remontin. Ei varmaan tarvitse mainita sitä, että mamujen hammasremontti on mamuille ilmaista....
Kuten aloittaja joutui taas karvaasti toteamaan, valehtelu on siitä ikävä harrastus, että siitä aika pian myös kärähtää typerästi housut nilkoissa.
Miten olisi, jos yhdessä olisimme maahanmuuttokriittisiä, mutta pitäytyisimme pelkiin tosiasioihin? Minusta tässä asenteessa olisi paljonkin järkeä.
Nauretaan taas. ;)
Mistä päin olet mokkakuppa suomeen tullut ja mikset paalaa sinne kun aivan selvästi et viihdy täällä vai oletko sinäkin niitä loiseläjiä?
Ei tässä ole kärähtänyt valehtelusta muut kuin sinä itse. Housut on vissiin aina nilkoissa.
Yksityiselläkin on tungosta jos ei yleiselle pääse. Sossuhan auttaa vähävaraisia harkinnanvaraisellakin. Miksi trolli trollaa kahdella eri nikillään tälläkin palstalla?
Valuuttakauppiaan unohdit, se kun on kupan lähde ollut jo parisenkymmentä vuotta.
Hampaat saattaa ollakin sitten kalliit, voi että.
Aloittaja taas täällä.
Kerrataanpa siis vielä asia :
Vuosi sitten haamaskiven poisto maksoi lääkärintarkastuksen 50 euroa ja suuhygienistin raapimisoperaation 126 euroa , yhteensä 176 euroa.
Olen juuri äskettäin kysynyt paikkakuntani julkisen puolen taksat vastaavista toimenpiteistä: 40 euroa lääkärille ja 50 euroa suuhygienistille, eli yhteensä
90 euroa . Mutta koska julkisella puolella on kesään asti jatkuva jono, aion käyttää vielä tämän kerran yksityistä.
PS. Mutta koska pelkään karvahattumiehen eri nikeillään tekemää julkista panettelua, valehtelua ja suoranaista vainoa , en julkaise asuinpaikkakuntaani.
PS. Uudelleen : Ja laittomille maahantunkijoille kaikki on ilmaista veronmaksajien varoista päättäjiemme suosiollisella myötävaikutuksella.
Ja kehitysmaa samassa vastauksessa.....
Enää ei voi käyttää sanaa muslimi....
Mutta mikä on Somalia......
Ja ketkä siellä asuvat.....
Helsingin kaupunginhallitus päätti äänestystuloksen jälkeen 20.11 lisätä laittomasti maassa oleskeleville oikeuden maksuttomiin:
– lääkkeisiin
– majoitukseen
– ruokaan
– sairauksien hoitoon ja seurantaan
– rokotuksiin
– hammashoitoon
– raskaana oleville ja pienten lasten perheille pidempikestoisen majoitukseen
– apuun löytämään väyliä pois paperittomuudesta
– oikeudelliseen neuvontaan
– mielenterveyspalveluihin
– toimeentulotuen lisäämiseen.
Joku voi käydä nillittämään, että kaikki saavat samat edut, jos ei ole varaa itse maksaa, mutta miten paperittomalta tarkistetaan varallisuus?
Miten paperittomilta voidaan tarkistaa varallisuus ? No ei mitenkään , jos ei edes tiedetä, kuka ihminen on , minkä ikäinen , minkä maalainen jne.
Silti vaan pitää rajan yli vapaasti kävelleelle laittomalle antaa kaikki samat palvelut kuin suomalaisellekin ja täysin ilmaiseksi .
Ja näitä vihervasemmistomme olisi halukas ottamaan Turkista vaikka kuinka paljon eläteiksi muka "ihmisoikeuksiin" vedoten !
Helsingin kaupunginvaltuustossa on muuten vihervasemmistoenemmistö RKP:llä vahvistettuna. Hulluus asuukin Helsingissä.
Eli laittomana oleminen on vieläkin edullisempaa jos on omia varoja.
Miten mukamas voi olla "paperiton" ? Jossain maassahan he ovat syntyneet ja jonkin maan kirjoihin viety jollain nimellä.
Mutta jos paperit hävitetään sillä perusteella että ei löytyisi ihmisen nimeä eikä maata minne voidaan palauttaa, se on uusi laittomuus sen vanhan laittomuuden lisäksi, että on tultu Suomeen ilman mitään turvapaikan tarvetta !
Kun hävittää ”paperinsa” niin saa uuden haluamansa identiteetin ja ”turvapaikan” kaupan päälle ja asunnon, ikuisen elatuksen statuksella tietenkin.... Kätevää....
Rajatonta ja saakelin kallista hyysäämistä kutsutaan radikalisoitumisen estämiseksi.
Ja tottahan se on koska Islamilaiset valtiot ovat lähes kaikki kehitysmaita....
"...pelkään karvahattumiehen eri nikeillään tekemää julkista panettelua, valehtelua ja suoranaista vainoa..."
Älä pelkää. Ne on eri miehet, jotka selvittää pää punaisena osoitteita ja puhelinnumeroita, soittaa keskellä yötä, lähettelee nimettömiä sähköposteja, uhkailee lasten tappamisella ja naisten raiskaamisella. En ole perussuomalainen.
Näin asian sivusta tämä: Olette muuten yrittäneet kiitettävän usein ja monissa miehin tutkia, josko minun nimestä ja kuvastani saisi jotakin enemmän irti. Lapsellista ja surkeaa touhua.
Mitä taas tulee hammashoidon jonoihin tai kustannuksiin, niin teit koomisen virheet. Käyt itse yksityisellä ja parun sen kokemuksen perusteella kunnallisen hammashoidon tilaa. Eiköhän naureta tovi yhdessä. ;)
Ei myöskään kannata kovapäisesti yrittää valehdella enempää, kun jo kärähdit valheesta housut nilkoissa. Oleskeluluvan saanut pakolainen maksaa kunnallisesta hammashoidosta saman hinnan ja ihan samoilla perusteilla kuin kaikki muutkin kuntalaiset.
Eiköhän tämä ollut tässä.
Nauretaan yhdessä. ;)
"Älä pelkää. Ne on eri miehet, jotka selvittää pää punaisena osoitteita ja puhelinnumeroita, soittaa keskellä yötä, lähettelee nimettömiä sähköposteja, uhkailee lasten tappamisella ja naisten raiskaamisella. En ole perussuomalainen."
Maalitus ja sairas sellainen.
Sanoo tyyppi, jolla eri henkilötiedoilla tehtyjä häirikköprofiileja.
Jos minä kerron vain itsestäni, se ei mitenkään voi olla maalittamista. ;)
Kas, kun et ole huomaavinasi tarkoituksella tekemääsi viittausta perussuomalaisiin.
Olet sinä aika velmu.
"Oleskeluluvan saanut pakolainen maksaa kunnallisesta hammashoidosta saman hinnan"
Hittojako ne enää niitä turvapaikanhakuaikana yksityisellä ilmaiseksi kuntoon laitettuja posliineja kunnalliseen hoitoon kiikuttaisivatkaan?
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/442069-hammaslaakari-kypsyi-verorahojen-tuhlaukseen-onko-heille-kerrottu-ettei-kantavaesto
Oleskeluluvan saanut pakolainen maksaa kunnallisesta hammashoidosta saman hinnan ja ihan samoilla perusteilla kuin kaikki muutkin kuntalaiset.
Valtio maksaa 3 vuotta.
"Valtio maksaa 3 vuotta."
Kerro nyt ihan tarkasti, mitä valtio maksaa 3 vuotta?
Sotketko sinä nyt tähän mukaan kuntakorvauksenkin?
Nauretaan vartti yhdessä, jooko. ;)
Valtio maksaa kunnille 3 vuotta kuluja
"Jos henkilölle myönnetään turvapaikka Suomesta, hänelle etsitään asunto ja osoitetaan kotikunta, jonka
jälkeen henkilö kirjataan kunnan asukkaaksi. Henkilö voi myös itse etsiä asunnon ja muuttaa kuntaan. Lain
kotoutumisen edistämisestä 1386/2010 mukaisesti kunta järjestää kotoutumispalveluita kaikille kuntaan
muuttaville maahanmuuttajille. Pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden kotouttamisesta valtio korvaa kunnalle kotouttamisesta aiheutuneet kustannukset kolmen vuoden ajalta. Lisäksi valtio voi korvata sairauden
tai vamman pitkäaikaisia hoitokustannuksia kymmenen vuoden ajan kuntaan muutosta. Viive myönteisen
turvapaikkapäätöksen ja kuntaan muuttamisen välillä voi usein olla huomattava"
https://www.julkari.fi/bitstream/handle/10024/131609/URN_ISBN_978-952-302-747-3.pdf?sequence=1
Miksi naureskelet heikkopäisenä yksin?
Luitko Moktar aloituksen tarkasti? Eikö Helsinki anna paperittomille ilmaisen terveydenhuollon? Eikö aloituksessa nimenomaan mainittu kielteisen päätöksen saaneet ja laittomasti maassa olevat?
Se taisi olla ihan eri asia kuin saivartelemasi juttu.
Lisää
https://stm.fi/documents/1271139/2044491/Kuntainfo_turvapaikanhankijoiden oikeus terveyspalveluihin.pdf/3a428e1c-4b22-4985-9e08-c9cd7ba9f13f/Kuntainfo_turvapaikanhankijoiden oikeus terveyspalveluihin.pdf
TURVAPAIKANHAKIJOIDEN OIKEUS TERVEYSPALVELUIHIN
Eräillä vastaanottokeskuspaikkakunnilla on ilmennyt epäselvyyttä siitä, minkä toimijan velvollisuutena on tuottaa turvapaikanhakijoiden terveyspalvelut esimerkiksi silloin, kun asiasta ei ole sovittu
yksityisen palveluntuottajan kanssa tai kun yksityinen palveluntuottaja ei tuota kyseisiä palveluja
lainkaan.
Kansainvälistä suojelua hakevan vastaanotosta sekä ihmiskaupan uhrin tunnistamisesta ja auttamisesta annetun lain (746/2011, vastaanottolaki) 26 §:n 1 momentin mukaan kansainvälistä suojelua hakevalla ja ihmiskaupan uhrilla, jolla ei ole kotikuntalaissa tarkoitettua kotikuntaa Suomessa,
on oikeus saada terveydenhuoltopalveluja siten kuin terveydenhuoltolain 50 §:ssä ja erikoissairaanhoitolain 3 §:n 2 momentissa säädetään sekä oikeus saada terveydenhuollon ammattihenkilön
välttämättömiksi arvioimia muita terveyspalveluja.
Pykälän 2 momentin mukaan tilapäistä suojelua saavalle sekä kansainvälistä suojelua hakevalle
lapselle ja ihmiskaupan uhrille, joka on lapsi ja jolla ei ole kotikuntalaissa tarkoitettua kotikuntaa
Suomessa, annetaan terveydenhuoltopalvelut samoin perustein kuin henkilölle, jolla on kotikuntalaissa tarkoitettu kotikunta Suomessa.
Siitä huolimatta, että turvapaikanhakijoiden terveyspalvelut voidaan vastaanottolain mukaan ostaa
yksityiseltä palveluntuottajalta, terveydenhuollon järjestämisvastuu kuuluu kunnalle. Kunta on velvollinen antamaan turvapaikanhakijalle vastaanottolain 26 §:n 1 momentissa tarkoitetun kiireellisen
hoidon ja terveydenhuollon ammattihenkilön välttämättömiksi arvioimat muut terveyspalvelut. Välttämättömiin terveyspalveluihin kuuluvat vastaanottolain esitöiden mukaan muun muassa äitiysneuvolapalvelut ja välttämätön kroonisten sairauksien hoito.
Kunta on vastaanottolain 26 §:n 2 momentin nojalla velvollinen antamaan alaikäiselle turvapaikanhakijalle samat terveyspalvelut kuin kunnassa kotikuntalaissa tarkoitetulla tavalla asuvalle henkilölle.
Vastaanottolain 7 §:n 2 momentin mukaan kunta on oikeutettu laskuttamaan palveluista aiheutuneista kustannuksista Maahanmuuttovirastoa.
https://stm.fi/documents/1271139/2044491/Kuntainfo_turvapaikanhankijoiden oikeus terveyspalveluihin.pdf/3a428e1c-4b22-4985-9e08-c9cd7ba9f13f/Kuntainfo_turvapaikanhankijoiden oikeus terveyspalveluihin.pdf
Jos henkilölle myönnetään turvapaikka Suomesta, hänelle etsitään asunto ja osoitetaan kotikunta, jonka
jälkeen henkilö kirjataan kunnan asukkaaksi. Henkilö voi myös itse etsiä asunnon ja muuttaa kuntaan. Lain
kotoutumisen edistämisestä 1386/2010 mukaisesti kunta järjestää kotoutumispalveluita kaikille kuntaan
muuttaville maahanmuuttajille. Pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden kotouttamisesta valtio korvaa kunnalle kotouttamisesta aiheutuneet kustannukset kolmen vuoden ajalta. Lisäksi valtio voi korvata sairauden
tai vamman pitkäaikaisia hoitokustannuksia kymmenen vuoden ajan kuntaan muutosta. Viive myönteisen
turvapaikkapäätöksen ja kuntaan muuttamisen välillä voi usein olla huomattava
https://www.julkari.fi/bitstream/handle/10024/131609/URN_ISBN_978-952-302-747-3.pdf?sequence=1
Kuka niksuttelee koko ajan pois nämä? 3 vuotta valtio maksaa kunnille.
Todella fiksua poistaa asialliset kommentit asiaan liittyen linkkeineen.
Veronmaksajat kiittävät.
Ketjusta on poistettu 36 sääntöjenvastaista viestiä.
Huomaa, että eräs on linjalla...
Tarkoitatko MaailmanMattia alias Valuuttakauppiasta alias Brynolfia alias Perseentervaajaa alias AavikonVuoristoa alias 500 muuta?
Ja niksunnaksun kiihtyy
Tämä viestien poistohan tarkoittaa sitä että totuus sattuu, kun täällä kerrotaan totuuksia kansanryhmistä ja niiden edesottamuksista suomessa
Se on tämän päivän suomea. Mamut ensin sanoo Ohisalo ja sitten muut,jos rahaa jää.
Nythän MokkaKuppa on keksinyt " täydellisen " valheen :
"Oleskeluluvan saanut pakolainen maksaa kunnallisesta hammmashoidosta saman hinnan ja ihan samoilla perusteilla kuin kaikki muutkin kuntalaiset."
Erona tässä on tietenkin se , että nuo "muut kuntalaiset" maksavat rahat omasta pussistaan mutta noiden "pakolaisten " rahat maksetaan noiden
"muiden kuntalaisten" eli veronmaksajien pussista.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2010/20101386#L3P30
Tässä se laki kotouttamisesta on. Kunta sitoituu ottamaan vastaan pakolaisia ja valtio sitoutuu korvaamaan kolmen vuoden ajan kotouttamisesta aiheutuvat ylimääräiset kulut. Siinä on asunnon järjestämistä, kielenopetuksen, tulkkaamisen, vammaisten erityispalveluluiden ja vastaavien palveluiden järjestämisestä aiheutuneita kuluja. Tämän lain perusteella ei pakolaiselle itselleen makseta euroakaan, korvaus menee aina kunnalle.
Pakolainen saa samat terveydenhoitopalvelut kuin kuka tahansa kuntalainen. Pakolainen maksaa terkkaripalveluista ihan samoin perustein kuin muutkin kuntalaiset.
Puheet ilmaisesta hammashuollosta ovat vain persujen paskapuhetta.
Opetelkaa lukemaan.
Nauretaan yhdessä. ;)
Veetut maksaa. Sossu maksaa. Koska ei tuloja.
Ja aloitusta et taaskaan lukenut, mistä aihe oli. Paperittomat ja laittomat kielteisen saaneet.
Mitä siellä vingut?
Helsinki antaa paperittomille ja kielteisen päätöksen saaneille ilmaisen terveydenhuollon.
Se aloituksen pointtiko oli?
Joku saivarteli sivuraiteille Finlexiä siteeraten.
Ja kun rahaa ei ole, sosiaalitoimi maksaa laskut.
Valtio korvaa sen 3 vuotta kuluja, sitten jäävät kunnan kontolle.
Ihan sama mitä kukin ketjuissaan aloittaa, ämgee vie sivuun aiheesta takuuvarmasti aina ja itkee persuista koko ajan. Ihme vajukki.
Niinhän Hki osalta ainakin on
https://www.suomenuutiset.fi/absurdi-paatos-helsingin-kaupunginhallitukselta-paperittomolle-taataan-toimeentulo-seka-ilmainen-majoitus-ruoka-laakkeet-ja-hammashoito/
Älkääpä nyt tyhjää vängätkö. Aloittaja väitti valheellisesti, että pakolaiset saisivat ilmaisen hammashuollon. Eivät saa.
Helsingin kaupunki on tehnyt erillisen päätöksen, jossa myös ns. paperittomille tarjotaan välttämätön terveydenhoito kuten helsinkiläisille. Välttämätön terveydenhoito on vallan muuta kuin hammaskiven poistoa.
Ei kannattaisi valehdella, kun siitä kuitenkin kärähdätte.
Pysykäämme pelkästään totuudessa, minusta voitte ottaa mallia.
Nauretaan yhdessä.;)
Aloittaja kirjoitti : ..." kun laittomasti maahan tulleet
ja turvapaikkaa perusteettomasti hakeneet kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneetkin saavat hammashoitonsa ilmaiseksi." Helsinki tekee niin.
Mikä sinun on noin vaikea siinä käsittää?
Ja jos ei olisikaan laittomasti maahan tullut tai kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut, siinä tapauksessa että on varaton , sosiaalitoimi (kunta) maksaa
https://www.hammaslaakarilehti.fi/fi/uutinen/turvapaikanhakijat-ja-hammashoidon-palvelut-eivat-kohtaa
https://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/2010/20100266
https://stm.fi/documents/1271139/2044491/Kuntainfo_turvapaikanhankijoiden oikeus terveyspalveluihin.pdf/3a428e1c-4b22-4985-9e08-c9cd7ba9f13f/Kuntainfo_turvapaikanhankijoiden oikeus terveyspalveluihin.pdf
Kyse oli aloituksen lauseesta. Sen saivartelit oman mielesi mukaiseksi.
Vai vielä oppia jankuttajasta.
"Helsinki tekee niin."
Avaajan tekstissä ei ole näitä sanoja, vaan avaaja esitti yleisen väitteen koskien kaikkia paperittomia ja koskien koko maata.
Nytpä tuli kiire selitellä.
Nauretaan nyt vartti sitä kuuluisaa huutonaurua. ;)
PS. Eikä avaaja ole edes helsinkiläinen. Hänen antamansa kunnallisen hammashuollon hinnat eivät ole Helsingin hintoja.
Lisää huutonaurua. ;)
Turhaan selittelet omiasi. Ei avauksessa kirjoitettu mitään "koko maasta" Miten sinä luulet tietäväsi kenenkään asuinpaikkakunnan? Aloittajahan kertoi käyneensä yksityisellä.
Miksi huutonaurat?
"Välttämätön terveydenhoito on vallan muuta kuin hammaskiven poistoa."
Paperittomilla on oikeus suun terveydenhoitoon, jossa tehdään paljon muutakin kuin raavitaan piikillä hampaita.
Suun terveydenhuollon palveluihin kuuluvat tarkastukset ja tutkimukset, sairauksia ehkäisevät toimenpiteet ja yksilöllinen neuvonta sekä erilaisten hampaiden ja suun sairauksien hoito. Suun terveydenhuollon tehtäviin kuuluu myös väestön suun terveyden edistäminen yhteistyössä muiden terveydenhuollon toimijoiden kanssa.
Suun ja hampaiston tutkimukset ja tarkastukset, sairauksien hoito sekä yksilöllinen ehkäisevä hoito ja neuvonta tehdään hammaslääkäreiden ja suuhygienistien vastaanotoilla. Yksilöllistä neuvontatyötä tekevät myös hammashoitajat.
Hoito tapahtuu ajanvarausvastaanotoilla, ellei kysymyksessä ole kiireellisesti hoitoa vaativa särky tai tapaturma. Kiireellistä hoitoa varten on hammaslääkäripäivystys.
Kaikki tämä aivan ilmaiseksi!
Älä nyt ihan sikana valehtele.
Välttämätön terveydenhuolto on paljon suppeampi kuin kuntalaisten saama terveydenhuolto. Lisäksi vain Helsinki on tehnyt tällaisen paperittomien välttämätöntä terveydenhuoltoa koskevan erillisen päätöksen. Helsinki ei vieläkään ole koko maa.
Nauretaan taas.;)
Äläpäs öyhötä taas turpa vaahdossa.
Välttämättömään terveydenhoitoon kuuluu mm. suun terveydenhoito, kuten ylempänä olevasta listasta voi katsoa.
"vain Helsinki on tehnyt tällaisen paperittomien välttämätöntä terveydenhuoltoa koskevan erillisen päätöksen"
Esim. Nurmeksen ei ole tarvinnut ko. päätöstä tehdä koska siellä ei notku paperittomia vähämuslimipoikia vielä riesaksi asti.
Nauretaan pöljäkkeelle:)
Ylläpito voisi kiinnittää huomiota tuohon loukkaavaan sävyyn, jossa kirjoittaja tarkoituksellisesti vertaa kommentoijaa SIKAAN. Erittäin alentavaa ja asiatonta tuollainen.
Jos ei rekisteröity osaa hillitä tourette/asperger-tyylisiä kommenttejaan, olisi parempi jättää se kone avaamatta aamulla.
loittaja väitti valheellisesti, että pakolaiset saisivat ilmaisen hammashuollon. Eivät saa."
Ei väittänyt. Hän kirjoitti näin :
"joudun maksamaan kalliisti hammashoidoistani , kun laittomasti maahan tulleet
ja turvapaikkaa perusteettomasti hakeneet kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneetkin saavat hammashoitonsa ilmaiseksi."
https://stm.fi/laittomasti-maassa-oleskelevien-sosiaali-ja-terveydenhuolto
Jos heillä on rahaa maksaa laskunsa itse, maksavat. Harvemmin on, eli maksut hoitaa valtio tai kunta.
Se maksaa,hammashuoltonsa, kellä on rahaa maksaa. Muutoin maksavat loppupelissä veronmaksajat.
Helsingissä paperittomille ja negan saaneille ilmaista, muualla sossu betalar.
https://stm.fi/documents/1271139/3899844/Verkkoon_Kuntainfo_2-2017_päivitetty 13-9-17.pdf/4be96a82-cc64-43d2-a5fc-9030bdf989c2/Verkkoon_Kuntainfo_2-2017_päivitetty 13-9-17.pdf
"Ei kannattaisi valehdella, kun siitä kuitenkin kärähdätte."
Koskee multinikkiä itseään.
Kuten on useaan kertaan todettu, tämänkin ketjun sai sekoiluillaan sotkettua sillisalaatiksi eräs itseään esillä pitävä, mitään kuitenkaan tajuamatta.
Jos ei ole varaa maksaa hammashoidostaan, sen maksavat muut, useimmassa tapauksessa valtio ja kunnat, verorahoista se revitään silti.
Helsinki on päättänyt antaa hoidot ilmaiseksi, muut kunnat veloittavat valtiota siltä osin kun eivät rahojaan saa asiakkaaltaan. Jos et maksa ja saat palvelun , se on silloin saajalle ilmainen.
"Avaajan tekstissä ei ole näitä sanoja, vaan avaaja esitti yleisen väitteen koskien kaikkia paperittomia ja koskien koko maata."
No huh huh. Sävellä lisää mielesi mukaan.
tuossa avaajan teksti, voit lukea sen tämän ketjun ensimmäisenä näkyvästä kirjoituksesta otsakkeen jälkeen:
"joudun maksamaan kalliisti hammashoidoistani , kun laittomasti maahan tulleet
ja turvapaikkaa perusteettomasti hakeneet kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneetkin saavat hammashoitonsa ilmaiseksi."
- Avaajan tekstissä ei ole näitä sanoja, vaan avaaja esitti yleisen väitteen koskien kaikkia paperittomia ja koskien koko maata.
Nytpä tuli kiire selitellä.
Nauretaan nyt vartti sitä kuuluisaa huutonaurua. ;) -
Niinpä näkyy tulleen kiire sinulla selitellä itse keksimääsi juttua ja naureskella yksinäsi sitä kuuluisaa huutonauruasi.
Avataanpa vielä käsitteitä : LAITTOMASTI MAAHAN TULLEET tarkoittaa sitä, että heillä ei todistetusti ole ollut mitään tarvetta turvapaikkaan.
Sen ovat Suomen viranomaiset vuosikausien kalliin tutkinnan jälkeen todenneet
ja hylänneet turvapaikkahakemukset.
Nuo vuodet "turvapaikanhakijat " ovat nauttineet Suomen veronmaksajien täysihoidosta.
Kielteisen turvapaikkapäätöksen jälkeenkään laittomasti maahan tulleet eivät ole suostuneet lähtemään Suomesta , ja heille tarjotaan veronmaksajien varoin samat terveyspalvelut hammashoitoineen kuin suomalaisillekin.
Ja toinen käsite ILMAINEN: Kun laittomien maahantulijoiden hoitojen maksajana on sosiaalitoimi tai Kela eli suomalaiset veronmaksajat , nuo palvelut ovat silloin saajilleen ILMAISIA.
Lähiomaisella+on+seurattava+sairaus.+Hänelle+lääkäri+kertoi+uusista+hoitosuosituksista,+joiden+mukaan+tästä+lähin+seuranta+pitäsi+tehdä+itsekontrollina+ja+vuositarkastukiin+ei+enään+kutsuta.+Samaan+aikaan+odotustilassa+60+%+sairaista+oli+mamuja+sukuineen+odottamassa+vuorojaan.+Ei+ihme,+että+tarkastuksia+ei+enään+kantasuomalaisille+ole+vara+ja+aikaa+tehdä+suositusten+mukaan.
"
Moktar.Gubta
02.10.2018 12:21
Suvakkionvitsi kirjoitti:
Suomalainen"mamu"kun meni Ruotsiin niin jo seuraavana päivänä oli Volvolla duunissa, joten turha saivarrella. Tyhmä!
Höpö höpö. Suomalaisia mamuja tuli myös maitojunalla takaisin. Matkarahat juotiin kavereiden kanssa ja pari vuotta meni Slussenilla sisseillessä.
Itsekin näin Uddehomissa paperitehtaalla vuonna 1974 suomalaisia mamuja, jotka eivät olleet kymmenessä vuodessa oppineet ruotsia. Käyttösanasto oli ärtsoppa ja förskotti. Kaikki muu piti kavereiden kääntää.
Kotoutuminen ja kotouttaminen on yhtä tärkeää, olipa muuttaja sitten kainuulainen tai afgaani. Ei Suomeen tai Ruotsiin kotoudu vain sillä, että menee pölvästinä ummikkona seisoskelemaan rautatieasemalle"
Heh heh, 1974 Ruotsissa tehtaalla töissä ja 1984 kertomansa mukaan kävi RUK:n Kornetti- kurssin Haminassa.
Ja satusetä Andersen esikuvanaan.
Katsovat inhoten, jos ei niin monta vuotta ole kestänyt. Priorisaatio on toiminut tähän tultua.
Vuoden 1983 jälkeen kymmeniä, ellei satoja kertoja Moskovassa käyneenä MG taitaakin olla KGB-politrukki. Todellinen maailmanmatkaaja, mutta tämähän onkin talousrikospalstan trollipoloiselle vakiokamaa jo yli vuosikymmenen takaa, se narraaminen. Talvivaarakin tuli käsiteltyä valuuttakauppiaana asiantuntijan ottein, nyt riittää pelkkä maahanmuuttopalstan kukkona oleminen. Kot kot.
Ketjusta on poistettu 59 mokutussääntöjenvastaista viestiä.
Freudenthalveteraanilla on kiireinen päivä.
Aloittaja valitsi otsikkonsa sanat tarkasti ja hienosti, siitä kiitokset.
Matujen ilmaiset hammashoidot ovat vain hyttysen paska siitä karmeasta kustannusvyörystä minkä matut maallemme aiheuttavat.
Yksi matu maksaa elinkaarensa aikana siis 1 000 000 €, se on tutkittu ja kiistämätön tosiasia.
Voinemme kertoa sen siis ainakin 300 000:lla joka kai on se määrä joka meillä on työtätekemättömiä matuja elätettävänämme.
Niin. Töissä käyvää tai eläkettä saavaa voi aloituksen kuvaama tapahtuma jurppia.
Jokuhan ne terveydenhuoltokulut maksaa, oli se kunta tai valtio, veronmaksaja on maksumiehenä.
Sosiaalitoimelta ei tipu tuohta tai maksusitoumuksia tietyn tulotason ylittäville.
Tuskin kukaan jää silti hoitamatta rahattomuuttaan. Siitä pitää sosiaalitoimi huolen.
Jos et itse joudu maksamaan varattomuuttasi terveydenhuoltomenojasi, se on ilmaista itsellesi.
Kuinka moni sitten kykenee maksamaan?
Onneksi taikaseinä auttaa.
Trollin elämä riippuu vastakommenteista. Jättäkää täysin noteeraamatta omaan alhaisuuteensa moisen saivartelut.
Huomiota ilman jäädessään punoittaa karvahatun alla oleva paise voimakkaimmin.
Se on sille ihan oikein.
"Eli paperittomat saavat kaiken ilmaiseksi..."
Höpö höpö.
Täällä halutaan tahallisesti ymmärtää asioita väärin ja antaa virheellistä tietoa. Turvapaikan saanut pakolainen on toimeentulon ja avustusten suhteessa ihan samassa tilanteessa kuin kuka tahansa kuntalainen. Hänellä ei ole paalupaikkaa mihinkään palveluun, hän ei saa mitään ylimääräisiä etuja. Paperiton on sitten sitä ryysyköyhälistöä. Hän saa vielä vähemmän etuja tai palveluja kuin muut.
https://www.kela.fi/toimeentulotuki-kokonaisuus
Tästä voitte ihan omin silmin lueskella ns. harkinnanvaraisesta sossun tuesta. Kun kantasuomalainen köyhä yksinhuoltajaäiti saa sossusta ostolapun lasten kurahousuja tai lastenrattaita varten, hän saa sen ihan yhtä lailla ilmaiseksi ilman omaa ansiotaan.
Puheet paperittomien ilmaisesta hammashuollosta tai somaliäidin huippukalliista lastenvaunuista ovat vain tietoista ja tarkoitushakuista valehtelua. Tarkoituksena on vedota lukijan kateuteen. Kateus ja viha ovat aina käyttökelpoisia propagandavälineitä.
Älkää nyt viitsikö ihan simona valehdella, isot miehet.;
Lue aloitus ja pysy aloituksen aiheessa.
Älä lisäile tai mausta juttua oman mielesi mukaan.
Et näköjään tiedä harkinnanvaraisesta yhtään mitään.
On siinä ihme venkula.
" somaliäidin huippukalliista lastenvaunuista ovat vain tietoista ja tarkoitushakuista valehtelua. "
Missä mainittu tässä ketjussa muualla kuin omassa höpötyksessäsi?
Jos ei itse pysty maksamaan:
"Viime kädessä valtio korvaa kunnalle hoidosta aiheutuneet kulut, jos paperiton ei pysty maksamaan hoidosta aiheutuneita kuluja.
Kiireellisellä hoidolla tarkoitetaan yleensä:
Äkillisen sairastumisen, vamman, pitkäaikaissairauden vaikeutumisen tai toimintakyvyn alenemisen edellyttämää välitöntä arviota ja hoitoa, jota ei voida siirtää ilman sairauden pahenemista tai vamman vaikeutumista.
kiireellistä suun terveydenhuoltoa, mielenterveyshoitoa, päihdehoitoa ja psykososiaalista tukea."
https://thl.fi/fi/web/maahanmuutto-ja-kulttuurinen-moninaisuus/maahanmuutto-ja-hyvinvointi/paperittomat/paperittomien-terveyspalvelut-suomessa
100%+ilmaista+
Ja+taas+hattu+heiluu+peukun+tahtiin...
"Et näköjään tiedä harkinnanvaraisesta yhtään mitään."
Huokaus.
Ja Kelan viitekin on silkkaa puppua, niinkö?
Eiköhän naureta taas. ;)
Et siis tiedä.
Saivartele lisää sitten, koeta silti pysyä asiassa ilman omia lisäyksiäsi.
Ehkä sanavarastoosi ei kuulu sana "ilmainen" käsitteenä.
Jos et maksa saamastasi palvelusta, se on ilmainen.
On se jännä juttu, jos sinä et ole samaa mieltä aloituksista, soosaat koko ketjun mielesi mukaan räätälöiden itseäsi varten miellyttäväksi.
Tämä taktiikka toistuu kaikessa minne lusikkasi sekaan työnnät.
Eikä se jää pelkästään öyhötyksiisi, kääntelet asian päälaelleen ja alat sorsia kirjoittajia.
Uskohan jo, ilmaista itsellesi on kaikki mistä et maksa itse.
Huokaus naureskelun lomassa? Uni auttaa.
Nyt kun on aikaa kulunut, katso näitä linkkejä.
Älä ole helvetin sinisilmäinen. KELA on katsonut parhaaksi puhua totta:
https://tutkimusblogi.kela.fi/arkisto/5656
Tässä on myös Tilastokeskuksen tietokannat olleet käytössä.
https://kuntaluvut.fi/
Tuossa on tietoja vuoelta 2018, ja vuosi 2020 on ollut vielä synkempi.
Nyt kun on aikaa kulunut, katso näitä linkkejä.
Älä ole hel.etin sinisilmäinen. KELA on katsonut parhaaksi puhua totta:
https://tutkimusblogi.kela.fi/arkisto/5656
Tässä on myös Tilastokeskuksen tietokannat olleet käytössä.
https://kuntaluvut.fi/
Tuossa on tietoja vuodelta 2018, ja vuosi 2020 on ollut vielä synkempi.
Nyt kun on aikaa kulunut, katso näitä linkkejä.
Älä ole hel.etin sinisilmäinen. KELA on katsonut parhaaksi puhua totta:
https://tutkimusblogi.kela.fi/arkisto/5656
Tässä on myös Tilastokeskuksen tietokannat olleet käytössä.
https://kuntaluvut.fi/
Tuossa on tietoja vuodelta 2018, ja vuosi 2020 on ollut vielä synkempi.
Nyt kun on aikaa kulunut, katso näitä linkkejä. Kansaneläkelaitos tutkii.
Älä ole hel.etin sinisilmäinen. KELA on katsonut parhaaksi puhua totta:
https://tutkimusblogi.kela.fi/arkisto/5656
Tässä on myös Tilastokeskuksen tietokannat olleet käytössä.
https://kuntaluvut.fi/
Tuossa on tietoja v. 2018, ja vuosi 2020 on ollut vielä synkempi.
Veikkaus jatkuu.
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/14b223cf-c694-464e-b41a-90fe54ed042d
2-1 tilanne.
"joudun maksamaan kalliisti hammashoidoistani , kun laittomasti maahan tulleet
ja turvapaikkaa perusteettomasti hakeneet kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneetkin saavat hammashoitonsa ilmaiseksi."
Kyllä ne hampaat hoidetaan taatusti, oli sitten paperiton tai turvapaikan saanut.
Ilmaiseksi, jos ei itsellään ole varaa maksaa. Suun terveys kun on tärkeä.
Aloitus oli hammashoidoista, trolli sotki ja soosasi koko aiheen.
Tätähän voi vatvoa vuosia, mutta taitaa olla koko ketjun tärkein asia karvahatun narsismi.
Äläpä pakoile. Aloittaja valehteli pää punaisena ja jäi nolosti kiinni valheestaan.
Eiköhän naureta yhdessä. ;)
Heh, kuten joku tuossa ylempänä totesi, aloittaja oli täysin oikeassa, eikä se muuksi muutu vaikka takoisit epätoivoisesti näppistäsi aamuun asti.:)
Tuo oli huonosti argumentoitu. Aloittaja ei valehdellut ollenkaan. Turhaan väität niin.
Kukaan ei myöskään pakoile asiattomia kommenttejasi. Yritä aikuistua, vaikka kovin vaikeaa se tuntuu itsellesi olevan.
Tuosta nauramisen kehoittelusta... oletko koskaan miettinyt sen olevan pakkomielteistä osaltasi? Kyllä noista kommenteistasi paistaa aina läpi tietynlainen halveksunta muita kohtaan. Ei todellakaan naureta yhdessä kanssasi.
"pää punaisena"
Vakiofraasi kaavoihinsa kangistuneelta. Milloin lopetat oman pakoon juoksusi?
Siis mitä se valehteli....
Tämä on se reaktio jonka trollaaja haluaa tapahtuvan.
https://media.tenor.com/images/8b8633a86fad408fd0d52a8e42749f35/tenor.gif
No niinpä taitaa haluta, yllä olevista kommenteistaan päätellen.
Jos kaikki menee vanhan kaavan mukaan, tämäkin ketju paisuu loputtomiin kyrvistelyjä täyteen. Loppukevennys; Mitä yhteistä on bemarilla ja karvahatulla?
Onko molemmat etanoliversioita?
Maksoin 28000 euroa kahdesta titaanisillasta ja 12 keinojuuresta plus muista lisäkuluista. Älkää aina valittako, jos ei yhteiskunta maksa? Sama raha menee autoonkin parissa vuodessa.
Onpa sinulla kallis auto jos on noin kallis pitää....
Itselläni ihan toinen kokemus. Täällä suuressa suomalaisessa kaupungissa hammaslääkärini on ollut useasti nimenomaan, jos ei laittomasti maahan tullut, niin ainakin nuori ei-suomalainen naishammaslääkäri. Hyvin on hoitanut hampaani.
Summa summarum :
Vuonna 2015 päästettiin tai itse asiassa tuotiin Ruotsin kautta 32 500 "pakolaista,"
joiden kustannuksiksi suomalaisille veronmaksajille laskettiin 3,2 miljardia euroa vuodessa.
Tuosta vuodesta 2015 "pakolaisten " määrä on lisääntynyt joka vuosi, joten voidaan olettaa, että tuo kustannus olisi nyt ainakin 5 miljardia euroa vuodessa.
Suomella on tällä hetkellä velkaa 107 miljardia. Ilman järkyttäviä kustannuksia aiheuttavia luvattomia maahantunkeutujia velkamme olisi supistunut 25 miljardia pienemmäksi 82 miljardiin.
Tuo on kova hinta erään vihervasemmiston edustajamme taannoin hehkuttamasta
"ihanasta katukuvan monikulttuurisuudesta."
Niinpä. Taidatpa olla Topeliuksen sukua. Ja et taida tietää, että meitä finnematuja muutti lähinaapuriimme Ruotsiin 1960-70-luvuilla tähän verrattuna yli kymmenkertainen määrä, 400.000. Mikäpä oli ruotsalaisille veronmaksajille kustannus. Laskepa itse, ole hyvä. Arvelisin tämän kaavan mukaan heti suoraan, että 50 miljardia.
Jaa, että menimme sinne töihin? Niinpä. Menimme, kun meillä täällä Suomessamme talous kuralla ja satoja tuhansia työttöminä. Onneksemme Ruotsi tarjosi töitä. 50 miljardin etu meille.
Olimme monikulttuurisia: Yksikään ruotsalainen ei ymmärtänyt meidän itäkansan puhettamme. Vaan siitä tulkkien avulla pikku hiljaa sen verran että osasimme mutterin vääntää oikein päin, siellä Volvolla.
Olethan sinäkin yksi paskaajauhava trolli, samaa levyä veivaat keksien uusia variaatioita jutustasi. Samat fraasit vempulalla, ai että mua kyrsii sun vajukkitarinat.
Ikään kuin sut olisi otettu kiljupalkalla väsäämään svekokraattista propagandaasi.
Veikkaan ettet ollut edes syntynyt tuohon aikaan, vaan sinut on valjastettu läyhäämään taistolaisia juttujasi kun pääsit rippikoulusta pari vuotta sitten.
Tuo sinun juttusi on jonkun skitsopotilaan houre, eikä edes kuulu aihepiiriin.
Heh, ei kai se oo se piiarask?
Avohoidon tila kuvastuu kirjoituksestasi. Valitettavasti ja niinpä.
Vaan pistäpä nyt faktaa pöytään, pliis.
Niinpä-400000trolli on kilahtanut yksineläjä, luikkii kolostaan öisin pössypäissään hehkuttamaan höpinöillään vanhempiensa kertomuksia. He eivät lähteneet Ruotsiin vaan hilluivat Helsingissä beatnikkeinä. Hippejä, perkule ja kommuunigroupieina. Proletaarit.
On, vaan hetki ikävän kanssa on siksi juurikin parempi. Siis ikävän ihmisen.
Olen hakannut 70 vuotta puukauhalla kivestä katukiviä enkä halua elättää matuja.
Ketjun aloittaja tässä taas :
Olinhan siellä minäkin jonkin aikaa; nimittäin Ruotsissa . En tosin Volvolla, vaan suomalaisen yhtiön lähettämänä ja suomalaisen yhtiön palkkalistoilla.
Enkä nähnyt yhtä ainutta kulmilla norkoilevaa suomalaista joutilaana : Kaikki he olivat töissä : Työteliäitä, nuoria , ahkeria ihmisiä, naisia kuin miehiäkin. Naisetkaan eivät kuljeskelleet työttöminä ja naamioituneina.
Heidät oli Suomi kouluttanut parhaaseen työntekoikään, ja Ruotsi sai korjata
hedelmät , koska Suomessa oli työttömyys. Se oli lottovoitto Ruotsin nousevalle ja laajenevalle teollisuudelle kuin Ruotsin veronmaksajillekin: Suomi oli maksanut
kustannukset lapsuuden ja nuoruuden hoidosta ja koulutuksesta, ja Ruotsi sai valmiiksi koulutettua ammattityövoimaa teollisuuden, kaupan ja palveluiden
hoitoon.
Karvalakkimiehen trollaus matuinvaasion puolesta on sairasta ja kuvottavaa
suomalaisuuden mollaamisineen ja valehteluineen.
Kun joskus harvoin käyn Helsingissä, niin meno on kuin itämaisessa basaarissa sillä erolla, että basaaria ei näy missään.
Tulee heti tunne että täällä ainakaan en haluaisi asua. Ehkä paikkakunnalla asuvat haluavatkin muuttaa asuinpaikkakuntansa tuollaiseksi ?
Ketjun aloittajan selittelyyn on hyvä lopettaa. Hän on nyt Ruotsissa töissä ja hammashoidon kuluista hän ymmärtää olla fiksusti hiljaa. Hyvä niin. Ehkäpä aloittaja ymmärsi olleensa surkeasti väärässä.
Sille onnettomalle, joka puukauhalla tekee katukiviä: Koeta parantua. Näin tautisina aikoina ei ole hyvä olla mielenterveyspotilas.
Kaikille heille, jotka eivät ymmärrä tulonsiirtojen mekanismia: Lapsilisät, asumistuki, työttömyyskorvaus, syöpähoito jne. ovat teille ilmaisia palveluita. Ette te itse ole niistä mitään maksaneet. Tämän yhteiskunnan nettomaksajia ovat vain he, joiden tulot ovat keskitasoa suurempia. Kaikki muut ovat yhteiskunnan vapaamatkustajia, jotka saavat ilmaista rahaa tulonsiirtoina.
Olemme tulleet yhteiseen näkemykseen: Puheet pakolaisten ilmaisesta hammashoidosta ovat vain valheellista ja pahantahoista propagandaa. Kun nyt tiedämme totuuden, älkäämme enää sortuko valheeseen.
Nauretaan silti yhdessä. ;)
Älä jaksa vinkua. Jos et maksa latiakaan palvelusta, se on ilmaista.
Ymmärrätkö?
Tuo näytille yksikin itse maksettu lasku.
Heh, taas koko öyhötys täyttä skeidaa, joten on syytä aloittaa nauraminen sille jo tässä vaiheessa.
Aloittaja kertoo olleensa joskus töissä Ruotsissa, ei nykyään. Pientä kevyttä naureskelua seniilille.
Paperittomien ilmaisesta hammashoidosta hän oli aivan oikeassa, ja taas muutama naurunpyrskähdys karvareuhkalle.
Puukauhamies on varmaan joku karvahatun serkku, liekö se Einari, keskivahvaa hekotusta koko suvulle.
Palvelujen ilmaisuus ja nettomaksaminen ovat ihan eri asioita, mutta eihän tröllykkä faktoista ole ennenkään välittänyt, joten huutonaurua hetkisen ajan höperölle.
Lopuksi nauretaan silti vielä yhdessä ja erikseen reilun vartin ajan.
"Tämän yhteiskunnan nettomaksajia ovat vain he, joiden tulot ovat keskitasoa suurempia. "
Olen pienellä eläkkeellä josta maksan verot. Maksan myös ALVia kaikesta.
Koska lienen nettomaksaja, niin mikä on Moktarin keskitaso kun jo 1500€/kk eläke on keskitasoa suurempi ajaen minut pakolaisten Kela-Gold-kortin maksajaksi?
Julkisuudessa ei ole ollut ensimmäistäkään ilman hammashoitoa jäänyttä turvapaikanhakijaa tai paperitonta. Jos on ollut varaton, niin ilmaiseksi on saanut.
Periaatteessa koko aloituksen mielipiteen vastustaminen on yhden trollin agendaan kuuluvaa nillitystä. Turha heppu hattuineen.
Totta.
Karvahattumiehelle :
Siis olin , en ole enää Ruotsissa sen paremmin kuin työssäkään. 50:n vuoden
työrupeaman jälkeen ei enää tarvitse eikä pidäkään olla töissä , harvat työpaikat on
jätettävä nuorempien hoidettaviksi.
Rajojen yli luvattomasti ja laittomasti läpsytelleet eivät ole euron euroa Suomen yhteiseen kassaan veroina tuoneet, eikä heille edes sen perusteella kuuluisi mitään muuta kuin palautus kotimaahan mahdollisimman pikaisesti.
Kuten uutisista olemme nähneet , näitä valmiiseen ja ilmaiseen pöytään tulijoita
olisi Turkin ja Kreikan rajalla tulossa vaikka miljoonamäärin Eurooppaan ja Suomeen , kun vain veronmaksajat olisivat heidän elämänsä täällä valmiita kustantamaan.
Rakas aloittaja,
Äläpä nyt soosaa yhtään enempää.
Ensinnäkin sinä kävit yksityisellä hammaslääkärillä ja syytit sitten kalliista hinnoista maahanmuuttajia. Maahanmuuttajilla ei ole osaa eikä arpaa yksityisten lääkärien hintoihin tai jonojen pituuteen.
Väitit ns. paperittomien saavan hammashoidon ilmaiseksi. Väite on valheellinen. Paperittomat saavat vain välttämättömät terveyspalvelut. Välttämättömät palvelut ovat niitä, joita terveydenhuolto katsoo sekä kiireelliseksi että välttämättömäksi potilaan hengen ja terveyden suojelemiseksi.
https://yle.fi/uutiset/3-9955322
Helsingin kaupungin paperittomia koskevaa päätöksestä on lisätietoa tuossa linkissä. Apulaispormestari Vesikansa sanoo asiasta näin:" Puhumme pienestä ihmisryhmästä (paperittomat) ja puhumme kustannuksista, jotka ovat promilleja sosiaali- ja terveydenhuollon kokonaisbudjetista." Tässä saat valehdella ihan pää punaisena, kun nyt syytät paperittomia hoitoresurssien puutteesta.
Muuten oleskeluluvan saaneet pakolaiset ovat ihan samassa asemassa kuinka kaikki muutkin kuntalaiset. Kukaan ei saa ilmaista terveydenhuolto vaan kaikki maksavat samojen taksojen mukaisesti.
Täällä on myös täysin ymmärretty väärin se, mitä tarkoittaa ilmainen palvelu. Ilmainen on sitä, että palvelusta ei edes pyydetä rahaa. Ketään ei jätetä Suomessa hoitamatta ja sydänpotilas kyllä leikataan. Hoidosta sairaala esittää kaikille potilaille taksan mukaisen laskun. Jos potilaalla ei ole varaa sairaalalaskuun, viime kädessä sossu voi maksaa laskun, mutta se ei edelleenkään tee palvelusta ilmaista. Se vain tarkoittaa sitä, että potilas on varaton.
Yritä nyt olla tätä enempää valehtelematta. Hävisit jo tämän kiistan kuin akat.
Nauretaan kuitenkin yhdessä. ;)
Niin nauretaankin repuusille, joka taas jauhotettiin 6-0, mutta ei siitä huolimatta ymmärrä lopettaa iänikuista nillitystä ja valehtelua:))
Hehhehhehhehhee:)
- Hehhehhehhehhee:)
Taisi loppua argumentit vallan kokonaan.
No, kerroin totuuden. On sitten teidän asianne, jos se ei millään maistu.
Nauretaan vaan. ;)
Huutonaurua öyhöttäjän kuumenemiselle:)
Valehtelulla on lyhyet jäljet:)
Älä selitä. Et ymmärrä sanaa "ilmainen"
turhaan nillität, tyhjän naureskelija.
Epäloogista väittelyä tuo. Tarkista aloittajan kirjoitus uudelleen ja mene silmälääkärille. Jos ei auta, ei voi mitään.
Ihmeellinen syyttelytaktiikan yritys.
Että osaa käppyrä känkätä vastaan.
"Että osaa käppyrä känkätä vastaan."
Kiitos kehuista.
Kun olen oikeassa, on minun helppo pysyä kannassani. ;)
Et ole oikeassa. Valitettavasti.
Ei mielipiteelläsi ole mitään painoarvoa.
Onneksi.
Olet onneksi väärässä. Totuudella on se kummallinen ominaisuus, että se voittaa aina valheen. Aikaa saattaa kulua, mutta lopulta totuus aina voittaa.
Mieti sitä.
Nauretaan yhdessä. ;)
Niinpä. Sinä olet väärässä aina. Kuuluu silakkaluonteeseesi olla sitä.
Nopeasti poisti neitimoktar tämän:
Narsistina väärässäoloaan ei gybbah tunnusta, on se niin kiero. Toki hänellä on
parikymmentä vuotta kokemusta porukan kiusaamisesta ja häirikkönä olona palstoilla. Joku outo sadomasokistinen fetissi hänellä on sen suhteen. Turhaan sitä vajukkina karvahattunsa alta nillittää poistatellen viestejä.
Ilmainen on palvelu, jos siitä ei itse maksa.
Husuterveiset hänelle.
P.S.
Karvahattutrolli ei osaa väitteestään huolimatta kirjoittaa. ;)
Jos karvareuhkan alla kopan sisällä on aivojen tilalla vain pala kuivunutta purukumia,
ei asioita voi ymmärtää, vaikka kuinka rautalangasta vääntäisi.
Ilman turvapaikan tarvetta tullut on laittomasti tullut eikä hänen kuuluisi saada minkäänlaisia palveluita ilmaiseksi.
Ja koska hän kuitenkin saa näitä palveluita , ne maksavat suomalaiset veronmaksajat
ja siten nuo palvelut ovat laittomalle tulijalle ilmaisia.
Kyllä sodan aikana useat saivat mummoltaan ihan ilmaiseksi ilman vähittäismyyntihintaa, kuten itsekin.
Kenen mummolta sai ilmaiseksi?
Jos karvahatun, tuskin oli ilmaista. Kai siitä maksu meni?
Ilmainen torttu? Oliko jonoa?
Olen 66-vuotias. En ole koskaan saanut hammaslääkäripalveluja julkiselta puolelta. Koska lapsuudessani menin keskikouluun, en saanut palveluja kunnan hammaslääkärissä, enkä ilmaista koulunkäyntiä kuten ne, jotka eivät oppikouluun päässeet. Kuulun niihin ihmisiin Suomessa, joille luvattiin rippilahjaksi tekohampaat. Opintolainalla
kävin lukion ja opintolainalla
opiskelin myös akateemiseen ammattiin. Ensimmäisen kerran elämässäni kävin hammaslääkärissä 27-vuotiaana yksityisellä puolella. Sen jälkeen olen aina hoidattanut hampaani yksityislääkärillä, koska en ole julkiselta puolelta palvelua saanut paitsi akuuteissa tilanteissa. Pitäisikö olla katkera ja tästä maahanmuuttajia syyttää? Tuskinpa, vaan tunnen olevani sitä sukupolvea, joka ei mitään ole ilmaiseksi saanut.
"Pitäisikö olla katkera ja tästä maahanmuuttajia syyttää?"
Ei pitäisi. ;)
Minä olen ollut 200 vuotta raskaissa töissä enkä ole koskaan käynyt hammaslääkärissä.
Ei minunkaan kaaliin mahdu että matulle tehdään ilmaiseksi juurihoitoja. Sen ymmärrän että hampaan poisto olisi ilmainen mutta muu ei !
Kerro nyt vielä kerran, kuka niitä ilmaisia juurihoitoja saa ja missä?
Onko tämä vale niin rakas sinulle, että et henno siitä luopua?
Nauretaan taas. ;)
Vastasit omaan puskakommenttiisi. Hyh. Mitä tahansa saadaksesi kommenttilukua isommaksi.
Trollaaja.
Väliin faktaa turhapaikanhokijoiden suun terveydestä ja hoidoista:
"Tutkimukseen kutsuttiin kaikki vuonna 2018 aikana Suomeen tulleet turvapaikanhakijat.
Joka kolmannella aikuisella, noin joka viidennellä 13–17-vuotialla ja lähes puolella 7–12-vuotiaista havaittiin reikiä hampaissa. Tutkijat arvelevat tämän johtuvan huonoista ruokailutottumuksista, heikkolaatuisesta omahoidosta ja hammashoitopalveluiden käytön esteistä (palvelujärjestelmä, kieli, kulttuuri ja hammashoitopelko). Suuhun tai hampaisiin liittyvä särky oli myös yleistä tutkituilla. Kolmanneksella aikuisista oli ollut hammassärkyä tai muuta suuhun liittyvää särkyä viimeisten 30 päivän aikana, joka kymmenennellä särky oli päivittäistä. Särky näytti olevan selvästi yleisempää kuin väestössä keskimäärin.
– Joka kymmenes aikuinen turvapaikanhakija kärsii särystä joka päivä – se on paljon kärsimystä. Suun terveydenhuollon ammattilaisten tulisi osaltaan varmistaa se, että turvapaikanhakijat saavat asianmukaisen hoidon särkyynsä, pohtii HLT, ylihammaslääkäri Eero Raittio.
Raittio muistuttaa, että Maahanmuuttoviraston suun terveydenhuoltoa koskevan ohjeistuksen mukaan kaikki turvapaikanhakijat ja säilöön otetut ulkomaalaiset ovat oikeutettuja kiireelliseen ja välttämättömään hammashoitoon."
https://www.hammaslaakarilehti.fi/fi/uutinen/turvapaikanhakijat-ja-hammashoidon-palvelut-eivat-kohtaa
Ja kuten jokainen selväpäinen tietää, hammassärky hoidetaan joko paikkaamalla, juurihoidolla tai hampaan poistolla. Siksi on perin typerää väittää, etteivät tp-hakijat tai paperittomat saisi ilmaista juurihoitoa.
https://www.plusterveys.fi/hammashoito/ajankohtaista/hammassarky-voi-viitata-tulehdukseen-tai-kariekseen
Nauretaan niin että hammasvälit vilkkuu:)
Huiheijaa tollero. Antamissasi viitteissä ei puhuttu ilmaisesta hoidosta sanaakaan.
On varmaan totta, että turvapaikan hakijoilla on paljon huonoja hampaita. Turvapaikan hakuprosessin aikana turvapaikan hakija saa kiireellisen ja välttämättömän hoidon. Jos turvapaikan hakija saa turvapaikan, hän saa terveydenhoidon ihan samoilla ehdoilla kuin muutkin kuntalaiset. Ns. paperiton saa sitten selvitä vielä vähemmillä palveluilla.
Myös juurihoito voi olla kiireellisistä ja välttämätöntä. Sen harkinnan suorittaa kuitenkin aina terveydenhuollon ammattilainen, ei koskaan potilas.
Nyt on asia ihan yksinkertaisesti niin, että puhe pakolaisten ilmaisesta hammashuollosta on valetta. Etkö osaa myöntää sitä?
Nauretaan yhdessä. ;)
Höpö höpö.
Trolli kannattaa jättää omaan yksinäisyyteensä.
"että puhe pakolaisten ilmaisesta hammashuollosta on valetta."
Puhe tp-hakijoiden ja paperittomien ilmaisesta hammashuollosta on täyttä faktaa.
Jos pakolaiseksi luetaan esim. 70-luvulla maahan änkeytynyt chileläinen kommunisti, niin sitten joutaakin jo itse maksaa hammashuollostaan.
Tuliko tämä nyt selväksi palstaöyhölle?
Ei se, hyvä veljet, niin olet, että kun pää punaisena öyhöttää, vale muuttuisi totuudeksi.
Avaaja valehteli ja kärähti myös nolosti valheestaan. Tällaista se on reaalimaailmassa.
Nauretaan toki yhdessä. ;)
Vaikka kuinka asiaa kääntelet, ei totuus muutu mihinkään. Olet väärässä ja multinikkitrolli.
Ota ne lääkkeesi ajallaan ja mene nukkumaan.
Reaalimaailmassa sinä olisit hattu kourassa anelemassa anteeksi, nöyränä parkuen.
Merkillepantavaa ja jopa hellyttävää on, että viimeksi saamassani palauteryöpyssä ei ole enään yhtään viestiä, jossa asiapohjaisesti yrittäisitte perustella omaa, valheellista mielipidettänne.
Näin siinä sitten kävi, että totuus voitti ja valhe jäi kakkoseksi.
Nauretaan yhdessä. ;)
Eipä ollut asiaa tässäkään.
Näin siinä kävi, että totuutta ei muuta järjetön öyhötyskään. Kertokaa muillekin.
Nauretaan taas. ;)
"Eipä ollut asiaa tässäkään.
Näin siinä kävi, että totuutta ei muuta järjetön öyhötyskään. Kertokaa muillekin.
Nauretaan taas. ;)"
Aivan. Eihän tuossa mentaaliongelmaisen kommentissa ole järjen häivääkään.
Ketjusta on poistettu 75 silakkamekkojäbänsääntöjenvastaista viestiä.
Feministinä karvahattu hiessä.
Oletko itse varmasti sitä mieltä, että kommentoit hienosti ja hyvin argumentoiden keskustelun varsinaista aihetta?
Nauretaan yhdessä, Trölli-kulta. ;)
Moi. Tuo kommentoija on oikeassa ja sinä aina väärässä. Et vaan osaa.
Eiköhän panna tällekin ketjulle piste.
Ymmärrän kyllä, että huonohampaiset persut ovat loputtoman kiinnostuneita hammashoidon hinnoista ja edullisista hammasteknikoista, jotka osaavat hioa epäsopivasta proteesista sopivan. Mutta rajansa sitä sentään on silläkin, kuinka paljon ympäristö jaksaa kuunnella näiden tekohammastaunojen loputonta lässytystä.
Eiköhän lopeteta. Ei tarvitse vastata.
Nauretaan silti. ;)
En vastaa MokkaKupalle, mutta heitän tähän lopuksi sen totuuden , jonka kaikki tietävät :
Suomalaiset veronmaksajat joutuvat maksamaan hammashoidoistaan kalliisti
omansa sekä maahan laittomasti ja "laillisesti " läpsytelleiden matujen hammashoidot.
Matut siis saavat hammashoitonsa ILMAISEKSI.
Älä nyt turhaan revi pelihousujasi.
Väitteesi on vale, eikä se paljolla valehtelemisellakaan muuksi muutu.
Nauretaan yhdessä. ;)
Heh, äijä ei usko faktaa, ennen kuin joku käy takomassa sen karvareuhkan sisälle.
Nauretaan tyhjän nillittäjälle:)
Kas, palstaöyhö on palautunut koulujen sulkemisesta aiheutuneesta järkytyksestä. Olihan se peräti yhden illan turpa tukossa.
Miten meni niin kuin omasta mielestä, häh?
Onhan sitä joku jo opettanutkin, siksi nimimerkin takana poraa ammatikseen.
Ilmainen on aina ilmainen. Sitä ei MG ymmärrä. Jos et maksa, se on ilmaista.
Me veronmaksajat maksamme sinunkin hammashoidon.
Minä maksan omat hammashoitoni työssäkäyvänä, joten ole sinä hiljaa siellä.
Lause on epätosi
Minä maksan ei pidä paikkaansa
Työssäkäyvänä ei pidä paikkaansa
Ehkä sinun tapauksessasi, pössyttelijä.
Ette te mitään veroja maksa, holhouksessa lopun ikäänne piehtaroivat guptat.
Kovinpa on outo asia pojille se, että ihminen itse maksaisi omat terveydenhoitokulunsa. Keskikouluaikaan, vuosia sitten, sain pari vuotta täysin ilmaista hammashoitoa ja siihen se sitten jäi. Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön tarjoamana hammashoito opiskeluaikoina oli toki edullista, mutta se sentään maksoi jotakin.
Muuten aikuiselämän aikana on ihan normi se, että kukin hankkii itselleen yksityisen vakihammaslääkärin ja pyrkii käymään siellä. Nykyisellä vakilääkärilläni olen itse käynyt nyt 13 vuotta putkeen. Ei tämä ole edes kallista. Muutama satku vuodessa, jos huonosti menee. Kun hyvin menee, pelkkä tarkistuskäynti ja kulut satkun pintaa. Hammakiveäkään ei tarvitse raapia ihan joka vuosi.
Nyt olen kauhukseni huomannut, että rahoitan sellaista palvelua, jota en itse edes käytä. Yhteiskunnan nettomaksajana maksan huonohampaisten kantasuomalaisten vähäpoikien tekarit ja juurihoidotkin. Tästä kiitoksena he sitten pää punaisena yrittävät mollata minua tällä palstalla.
Kiittämättömyys on maailman palkka.
Nauretaan silti yhdessä. ;)
Mitä mieltä muuten olet koulujen sulkemisista ja miten meni niin kuin omasta mielestäsi, kun olit taas tässäkin asiassa niin tautisen väärässä?
#ituttiko raskaasti?
Meitä ainakin nauratti mojovasti:)
"Hammakiveäkään ei tarvitse raapia"
No, se on hyvä:)
Vähäpoikiesi hampaita on kuitenkin hoidettu jo lapsena, eli paljon halvemmaksi tulee, kuin näiden joiden koko kalusto joudutaan uusimaan. Eikä nämä jaksa edes aina mennä sovittuna aikana hammaslääkäriin, jos on muuta tekemistä, uuden ajan saa ns. rasismikortilla vaikka heti seuraavaksi päiväksi, ja sakkomaksunkin maksaa KELA.
Valtio maksaa ämgeen nastahampaat. Ne kun saa pöpilän puolesta potilasetuna kaivettua kurkustaan ilmaiseksi. Melko kovakouraisia huonetoverinsa.
Ja taas lukijoita kusaistiin silmään reuhkan keikkuessa. Äijällä kun ei ole yhtään omaa hammasta, lonksuvat purimensa kun ovat valtion kustantamat köyhälle pöpiläasukkaalle, täten myös se etuoikeus kuuluu vääjäämättömästi itseoppineelle palstaimaamille.
Ette tiedäkään miten paljon palturia voi yksi ikitrolli kirjoittaa parissakymmenessä vuodessa, esimakuahan tämän palstan nykyperseilynsä vaan on , kaikesta menneestä ja tulevastakin. Husuterveiset autistiselle niksuttelijanatsille, tippukoon alaleukasi.
juttua oli myös että kuka hankkii kalliit autot pakolaisille?
Joko sinun tekarimurheesi tulivat kattavasti käsitellyksi?
Nauretaan vartti. ;)
Sinun yläproteesisi lonksuu hieman, kiristetäänkö vai otetaanko kokonaan pois?
Olen kokenut saman yksityisen yleislääkärin vastaanotolla.
Ko. yksityisklinikalla oli kolmen lääkärin vastaanotto ja laboratorio.
Olin varaamallani ajalla odottelemassa vuoroani kun lauma turviksia tulvi sisään.
Tietenkin hökälehtien ja meluten.
Heillä oli saattajana ilmeisesti vastaan ottokeskuksen nainen.
Minä ja muuta kaksi muuta ajan varannutta jäimme jalkoihin kun ovet aukenivat turviksille.
Koska eläkeläisenä minulla ei ollut kiirettä töihin, niin istuin sen reilun tunnin kunnes pääsin turvisten jälkeen lekurille.
Maksoin tästä lystistä hieman yli 100€.
Sama toistui parin kuukauden kuluttua.
Ehkäpä noiden kuukausien aikanakin.
Eikö tuo hökelölauma olisi voinut mennä terveyskeskukseen, tai mieluummin terveyskeskuksesta heille varatulle ajalle?
Kuppa on tietysti sitä mieltä, että minun pitäisi olla kiitollinen, kun sentään pääsin lekurin juttusille. Yli satasella.
On ihan oma valinta, mistä kukin haluaa maksaa ja kuinka paljon. Investoi sähköhammasharjaan, hammaslankaan ja hyviin hammastikkuihin, niin sinun ei tarvitsisi kantaa viimeisiä saturaisiasi hammaslääkärille.
Tämä on valintojen maailma. ;)
Kiitos vain neuvoista. Hammaslääkäriä ei tosin voi välttää, vaikka hoitaisi hammaskalustoaan kuinka tahansa.
Sinä hoidat ilmeisesti itseäsi niin erinomaisesti, ettet käy lääkärissä koskaan.
Luetun ymmärtämisessäsi näyttää olevan ongelma. "Yleislääkäri><hammaslääkäri"!
Varsinainen viestini.
Tulokkaat hilluvat yksityisklinikalle ohi ajan varanneiden kantisten!
Onko se todella sinun mielestäsi oikein?
Ehkä ainoan oikean opin valossa mutta emme vielä elä kalifaatissa.
Kommenttisi osoittaa selkeästi ainoaan oikeaan oppiin vetoavien käsityksen omasta ylivertaisuudestaan ja etuoikeuksistaan kaikkiin ko. autuutta tunnustamattomien suhteen.
Ps. Kyse on useita vuosia käyttämästäni yksityislääkäristä jolla on hyvä tuntuma urheiluvammoihin ja niiden ehkäisyihin.
Tunnustamasi ainoa, oikea oppi velvoittaa almujen jakamiseen köyhille.
Toki lähettänet riittäväksi katsomasi summan tililleni ES2600190418204930020218802.
Vastaanotan almun monin kiitoksin ja harkitsen liittymistä etuoikeutettujen joukkoon.
Kaunista ja oikein, että vääriä luuloja maahanmuuttajista oiotaan. Moktar Guptan tyyli on kuitenkin väärä. Vai että on oikein akateeminen tutkinto Moktarilla. Hukkaan on mennyt. Turha satsaus yhteiskunnalta tuohon mieheen/naiseen.
Älä turhaan selittele, vaan kipaise nyt vaan ostamaan se sähköhammasharja. Oral-B sähköhammasharja maksaa Motonetissä 19,90 EUR. Luulisi olevan varaa.
Parhain terveisin, Moktar. ;)
Sirola-opisto on opinahjonsa ollut.
Siihen jäi.
Noutajaa odotellen kuluttaa aikaa maahanmuuttopalstalla oksennuksiaan tehtaillen.
Miten olisi vaikka sähköhammasharjojen lähettäminen Irakiin kehitysapuna, niin ehkä ei tartteis tulla tänne "turvaan"?
Kaikkihan sen Irakissakin tietää, että hölmölässämme legotkin pannaan heti kuntoon, ja täysin ilmaiseksi. Kukapa ei tulisi tänne "turvaan"?
Miten niin ilmaiseksi? Ilmaista on vaan alle 18-vuotiailta ja tietyissä asioissa veteraaneilla.
uli uli persu uli
Apinatkin oppii näköjään kirjoittamaan, valitettavasti osaavat laittaa vain kirjaimet tiettyyn järjestykseen, jonka ovat ulkoa oppineet, vähän niin kuin papukaijatkin oppivat sanoja, ne tosin taitavat myös ymmärtää sanojen merkityksen.
"Apinatkin oppii näköjään kirjoittamaan...".
Taidatpa itsekin olla tämän aiheen kokemusasiantuntija.
Nauretaan vartti. ;)
Kokemusta tosiaankin kertyy, kun sinunkin pierujasi lukee, niistä oppii miten ihmeellinen tämä eläinlaji, jota myös ihmiseksikin kutsutaan on, niin kuvittelee itsestään liikoja, vaikka on pelkkä apina puvussa.
Apina verkkareissa sitten, jos niin haluat, hyvä kun tunnistit itsesi kuvauksesta.
uli uli persu uli
PS: tulin juuri ilmaisesta persujen kustantamasta hammashoidosta nyt kelpaa hymyillä leveästi persuille. Valkoiset leegot mustassa naamassa näkyy hyvin.
Liki sata viestiä poistettu niinkin yksiselitteisestä asiasta kuin että matut saa ilmaisen hammashoidon ja kaiken hoidon, mutta kantikset ei. Epärehellinen niljakepalsta.
Persu persu persu
Karvahatun sisälle on uinut persu.
Sairas mieli näkee persuja kaikkialla.
Voi pikku kakkapyllyguptaa.
Eläkeläisreuhkalla liikaa vapaa-aikaa?
Mene järveen ja vedä veden alla reippaasti henkeä.
Matut saa kaiken, siis kaiken, kaikki tulonsa sossusta. Eli sama maksaako samoin perustein sossurahoistaan vai saako hoidon suoraan ilmaiseksi ja lääkäri laskuttaa kuntaa, se ei muuta itse asiaa toiseksi. Pl. ne työhön tulleet mamut.
Turvapaikanhakijoiden sosiaali- ja terveydenhuollon kustannukset
Sisäministeriön hallinnonala vastaa kustannuksista niin kauan, kuin turvapaikanhakijat ovat vastaanottokeskuksissa. Turvapaikanhakijat eivät ole vielä julkisen sosiaaliturvan tai kunnan sote-palvelujen piirissä.
Kirjoitin 11.03.2020 09:19 myös tämän:
”Älkäämme sotkeko asioita siihen tilanteeseen, jossa henkilö on vielä turvapaikanhakijana. Tällöin hän saa vain kiireelliseksi katsottua hammashoitoa. Alaikäinen turvapaikanhakija taas saa samat palvelut kuin alaikäinen kuntalainen. Tähän kuuluu myös hammashoito. ”
Tämä täsmennys on hyvä muistaa. Täällä yritetään valheellisesti jankuttaa, että maahanmuuttajat saavat ilmaiseksi sitä sun tätä. Todellisuudessa he saavat vain samat etuudet kuin jokainen Suomessa asuva henkilö saa - ei enempää, eikä vähempää.
Eihän ne faktat sillä muuksi muutu, että täällä pää punaisena valehdellaan.
Parhain terveisin, Moktar. ;)
Vastaanottokeskukset ja niiden toiminnan ml. tarpeelliset hoidot, maksaa julkinen taho.
Kuorma-auto kortti matuille vain 150 e. eikä sitäkään tarvi itse maksaa.
https://koulutukset.te-palvelut.fi/kt/677729?locations=Tampere&announced=0&sort=1
Työvoimakoulutus on opiskelijalle maksutonta. Kustannuksia opiskelijalle tulee erilaisista henkilökohtaisista luvista kuten ADR-ajolupa, ammattipätevyyslupa, ajokorttilupa, yhteensä n. 150 €.
,,,,,,,,,,,,
Itse maksoin omastani monta tonnia! omalla tyolläni!!
Taas syrjitään suomalaisia kaiken maksajia.
https://capproacademy.fi/tyovoimakoulutus/kuorma-autonkuljettajan-koulutus-iisalmi/
Kas tässä on sama koulutus 2022. Tähän voi myös aitokantasuomalainen työtön hakeutua, jos työhaluja vaan on.
Älä sinäkään viitsi parkua tyhjästä. Mitä maksoit, kikkeliskokkelis. Olisit vaan sinäkin hakenut ilmaiseen koulutukseen.
Tyhmyydestä sakotetaan. ;)
IIsalmeen tuskin kukaan tervepäinen lähtee, paitsi jos kela maksaa, niinkuin maksaa matuille.
Lieksalaiset hakkaavat sinut.
KELA-tili on paras maahanmuuttajapesueelle ja vasemmistolle: eikä ikinä tarvitse töissä käydä.
Kela:n sähkö on markkinoiden halvin ja maksupalvelu samassa. Me otettiin koko paketti ja keskitettiin kaikki maksut. Todella hyvä sellainen kansalaisen tilitoimisto, ei tartte itte miettiä ja laskee.
Vielä kilpailutetaan..
KELA-synnytys
KELA-ruoka
KELA-vesi
KELA-bussi
KELA-24xlaatikko kaljaa joka pv
KELA-vaatteet
KELA-auto
KELA-kannab is
KELA-kärryytys tupakit joka pv
KELA-asunto
KELA-sairaala
KELA-apteekki
KELA-hammas
KELA-taksi
KELA-vuokra
KELA-matkat
KELA -ajokortti
KELA- polkupyörät
KEla-rokotteet
KELA-hautaus
Mikä saa guptan ottamaan köniinsä joka päivä?
Kirjoitetaan Gubta. ;)
Työvoimatoimiston vt. marjaanana toimiva sivariMoktar ei kykene kuin vinkumaan sikasurkeana huutonaurajana.
Mikä on vt. marjaana? Tavoittelitkos harjaajaa?
Nauretaan vartti. ;)
Vastaaottokeskusten ja sossutanttojemme aikaan saamaa vaatimustasoa.
Pitää olla uutta, hyvää ja ajanmukaista.
Jo ennen varsinaista matutulvaa olivat tanttamme kiitosten tarpeessa.
Kun läheiseen vastaaottokeskukseen tuli romanialaisia lapsiperheitä niin lähiseudun asukkaat tarjosivat heille hyväkuntoisia mutta käytettyjä harrastusvälineitä.
Mm. lankoni vei sinne lasten hyväkuntoisen polkupyörän.
Ei kelvannut.
EI MEIDÄN ASIAKKAILLEMME SAA TARJOTA MITÄÄN KÄYTETTYÄ!
Samoihin aikoihin poikamme sai kummiltaan lasten käytetyn fillarin. Poitsu ajeli sillä pari vuotta ja, kasvettuaan siitä ulos, annoimme pyörän tuttavamme tyttären pojalle. Pappa maalaisi pyörän ja heppu vuorostaan ajoi sillä muutaman vuoden.
Emme olleet köyhyyden vuoksi pakkoraossa. Olin suuren teollisuuslaitoksen osastopäällikkönä asian mukaisella palkalla. Olimme velattomia.
Lahjoituksemme kohteen pappa oli vakavarainen omaa kalustoaan pitkään käyttänyt ja käyttävä liikennöijä.
Mutta eihän matuille saa tarjota mitään käytettyä.
Ukrainalaisten tulijoiden kohdalla tuntuu hyysärimammojemme tyyli toistuvan.
Yksityissektorin tilapäisen turvapaikan asunnoissa on oltava uudet varusteet ja huonekalut. Kyllä osa ukrainalaisiakin oppii tällä tyylillä vaatimaan.
MIKÄ MEIDÄN MAMMOJAMME VAIVAA? Kaipaavatko kehuja?
"Olin suuren teollisuuslaitoksen osastopäällikkönä..."
Osastopäälliköksi kirjoitustaitosi on kovin vaatimatonta. Esimerkiksi "aikaansaamaa" ja "asianmukainen" ovat yhdyssanoja.
Taisi mennä fiktion puolelle taas.
Nauretaan vartti. ;)
Sinun omakehujesi perusteella voidaan todeta se fakta, että siinä et osaa kirjoittaa. Täten et myöskään ole akateemisesti koulutettu.
Toki, jos Niuvan (vaihtoehtoisesti Sirola-opistossa) yliopistossa (vaihtoehtoisesti Sirola-opistossa) on sinulle sellainen koulutus annettu, ei kuitenkaan ole. Hyi sinua.
Myönnät kuitenkin epäsuorasti, että tuo osastopäällikkyytesi oli vain haavetta.
Nauretaan vartti. ;)
Siirryin kunnallisen hammashoidon piiriin jäätyäni eläkkeelle. Ongelmia hammaslääkäriin pääsyssä ei ole ilmennyt. En odotakaan pääseväni hammaslääkäriin heti, kun soitan vaan varaudun odottamaan muutamia kuukausia, joskus on kyllä tarjottu jotain peruutusaikaa hetikin. Työssäoloaikana toisin kuin monet muut en kuormittanut kunnallista hammashuoltoa vaan kävin yksityisellä hammaslääkärillä. Jos ei ole jostain syystä ihan pakko asua eläkeläisenä pääkaupunkiseudulla missä hoitoihin pääsyä joutuu odottamaan kauan, niin eikö kannattaisi harkita muualle muuttamista, elämä on juuri niin vaikeaa kuin millaiseksi sen itse itselleen järjestää.
Tässä on vielä sekin pointti, että yksityinen hammaslääkäri ei sekään maksa ihan tolkuttomia.
Kunnallisen hammaslääkärin perusmaksu on n. 10 EUR, siihen vaikka helpohko paikkaus (19,20 – 78,00 EUR). Puudutus ja mahdollinen röntgenkuva maksavat vielä nekin erikseen. Lopputulema on se, että jos ihminen on tolkullisesti hoitanut hampaitaan, on taloudellisesti melkein sama, käykö hän kerran pari vuodessa kunnallisella vai yksityisellä hammaslääkärillä.
Toinen asia tietysti on se, että jos kaikki kopeekat ovat viimeiset kolmekymmentä vuotta menneet kepukkaan ja sätkätupakkaa, silloin on pakko päästä kunnalliselle, koska sossu maksaa sen hammaslääkärilasku.
Vaikea kysymys tuokin, että joka Jampan pitäisi itse osasta järjestää oma elämänsä. Usein siinä tarvitaan virkaholhoojan apua.
Terveisin, Moktar. ;)
Ja nuo Jampat eivät vähene, jotka odottavat aina jonkun toisen hoitavan ja järjestävän asiat puolestaaan. Suomalainen holhousyhteiskunta ja turhan höveli sosiaaliturvajärjestelmä ei ole mikään hyvä niiden ihmisten kannalta, jotka joutuvat mitään tekemättömien Jamppojen elämää kustantamaan.
Ei olisi pahitteeksi, ihan vaan vihjeeksi;
https://www.specsavers.fi/liikehaku
"Tässä on vielä sekin pointti, että yksityinen hammaslääkäri ei sekään maksa ihan tolkuttomia."
Jassoo! Et sitten muistanut ottaa huomioon , että nämä helposti kiihottuvat kansanryhmät mennessään esimerkiksi yksityiselle hammaslääkärille eivät suinkaan mene sinne YKSIN , ei vaan heillä on mukana kovapalkkaiset tulkkiherrat ja -rouvat!!! Minimilaskutus tällaisella kielisellä henkilöllä ollessaan mukana hammaslääkärikäynnillä ( etenkin kun maksajana on yhteiskunnan yhteinen kasvoton massi ) lienee vähintään n 70 euroa ( n 420 markkaa ) tunti ja siihen sitten vielä lähtömaksut sun muut lisät mitkä asiaan kuulunevat.
Siinä sitä on mukava pyöritellä kustannuspolkkaa....! Ai niin joo , mutkun sehän on ilmaista tulijalle. Ei maksa mittää eikä ole keltään pois.
Kannattaa käydä ja haalia koko suku hoidettavaksi.
Olen välillä kokeillut julkista hammashoitoa mutta kokemukseni ovat olleet kielteisiä.
Hoitoon on pääsyt alle kahden viikon mutta kaikissa kolmessa kokeilukerrassa on paikkaus epäonnistunut. Ilmeisen hankala sijainti joten eivät kestäneet.
Yksityinen asennoituu toisella tavalla ja työn jälki on eri luokkaa.
Muistaakseni se yksityisen paikkaus maksoi hieman yli 100€.
Yksityisen kaksi implanttia ja niiden välinen silta maksoivat noin 4000€.
Tässä paikassa ei näkynyt matuja ainakaan minun aikanani päinvastoin kuin yksityisellä yleisklinikalla.
Tuota noin? Julkiselta puolelta tuskin saisitkaan implantteja ja siltoja? Eiköhän se hampaanpoisto ole se suurin operaatio, minkä yhteiskunta suun terveydenhoitona rahoittaa.
Odotan mielenkiinnolla, kun palstan asiantuntijat oikaisevat minua. Ymmärtääkseni monella palstan kirjoittajalla on täällä vankka kokemus implanteista, tekareista, hammassilloista ja muista vastaavista virityksistä.
Parhain terveisin, Moktar. ;)
Just näin !
"Tuota noin? Julkiselta puolelta tuskin saisitkaan implantteja ja siltoja? Eiköhän se hampaanpoisto ole se suurin operaatio, minkä yhteiskunta suun terveydenhoitona rahoittaa"
-- Kantasuomalainen ( polveutuu karjalan kansasta ) ei tuon parempaa palvelua saakaan suomalaiselta julkisen sektorin hammashoidosta. Kuivakiskoinen valkolainen hammaslääkäri suostuu viimeisessä hädässä kiskaisemaan kiireisesti perisuomalaiselta kipeän hampaan irti , edes vaivautumatta puudutusaineita käyttämään samaan aikaan kun tilanne on tämä että väinämöisestä polveutuva pellavapää joutuu MAKSAMAAN saamastaan alkeellisestakin hoidosta ITSE , toki mikäli hän käy ihan oikeissa palkkatöissä , mutta samaan aikaan meillä kaikki turvapaikanhakijat saavat TÄYSIN ILMAISEKSI hammashoidon ?
Otan tähän puolueettoman asiantuntijan lausunnon tästä pöyristyttävästä ja ristiriitoja aiheuttavasta tilanteesta :
"Maahanmuuttajien etuoikeudessa yksityisiin hammaslääkäripalveluihin on selvä ristiriita siihen, mitä sanotaan Perustuslaissa ja sen Perusoikeuksiin kuluvassa yhdenvertaisuuspykälässä (6 §). Suomalainen on saatettu nyt eriarvoiseen asemaan tässä asiassa"
Näin sanoo asiaan laajalti perehtynyt puolueeton asiantuntija , jota käytämme satunnaisesti tässä keskustelussa .
"Näin sanoo asiaan laajalti perehtynyt puolueeton asiantuntija..."
Hilipati tippan ja höpö höpö taas.
Ei anna aihetta enempään kommentointiin.;)
No , kukaan tuskin epäilee sinun pystyvän minkäänlaiseen asialliseen keskusteluun . Tällä palstalla, sillä sehän ei ole suinkaan tarkoituksesi jne...
loputki hammaskalustosta mätäne ukrainalaisten takia hib hib ura
ura hip hip
Serkkupoika kuuli työkaverilta , joka oli hammaslääkäriin joutunnu kiiruusti työkomennuksella, että olipa eri metkaa touhua kassella ku monikulttuurista väkkee oli sammaa aikaan hammashoiturilla! Voi pyhät profeetat ! Siinä sitä oli menoa ja mekkalaa ... oikeen sitä suuremman ja hienomman maaliman touhua . Ei sitä semmosta pääse ikuna näkemmää Juupajärven tervejyskeskuksesa!
No mitäpä siellä sitten ?
Serrkupojaan työkaveri tuli sisälle aulaan ja vetäs jonotuspaperin mukkaasa ja meni istumaan siihen sivulle ,kun siinä oli paikalla ohjastamasa sellaanen tuimmailmeinen hoituri joka anto kasseellaan ymmärtää , että just ne penkit on tarkootettu tuonkarvaasille tulijoille.
Serkkupojaan työkaveri sitten istahti siihen ja eikö saa...na alakannu heti painnamaan joku sinne perskankkuun siinä penkissä ja työkaveri nousi kassohan notta mikä se ... siellä kitkuttaa ? No rikkihän se halavatun penkin sisusta kaikkinensa - ei muuta kun meinas tämä työkaverri vaihtaa penkkiään , että olis helppo ootella vuorroonsa . ... ni mitä kävi ? Justiisa oli istumassa pehmoosemmalle ja ehjälle penkille , ni eikö tuo tuittu hoituri tullut kiiruusti sättimää ja komentammaa heti poikkees siittä penkistä .
On kuulemma ehjemmät ja pehmeemmät penkit varattunna ja tulossa on paljon asiakkaita!
Työkaveri siinä kimmastu ihtekki ja kysäs notta " mikä se on ku työmmies ei ehjää penkkiä saappi käytellä , vaan tuollaasset herrankekkulat het poikkees ajaamas?"
Eipä siihen tuimma konttoriruussu mittää vaivvaantunnu kommenttoimma , kun sammaa aikaan pölähti aullaan toistakymmentä henkkee ja kansainvälistä touhua oli het sitte kieltä myötte. Kielisiä tulkkejakki oli kolomin kappalein - kun oli kuulemma sammaasta sakista kolome eri potilaasta tulossa tarkastelemmaa josko pittää ainnakki osa kultahampaista kiilloottaa..
... On se kansainvälistä hommaa, sano serkkupojaan työkaverrikin , kun lähti siinnä pöllämystyneennä iliman hoittookki poikkees ja takaas työmaalle, kun ei työmieheel koko päivää aikaa sairastella hammastustasa.
Suhtautuisin pienellä varauksella serkkupojan juttuihin...
Tjas.
Suhtautuisin pienellä varauksella serkkupojan juttuihin...kuten myös Moktar Gubtan vastaaviin vuodatuksiin.
Surullista moktaria täällä. Säälittävää. Koettakaa kestää siellä Itä-Suomessa!
Poistettuja viestejä on enemmän kuin jäljelle jääneitä. Niin paljon sattuu nuo tosiasiat feikkiväestään.
"Poistettuja viestejä on enemmän kuin jäljelle jääneitä."
Mitä luulet, olisiko noiden poistettujen viestien joukossa mahdollisesti jokunen palstan sääntöjen vastainenkin?
Ihmettelee, Moktar. ;)
Iloton elämä on , tällä Jukalla.
Se mihin käytät aikasi ja voimasi vaikuttaa ratkaisevasti siihen, kuinka koet oman arvosi.
Elinvoimani on arvokasta = minä olen arvokas
Oman elinvoiman käyttäminen sellaiseen, mikä sinua ravitsee ja kutsuu, on itsesi arvostamista käytännössä ja arjessa. Voit tietää, oivaltaa ja ammentaa vaikka millaisia elämänviisauksia, mutta elämää muuttaa lopulta vain lukkiutuneiden ajatus- ja toimintamallien murtaminen käytännön kautta. Kaikkea ei tarvitse mielessään ratkoa. Usein luulemme, että jos pohdimme, ajattelemme ja sisäisesti työstämme jotakin asiaa tarpeeksi, se muuttuu.
1. Käytätkö elinvoimaasi soutamiseen vai äyskäröimiseen?
Kun käytät elinvoimaasi hyvinvointiasi rakentavasti, keskityt pääosin mahdollisuuksiin ja sellaiseen mikä tuntuu hyvältä. Kun äyskäröit, elämänenergiaasi tuhlaantuu valittamiseen, selittämiseen, pelossa jumittamiseen, arvostelemiseen, juoruamiseen, tarpeettomaan odotteluun, vaatimiseen, syyttämiseen, kieltämiseen, hyväksynnän tavoittelemiseen, itsesi sivuuttamiseen ja uhriuteen. Silloin on usein olo, että elämä ja olosuhteet vievät sinua.
On olennaista tunnistaa, mihin elämänvoimasi kuluu. Jos olet tottunut siihen, että olosi on tyytymätön, iloton, jatkuvasti väsynyt tai intohimoton, olet tottunut siihen, että elämänvoimasi jollakin tapaa tuhlautuu. Kun elinvoima suuntautuu soutamiseen, sinulla on olo, että luot ja elät omaa elämääsi, iloiten ja turvassa.
jne... jne...
Laitetaan lisää , kun ahdistuneisuutesi näyttää vain yltyvän...
https://hidastaelamaa.fi/2019/01/se-mihin-suuntaat-energiaasi-aikaasi-ajatuksiasi-voimavarojasi-vaikuttaa-ratkaisevasti-siihen-kuinka-koet-oman-arvosi/
Että Anna Taipaletta sinä poika nyt plagioit pää punaisena ja esittelet tekstiä kuin omaasi.
Kuin et tiedä, etkä osaa, elämäsi on pelkää plagiaattia.
Yrittäisit edes itse.
Parhain terveisin, Moktar. ;)
En ole koskaan plagiointi ketään eikä mitään! Kukaan ei voi väittää noin sikamaista!
Niksittelen vain oman tekstin! Sairasta väittää tollasta!
Iloton elämä on Jukall kun tämmöisellä palstalla joutuu luuhaamaan päivät pääksytysten.
Naureteen puolitoista minuuttia:):):)
Annoin viitteen originaalitekstiin. Eiköhän asia ole tällä selvä.
Nauretaan yhdessä. ;)
PS. Huomasin kyllä, että yritit kovin lapsellisesti kalastelle itsellesi keskustelukumppania. ;)
Vai että ihan "kalastelle" ?
Epätoivoista tuollainen seuranhaku trollilta. ;))))
"Niksittelen vain oman tekstin!"
Mikäs tämä oli?
Huutonaurua kaksi varttia. ;)
Tuo johtuu siitä, kun tämä kansa on täysin hölmöläisiä.
On ollut mahdollisuus äänestää vaaleissa semmoisia edustajia jotka pitävät huolta omista kansalaisista eikä ole vain hakemassa tänne maailman terroristeja.
Valinta on ollut, mutta sitä ei hölmöläiset osaa käyttää.
Eiköhän jokaiselle ole tullut selväksi jukkeliksen kirjoittavan anonyymina itselleen provoja, joihin itse vastaa sinisellä nikillään.
Näin se vaan menee.
"En ole koskaan plagiointi ketään eikä mitään!"
Höpötititit höps taas.
Pikkuovela yritys sinulta, mutta kun korvasi alati vaan näkyvät.
Nauretaan yhdessä.;)
Oikeastaan hieno ketju moktar, sinun ansiostasi tulee esiin paljon matu asioita joista me matuvapaalla maaseudulla emme tiedä yhtään mitään.
Muistahan hörötellä piripäissäsi <:)
Huomatkaa sairaan henkilön pitävän jokaista anonyymia yhtenä ja samana kirjoittajana.
Sitä se psyykkinen pahoinvointi aiheuttaa. Vain otettu lääke auttaa, usko pois se, trolliseni.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010881639.html
Kuinka tämä?