Jos Järviseutu aiotaan pelastaa pitää tämä kymmenien miljoonien hakkaaminen vain Kauhavan, Lapuan ja Alajärven kunnille lopettaa ja alkaa jakaa rahaa tasaisemmin maakuntaan. Saavat rahaa kuin roskaa pikkukuntien kustannuksella, käyttävät rahat esimerkiksi tonttikampanjoihin joilla houkutellaan väkeä pois pikkukunnista! Ei siinä mitään jos omilla rahoillaan houkuttelisivat mutta pikkunnat maksaa raskaammin veroja jotka sitten tasauksina jaetaan näille kaupungeille. Aika raakaa hyväksikäyttöä vailla oikeudenmukaisuuden hiventäkään!
Halutaanko Järviseutu pelastaa
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Milläs tämän muutat. Kyllä kaikki tällaiset pienet vielä itsenäiset kuntapahaset tulee katoamaan kartalta pikku hiljaa. On se kumma jos joku vielä uskoo, että kaikki voi säilyä itsenäisenä.
Presidenttikin on vähän sitä mieltä että rahaa pitää löytyä pikkukuntiin eikä kaikkea pidä lahjoittaa näille raskaasti avustettaville kaupungeille. Toivottavasti muutoksia tulee nopealla aikataululla, Alajärvi ei pysty pitämään Järviseutu elävänä.
Vimpeli on todella talous kurimuksessa ei säily itsenäisenä nämä haluaa säilyttää vaan omat paikkansa no loppu näillä lähellä työt menee alta
Ei kai Järviseutu oo mihinkään katoamassa, ei tarvitse mitään pelastajaa.
Lopettakaa laittamasta vähäiset rahanne Tokion matkoihin, televisiomainoksiin ja muuhun turhaan.