Kuka tuntee Ilmestyskirjan?

Elämme lopunaikoja ja ylöstempaus tapahtuu pian koska se tulee äkiarvaamatta.

Mitä Ilmestyskirjassa opetetaan Illuminaatista ja pitääkö sen tuloon uskoa?
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kysy Elleniin uskovilta niin saat tietää.

Äänestä

Adventistit eivät puhu mistään ylöstempauksista. Tuollaiset termit ovat enempi hellareitten juttuja.

Äänestä
  • Niinpä. Aloittaja voi mennä hellareilta kysymään niitten höpöhöpöjuttuja.

    Äänestä

Jeesuksen aikana ja raamatussa kannabiksen käyttö oli yleistä. Ilmestyskirja kuvaa vieroitusoireita rankan tripin jäljiltä.

Äänestä
  • Naurajan analyysi, elämänsä kokemuspohjan perustukselta lausuttuna, eiköhän ilminantaja hekumoi kohta matkassa

    Äänestä

Mitään salaista ylöstempausta ei ole eikä tule. Hellareitten tulkinnat on kaikki valhetta.

Äänestä
  • Eikös se mullan tai hiekan alle tapahdu se tempautuminen?

    Äänestä

Raamatun kuvaus ylös menemisestä perustuu antiikin ajan käsitykseen kolmijakoisesta maailmasta, jossa maan alla on kuolleet, maan kamaralla on elävät ja ylhäällä taivaassa on jumalia tai tässä tapauksessa yksi Jumala. Baabelin torni rakennettiin, jotta ihmiset olisivat päässeet lähemmäs taivaankaarta, jonka päällä Jumala asui. Ihmiset kipusivat vuorille ollakseen lähempänä Jumalaa, kuten esim Mooses kun hän meni hakemaan lain tauluja. 1.Moos. kirjassa Jumala erotti vedet syvyyksistä ja vedet taivaasta maankaarella ja asia kerrottiin näin koska sen ajan maailmankuva oli sen kaltainen eivätkä he muusta ymmärtäneet. Joissakin kuvauksissa taivaita oli useampiakin, toistensa päällä.

Tuollaiset kuvitelmat ylös tempaamisesta, ylös otosta, tai ylipäänsä ylöspäin kohoamisesta tai lukuisista eri taivaiden tasoista eivät istu tämän päivän maailmaan, jossa tieteen ansiosta tiedämme, että avaruudessa ei ole oikeaa eikä vasenta, ei ylös suuntaa eikä alas suuntaa, eikä maapallon sisällä ole kuolleitten valtakuntaa eikä taivaan kaaren päällä ole Jumalan asuisija. Vain antiikin ajan uskomuksiin uskovat puhuvat puhuvat ylös menosta, koska he eivät muusta ymmärrä.

Jos Jeesuksen tulosta puhuttaisin nykykielellä ensimmäistä kertaa koko maailmanhistoriassa asia kuvailtaisiin aivan toisella tavalla. Me puhuisimme niin, että Jumala tulee eri universumista tai maailmankaikkeudesta. Hän odottaa omiaan avaruudessa. Uskovat siirretään Jeesuksen luo mutta ei ylös vaan ilmakehän rajalle tai avaruuteen. Ei ylös, koska tiedämme, että maapallo on pyöreä. Mikä olisi meille ylös, olisi toisella puolella planeettaamme asuville alas.

Siksi ei pitäisi enää nykyaikana puhua ylös menemisestä tai tempaamisista vaan kertoa asiallisella suomenkielellä niin kuin asiat ovat: kun Jeesus saapuu, Jumala vetää meidät puoleensa avaruuteen.

- Advis

Äänestä

Lue itse. Teoriassa Jeesuksen paluu on 7 vuotta sen jälkeen kun uusi temppeli valmistuu Jerusalemissa, 3.5 suuren ahdistuksen alusta kun anti-Kristus asettuu valtaan. Kirkot on täynnä tämmöisiä huoneenlämpöisiä valheita, kuten tämä "milloin-tahansa" ylöstempaus asia. Lue itse jos oikeasti kiinnostaa, älä missään nimessä luota johonkin saarnaajaan, äläkä luota minuunkaan vaan tee jotain uskosi eteen ITSE.

Älä ota Pedon Merkkiä sitten.

Äänestä
  • Tuo on kaikki valhetta. Kun Jeesus tulee, maailma loppuu siihen. Sen jälkeen ei tule mitään erillistä antikristuksen aikaa ahdistuksineen, eikä mitään uutta temppeliä.

    Kaikki tuollaiset hellariopit ovat valhetta ja eksytystä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuo on kaikki valhetta. Kun Jeesus tulee, maailma loppuu siihen. Sen jälkeen ei tule mitään erillistä antikristuksen aikaa ahdistuksineen, eikä mitään uutta temppeliä.

    Kaikki tuollaiset hellariopit ovat valhetta ja eksytystä.

    Eikä mitään uutta temppeliä tule myöskään ennen Jeesuksen paluuta. Suurin osa kirkoista on Babylon ja sen ahdistuksen ajan pystyyn pistäjiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Elämme lopunaikoja ja ylöstempaus tapahtuu pian koska se tulee äkiarvaamatta.

Mitä Ilmestyskirjassa opetetaan Illuminaatista ja pitääkö sen tuloon uskoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu