Tärkeä kysymys.

Kun koronavirus pandemia laajenee Suomessa kiihtyvällä tahdilla, niin miten adventtikirkko Suomessa rajoittaa esimerkiksi jumalanpalveluksiin osallistumista?
Vaikka valtioneuvosto on Suomessa rajannut yli 500 henkeä käsittävät yleisötilaisuudet kiellettyjen listalle, niin selvästi on tuotu esiin, että pienemmätkin kokoontumiset tulisi mielellään peruuttaa tai siirtää, jos suinkin mahdollista, että hidastettaisiin viruksen etenemistä. Aikooko adventtikirkko olla mukana estämässä pandemian leviämistä?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Raamattu ei puhu Jumalan palvelus tilaisuuksista yhtään mitään.

Sensijaan Raamatun mukaan eläminen on meidän ainoa järjellinen Jumalanpalvelus.

Äänestä

Pitää+muistaa+käyttää+käsisuudesinfiointiaineita.Koskenkorvan+tehtaan+tuote,+jossa+on+60%+etyyliakoholia,+käy+hyvin+myös+käsihuuhteesta.+Alkoholiliikkeestä+saa+vielä.

Äänestä
  • Kannattaa+muista,+että+bakteerit+ja+muut+pöpöt+eivät+tuhoudu+60%+etanolissa,+vaan+etanolipitoisuuden+tulee+olla+70%.,+muutoin+bakteerit+vain+koteloituvat.+Käsidesi+sisältää+siksi+70%+etanolia+ja+loput+on+mm.+kosteuttavia+aineita+sekä+usein+käsidesit+ovat+denaturoitu+alkoliriippuvaisten+harmiksi.

    Äänestä

Jos vaan nyt jäisit itse sinne kotiin, ettet tartuttaisi muita tai toimisi kantajana.

Äänestä

Uskonharhat ovat miljoona kertaa vaarallisempia kuin mikään koronavirus.
Koronavirus menee sairastelun jälkeen ohi, mutta uskonharhoihin sotkeutuneen koko elämä loppuun asti on harhaisen mielen sekoilua.

Äänestä
  • Valheesi ei meitä hetkauta.

    Äänestä

Aloittaja voi lukea kirkon päätökset nykyaika.fi -sivustolta.

Äänestä
  • Turhaa höpinää koko korona. Luota vain jumalaan. Menen vaikka flunssaisena kirkkoon. Jos se tarttuu johonkin toiseen, niin se on sitten jumalan tahto. Sille en minä voi mitään, ellei sitten jumala kehoita minua tosin. Tänään jumala kehotti olemaan täysin huoleti, eikä tässä asiassa tarvitse totella esivaltaa, vaan ainoastaan Herraa Jeesusta Kristusta. Ennemmin tulee siis totella häntä.
    Kuljen yksin hänen kehoitustensa ja käskyjen mukaan. Siinä eivät syntisen maailmamme syntisten päättäjien päätökset ole missään arvossa.

    Äänestä

Suomessa ei ole koronapandemiaa. Suomessa ei tiettyjen määritelmien mukaan ole edes koronaepidemiaa.

Opettele nyt ihmeessä puhumaan ennen kuin opettelet kirjoittamaan.

Äänestä
  • Suomessa ei ole kohta enää mitään, paitsi helvetin iso valtionvelka. Firmat kaatuu ja talous rypee suomudissa. Pankit nauraa, kun ne saa panna jälleen vasaran alle omaisuutta ja myydä sitä pilkkahintaan jollekin pankinjohtajalle ja hänen kavereilleen.
    Hullut tyhjentää kauppoja ilmeisesti kuolemanpelossa ja haluavat ruuat mukaan arkkuunsa, minne muualle?
    Kohta koulut pannaan kiinni ja vanhemmat jää kotiin. Kuka tienaa?
    Sitten kun puolet väestöstä on letkuissa, niin kuka niitä hoitaa?
    Yksi hyvä juttu tässä kaikessa on. Ilmastonmuutoshöpinät voi unohtaa, koska kohta kukaan ei enää saastuta ilmaa, ellei sitten krematorioiden savuja lasketa mukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun koronavirus pandemia laajenee Suomessa kiihtyvällä tahdilla, niin miten adventtikirkko Suomessa rajoittaa esimerkiksi jumalanpalveluksiin osallistumista?
Vaikka valtioneuvosto on Suomessa rajannut yli 500 henkeä käsittävät yleisötilaisuudet kiellettyjen listalle, niin selvästi on tuotu esiin, että pienemmätkin kokoontumiset tulisi mielellään peruuttaa tai siirtää, jos suinkin mahdollista, että hidastettaisiin viruksen etenemistä. Aikooko adventtikirkko olla mukana estämässä pandemian leviämistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu