Voiko joku auttaa, miten kirjataan puhelinlaskut toiminimessä, kun osa on yksityisiä puheluita???
Tmi puhelut/kirjaus
Tmi
71365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Otat erottelun operaattorilta, jolla voit erotella osan puheiluista yksityispuheluiksi numeron alkukoodilla. Sitten vaan kirjaat työpuhelujen osuuden yritystoiminnan menoiksi.
Olkoon laskun summa vaikka 100€.
Pankki K 100€
Yksityistili D 24,40€
Puhelinkulut D 61,96 €
ALV saaminen K 13,64 €
Verottaja hyväksyy 20€ alv yksityispueluiden osuudeksi ja loput yrityksen piikkiin. Mitään erittelyitä ei ole vaadittu.
ALV saaminen tietenkin Debet puolelle.
on kännykän luontoisedun arvo kuukaudessa. Mutta kun tässä tapauksessa on Tmi, ammatinharjoittaja ei pysty maksamaan itselleen palkkaa tai saamaan luontoisetua.
palkasta tai luonaisedusta vaan yksityiskäytön osuudesta.
Ota toinen liittymä yksityiskäyttöön/toiminimelle. Helpoin tapa. Sulla on verottajalle näyttää, että puhut omat puhelut toisella ja firman puhelut toisella liittymällä.
Sitä ei ole pakko tietenkään kertoa verottajalle, että 95% puheluista puhut firman liittymällä, oli ne yksityispuheluita tai ei, koska tottakai ne on työpuheluita kaikki.
Laitat yksityispuhelunumeroiden eteen 151, jolloin puhelinlaskulla ko. puhelut omalla rivillään. Ei toimi tekstiviestien kanssa, joten kirjaa tekstiviestit ja yksityspuhelurivi alveineen yksityisottoihin ja loput puhelinkuluihin (alv tietysti erikseen).