WHO moittii maita jotka eivät toimi. Että juuri se mitä Italia tekee nyt ja Kiina ym. On oikein. Että siitä seuraa taloudelle harmia nyt mutta pidemmän päälle siitä on suuri hyöty.
BBCllä juuri äsken
Anonyymi
24<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tanska aloittaa toimenpiteet. Suomi ei tee mitään koska,
thl tuo jumalasta seuraava (ylöspäin) ei suosita muutakuin käsien pesua ja pääministeri toimii vain ja ainoastaan heidän ohjeiden mukaan.
Suomessa kansa hyväksyy Italian ja Kiinan tapaan karanteenitoimet mm. maahantulossa, laivaliikenteessä, yleisötapahtumissa, kouluissa, kaupungeissa jne. vasta kun koronavirus on jo saavuttanut tuhansien ihmisten epidemiatason, eikä sitä voi enää eristää ilman suurien massojen sairastumista ja suuria kuolleiden määriä, johtuen yhtäaikaisesti sarastuneiden ruuhkauttamista tehohoitopaikoista. Lisäksi hoitohenkilökunta sairastuu vapaa-ajallaan perhekontakteissa, kaupoissa, julkissa jne. vaikka sairaaloissa olisi hyvä suojaus.
Aikaisen puuttumisen hyötyjä taas ei huomata, jos niiden avulla epidemia estyisi.
Täällä tilanne vaikuttaisi kohtuulliselta koska vähiten tartuntoja pohjoismaista. Varmasti järeitä toimia täälläkin löytyy jos tilanne vaatii.
Tartuntojen määrästä ei täällä tiedetä, kun testiin ei pääse, ellei ole tullut muutamasta riskialueeksi julistetusta paikasta. Suomen luvut voi kertoa kymmenellä, niin ollaan lähempänä todellisia lukuja. Kohta testaaminen lopetetaan kokonaan, kun se kuulemma on turhaa.
huomenna haen 5v alfaa, beettaa ja gammaa säteilevän tyttäreni pois päivähoidosta, x-band tulee edellisten ohessa ... virus? mikä se oli?
Suomessa muhii vähintään Tanskan veroinen pommi joka räjähtää viimeistään ensi viikolla tartuntamäärien noustessa yhtäkkiä useisiin satoihin, ellei jo yli tuhanteen. Sanon näin koska Tanska sentään yritti tehdä jotakin mm. perumalla useita yleisötilaisuuksia pääministerin suosituksesta viime viikolla, vaikkei tartuntoja ollut kuin parikymmentä. Suomessa ei tietääkseni ole tehty mitään valtiovallan toimesta tai edes ehdotuksesta, nukutaan ruususen unta ja odotetaan shokkiuutista eräänä aamuna. Sitten alkaa panikointi.
Ihmisten pitää itse ymmärtää rajoittaa omia menemisiään.
Sama kaava oli sikainfluenssan kanssa. Moni sikainfluenssatapaus jäi diagnosoimatta koska sairas oli alueelta jossa virallisesti ei vielä ollut sikainfluenssaa.
Italiassa suljetaan kaikki paitsi apteekit ja ruokakaupat.
Bordelleja ei saa sulkea, alkaa muuten kassit täyttymään ja eturauhastulehduksesta uusi pandemia.
Mites olis omatekonen reikä seinään wanker
Miksi täällä toimitaan niin monissa asioissa niin ettei osata katsoa huomisen taakse? Ihmisistä Suomessa on kysymys, eikö se ole tärkeintä.
Suomalaiset eivät ole tärkeitä Suomen hallitukselle.
Niin, ja miksi teeskennellään ikään kuin ei kyettäisi ymmärtämään aivan selkeää lukiotason matematiikkaa? Eksponentiaalisen kasvun "korkoa korolle" luonnetta? Sen perusteella joka toinen tai kolmas satunnainen netinkäyttäjä on pystynyt osoittamaan mitä on tulossa, mutta hallitus eikä THL:n viranomaiset - jotka aivan varsin hyvin kyllä tietävät tartuntatautien eksponentiaalisen käytöksen, älkää kuvitelko mitään muuta - toimivat kuin eivät olisi koskaan moisesta kuulleetkaan.
Mikä tässä oikein on takana?
Suomen hallitus haluaa tappaa suomalaiset.
Afrikasta saa aina AINA lisää populaa
Sieltä tulee ebola
Tämä on ainoa mahdollinen johtopäätös.
Kumma kun ei WHO suositukset kiinnosta.
Hallitus on syrjäytettävä välittömästi. Heillä tuntuu olevan agendana Suomen tuhoaminen ja suomalaisten tapattaminen.
En tarvitse sitä että hallitus kertoo miten toimin. Riitää ihan maalaisjärjen käyttö. En mene minnekkään sellaisiin tapahtumiin tai paikkoihin jossa on paljon ihmisiä ahtaassa tilassa.
Nyt kun tämä korona iskee noihin pakolaisleireihin välimeren maihin, niin siellä vasta kaos tulee. Intian slummit on toinen paikka jossa se voi myllätä vapaasti ja tehokkaasti.
Pakolaisleirit ja intia on tosi otollinen paikka tälle virukselle. Siellä voi tulla pakokauhu tosi nopeesti ja sitten mennään vaikka harmaan kiven läpi! Tämä on yksi konsti hoitaa hiukan pakolaisongelmaa, koska muutenhan sitä ei voi hoitaa.
Silloin kun kansa ei osaa toimia itse oikein, silloin on valtion puututtava peliin kovin ottein. Nyt se tosin on jo Suomessakin vähän myöhäistä, kun muutama innokas Italian-reissaaja on tuonut jo epidemian meillekin. Diagnosoimattomia tartuntoja on jo niin paljon, että toimiin tulisi ryhtyä, siten saisi vielä ainakin estettyä osan tartunnoista.
Helposti tarttuvan virus-epidemian vähättely tulee kostautumaan rankasti, olisi hyvä että näinkin vakavista asioista uutisoitaisiin edes totuudenmukaisesti. Osa lienee edelleen siinä uskossa eihän tämä mitään kausiflunssaa kummempaa ole, vaikka johan se nyt jo on todettu kymmeniä kertoja flunssaa vaarallisemmaksi. Ja koska epidemia on täälläkin vielä suhteellisen alussa, ei sitä vielä voi sen kummemmin mihinkään verrata.
Yritykset ajaa ihmisten ohi.