New Yorkin osavaltio aikoo tuoda kaduille kansalliskaartin joukkoja New Rochellen kaupungissa. Osavaltion kuvernööri Andrew Cuomo kertoo, että viranomaiset luovat niin sanotun torjunta-alueen, joka ulottuu 1,6 kilometrin säteelle New Rochellen kaupungissa löytyneestä viruskeskittymästä. The New York Timesin mukaan New Rochellessa on Yhdysvaltain laajin yksittäinen koronavirustartuntojen keskittymä.
Kuvernöörin mukaan joukkokokoontumiset kielletään, ja koulut, kirkot ja synagogat suljetaan. Kansalliskaartin joukkoja on pyydetty alueelle toimittamaan ruokaa ja auttamaan julkisten paikkojen siivoamisessa.
Kaupat saavat olla auki ja ihmiset saavat liikkua vapaasti. Cuomo korosti, että kysymys ei ole varsinaisesta karanteenista. Kaupungissa on 80 000 asukasta.
Kuvernöörin mukaan joukkokokoontumiset kielletään, ja koulut, kirkot ja synagogat suljetaan. Kansalliskaartin joukkoja on pyydetty alueelle toimittamaan ruokaa ja auttamaan julkisten paikkojen siivoamisessa.
Kaupat saavat olla auki ja ihmiset saavat liikkua vapaasti. Cuomo korosti, että kysymys ei ole varsinaisesta karanteenista. Kaupungissa on 80 000 asukasta.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Jos USA:ssa tapahtuu tuollaista NIIN SE EI LIITY MITENKÄÄN NATOON!
Kun USA:ssa tapahtuu tuollaista, niin se vaikuttaa myös NATO:on. NATO ei voi jäädä seisomaan tumput suorina.
Voi mainiosti eikä liioin NYC ole Nato!
Tiltu vastustaa NATO:a, vikka ei tiedä mikä se on ja miten se toimii, vaan kuvittelee siitä itse kaikenlaista.
Mikä on NYC, eikö sen pitäisi olla nyt.
Niin, NATO seisoo tumput suorina.
Entä aseiden myynnin kasvu, liittyykö se NATO:n toimialaan, puolustukseen?
NATO seisoo tumput suorina vain silloin kun vihollinen on häivevihollinen, jota ei voi ampua.
Korona tuli yllättäen ja pyytämättä. Venäjää on maanir´teltu jo vuosia meilläkin, mutta se ei tullut.
Googlaa, ellet tiedä! Jokainen muu tietää!
” Niin, NATO seisoo tumput suorina.”
USA ei ole = Nato vaan USA!
Coolbetin kasino on auki.
Mitä, eikä kansalliskaarti ammukaan virukseen sairastuneita, vaan luuttuaa lattioita? Ei ole Yhdysvallatkaan enää kuin ennen.
” Mitä, eikä kansalliskaarti ammukaan virukseen sairastuneita, vaan luuttuaa lattioita? ”
Ei tee kumpaakaan!
In The Navy meininkiä.
Osavaltioiden kansalliskaartit ovat kuvernöörien alaisia joukkoja.
Pentagonin ja edelleen vaikka Naton alaisuuteen niitä voidaan laittaa osavaltion kanssa tehdyllä sopimuksella erityisen koulutusohjelman jälkeen.
Ihan tuosta vaan panivat 2000 luvun alussa Irakiin kansalliskaartilaisia. Tuttuja joukossa.
Natolla ei seiso enää Trumppi suorana. Mitään ei näy!
Uusi kansainvälinen deittipalvelu Dinky One on tarkoitettu Nato "miehille", joilla on pieni penis ja surkia itsetunto.
Tuota viisautta Venäjän Tiltu mietti koko päivän?
"Anonyymi
11.03.2020 13:22
Natolla ei seiso enää Trumppi suorana. Mitään ei näy!
Uusi kansainvälinen deittipalvelu Dinky One on tarkoitettu Nato "miehille", joilla on pieni penis ja surkia itsetunto."
"Anonyymi
Tänään 22:25
Tuota viisautta Venäjän Tiltu mietti koko päivän?"
Ei Nato Tiltu. Sinä vaan hidasälyisenä tajusit viestin vasta yli kahden viikon jälkeen.
Natu pitäisi mennä Kreikan rajalle avuksi torjumaan maahantunkeilijat.
Kyllä siihen riittää EU:n apu. Kyseessä kun ei ole sotatoimi!
Heidät on jo internoitu Turkkiin.
” Natu pitäisi mennä Kreikan rajalle avuksi torjumaan maahantunkeilijat.”
Miksi? Turkki kuskasi jo mamunsa pois!
Vaan hybridisota.
Mitäpä veikkaatte, laitetaanko Tukholma vai New York ensin karanteeniin.
”Mitäpä veikkaatte, laitetaanko Tukholma vai New York ensin karanteeniin.”
Kukapa niitä laittaisi?
Ei se kansalliskaartin tuominen ole mikään NATOoperaatio eikä joukot kuulu NATOon vaan on maan sisäinern militia. Jos jotain lohduttaa kun NATO ei auttanut ketään koronavirusepidemiassa niin voihan sitä sanoa että melkein auttoi muttei ihan.
NATO on auttanut ja edelleen auttaa Eurooppaa siten, että sen ansiosta täällä on rauha lukuunottamatta Ukrainaa, joka ei ajoissa ymmärtänyt hakeutua NATO:n jsenksi.
Auttaa ja auttaa Turkin ja Kreikan rajalla on ollut rauhatonta koko NATOn olemassaolon ajan ja se on sotinut Euroopassa ja muualla paraikaakin
"Auttaa ja auttaa"
Tieytenkin auttaa, muutenhan Euroopassa oli venäläinen miehitys ja roistojen valta.
"Turkin ja Kreikan rajalla on ollut rauhatonta koko NATOn olemassaolon ajan"
Aivan, ja tulee olemaan vähintäänkin kymmeniä vuosia, kosa siellä kohtaa islamilainen ja kristitty maailma.
" ja se on sotinut Euroopassa ja muualla paraikaakin"
NATO ei ole koskaan sotinut Euroopass. Venäjä on.
NATO pommitti siviilejä Serbiassa ja ryösti maakunnan.
NATO pommitti serbien armeijaa ja valitettavasti muutama sata siviiliäkin kuoli noissa pommituksissa. Mutta ne lopettivat serbien masinoimat sodat ja kansanmurhat, joissa oli kuollut jo ainakin 100 000 siviiliä. Ja NATO ei ryöstänyt mitään maakuntaa, vaan Kosovo itse itsenäistyi kansanmurhaajien kynsistä.
Nato on loinen, joka elää EU:n verellä. Venäjäkin on EU:lle parempi toimintakumppani kuin NATO.
"Nato on loinen, joka elää EU:n verellä."
Haha. Useimmat EU:n jäsenmaat kuuluvat NATO:on, koska ne haluavat elää rauhassa ja turvassa. Jäsenyysmaksu on siitä pieni hinta.
"Venäjäkin on EU:lle parempi toimintakumppani kuin NATO."
LOL: Pelleilet.
Kosovon terot ja NATO oli ainoita kansanmurhaajia Balkanilla ja NATO puolusti näitä Kosovon musuteroja.
Turhan valehtelet, kun itsekin elin tuon ajan ja seurasin kuinka serbit kiihotettiin kansalliskiihkoon ja saatiin sotimaan rauhallisia naapureitaan vastaan.
” NATO pommitti siviilejä Serbiassa ja ryösti maakunnan.”
Todellisuudessa esti Milosevicin puuhaaman kansanmurhan! Milo ajoi Kosovon muslimit talvipakkaella kodeistaan vuorille paleltumaan! Nato pani sille stopin ja Milo päätyi Haagiin!
” NATOn olemassaolon ajan ja se on sotinut Euroopassa”
Niinkö? Kerrotko sitten, että missä päin Eurooppaa, ketä vastaan ja millä joukoilla?
Eikö Tiltuksi todellakaan pääse ilman valehtelua!?
Hollantilaissotilaat poltteli pilveä vieressä kun Srebrenicassa tapettiin siviilejä.
Ja Milo puuhasi kansanmurhaa ja oli ainoa tero! Olet kansanmurhaajan saunakamu oikeasti!
” NATO pommitti siviilejä Serbiassa ja ryösti maakunnan.”
Lopetti Milosevicin kansanmurhan. Pommitusten kohteet ilmoitettiin etukäteen kelloajan tarkkuudella siviilejä khoitettiin pysymään niistä poissa! Serbit taipui ja Milosevicpäätyi Haagiin! Ei Serbiaa ryöstetty!
Kosovossa paikalliset IslamistTerot serbisiviilien kimppuun massamurhaten heitä ja Milo sitten laittoi serbiarmeijan suojelemaan serbisiviilejä ja sotimaan IslamistiTeroja vastaan. Siitä sitten NATO keksi tarinan että Milo tapattaa Kosovon mususiviilit mikä ei pitänyt paikaansa mutta siitä sai NATO tekosyyn hyökätä Kosovaan ja irroittaa se Serbiasta mikä kansaivälisen lain vastaista kuten Serbian tuhansien siviilienkin pommittaminen kuoliaaksi.
Sodassa IslamistiTerot syylistyivät ensin siviilien massamurhiin mikä johti myös serbijoukkojen suorittamiin murhiin vankileireillä kun YKn joukot halunneet sitä estää.
NATOn valetarina balkanin sodasta elää näköjään hyvin vaikka NATO on ainoa joka on syyllinen Islamistiterojen lisäksi Balkanin teurastuksiin.
Kaikenlaisia valheita tiltut keksivätkin.
Saas nähdä, pommittaako Nato USA koronan saastuttamia terroristejaan pois?
Nyt taitaa slummit saada kyytiä.
Ja tämä luulosi perustuu mihin?
Kun kansalliskaarti on asein hävittämässä koronaa ja terrorismia samanaikaisesti, niin pommituksia se yleensä vaatii.
Tiltun sairaassa mielikuvituksessa koronaa hävitetään asein ja pommituksin. Ei mitään niin typerää, etteikö tiltu siihen alentuisi.
Mitä sekoilet? Kansalliskaarti on USA:ssa eikä Euroopassa ja tottelee USA:n hallitusta!
”Kun kansalliskaarti on asein hävittämässä koronaa ja terrorismia samanaikaisesti, niin pommituksia se yleensä vaatii.”
Kansalliskaarti EI OLE asein poistamassa koronaa! Keksitkö hatusta noitä päättömyyksiä?
Koronavastaisuus korostuu Naton toiminnassa.
Nato USA huökkää yhdysvalloissa kansalliskaartin voimin kansaa vastaan.
Nato Britannian kuolemanpartiot puolestaan ovat kiihdyttäneet toimintaansa Afganistanissa.
Natsi-Venäjä ja sen kalmalle lemuavat trollit ovat väärässä maanosassa.
He kuuluvat Afrikkaan.
” Koronavastaisuus korostuu Naton toiminnassa.”
No, ei todellakaan!
”Nato USA huökkää yhdysvalloissa kansalliskaartin voimin kansaa vastaan.”
Ei hyökkää! Sekä USA:n asevoimat että kansalliskaarti noudattaa hallituksen käskyjä ja suojelee omaa kansaansa! Oleto sekaisin? Vaikuttaa siltä...
”Nato Britannian kuolemanpartiot puolestaan ovat kiihdyttäneet toimintaansa Afganistanissa.”
No eivät ole! Juo lasi vettä ja ryömi esiin sängyn alta! Vaihda varoiksi kalsarit!
Venäjää ei haluta.
Ei minnekään, ei koskaan.
Venäjä ulos Euroopasta!
Pietari haisee kuolemalle!
Venäjän raja on suljettava ikiajoiksi!
” Koronavastaisuus korostuu Naton toiminnassa.”
Ei kai kukaan nyt ole sentään ’koronamyönteinen’, mutta on idioottimaista uskoa, että:
- korona tuhotaan asein
- mikään armeija tai kaarti murhaisi omaa kansaansa
- Tiltun sietäisi hävetä juttujaan!
”Nato USA huökkää yhdysvalloissa kansalliskaartin voimin kansaa vastaan.”
No ei takuulla sellaista tee! Hallitus ei moista käske eikä armeija edes tottelisi, jos käsketään! Tiltu on sairas ihminen!
”Nato Britannian kuolemanpartiot puolestaan ovat kiihdyttäneet toimintaansa Afganistanissa”
Mitään ’kuolemanpartioita’ ei oleolemassa!
Mitä nyt NATOhildut jos jenkit kapinoi niin hallituksenko pitää ne panna heti järjestykseen mutta jenkkien järjestämiä kapinoita muissa maissa ei niiden hallitukset saa panna järjestykseen. NATO-Hildut haisee niin pahalle ettei niitä Pietariin päästetä eikä muuallekaan.
New Yorkissa tulee kohta rumaa jälkeä.
Olisipa jenkkilä rakentanut hyvinvontivaltiota Suomen mallin mukaan niilläkin rahoilla, joita se on käyttänyt kuoleman kylvämiseen Afganistanissa ja Irakissa tällä vuosituhannella.
Nato on lisännyt tiedotustaan Venäjästä.
Tilanteet pahenee kaikissa maissa, paitsi Kiinassa, mitkähän valtiot pystyvät parhaiten säilyttämään yhteiskuntarauhan. Luulenpa, että Yhdysvallat kykenee siihen parhaiten, koska maa on poliisivaltio ja yksityisilläkin on paljon aseita.
Naton kommenttipataljoona on terhentynyt täyttämään palstan metakeskustelulla.
Kummasti nämä influenssat seuraa USAn talousromahduksia, talousromahdus 2008 ja sikainfluenssa ja talousromahdus 2018 ja koronavirusflunssa