Ateistit vallanneet kirkot

Te ateistit olette jo vallanneet valtion laitoskirkot, kirkkovaltuustoissa istuu enemmän ateisteja tai ainakin ateismiin kallellaan olevia enemmän kuin Kristittyjä.
Piispoissa on vapaamuurareita ym, raamatullisen kristillisyyden vihollisia.

Mitä te vielä haluatte!!!!!!!

Minäpä tiedän, te haluatte yhden antikristillisen uskonnon joka hallitsee koko maailman ihmisiä, siihen sulautetaan kaikki maailman uskonnot yhteen.
2695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Miksi valitat?

Eikö se kirkollekin ole suuri ilo, kun ateistit ovat tulleet uskoon?

Ei lopu papeille palkanmaksu,
kun heillä on lompakko paksu.

1Äänestä
  • Hihhulia harmittaa, kun ei enää omilla aivoillaan ajattelevat ole valmiita maksamaan ja sietämään kaikkea hihhulien touhuja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hihhulia harmittaa, kun ei enää omilla aivoillaan ajattelevat ole valmiita maksamaan ja sietämään kaikkea hihhulien touhuja.

    Väittävät uskovansa Jumalaan, joka on pelkkää tekopyhyyttä. Jos he todella häneen uskoisivat, ei tässäkään maassa olisi pystyssä yhtä ainoaa heidän jumalansa huonetta.

    "Sen porton viiniä, vihan viiniä, ovat kaikki kansat juoneet, kaikki maailman kuninkaat ovat irstailleet hänen kanssaan, ja kaikki maailman kauppamiehet ovat rikastuneet hänen vauraudestaan ja ylellisestä elämästään.

     "Minä kuulin taivaasta toisenkin äänen, joka sanoi:
    "Lähtekää pois, jättäkää hänet, te, jotka olette minun kansaani, ettette joutuisi ottamaan osaa hänen synteihinsä ettekä jäisi alttiiksi niille vitsauksille, joilla häntä lyödään."

    Kuninkaiden ja keisarien joukkoon on Saatana saanut vieteltyä myöskin ns. Tasavallat hallitsijoineen ja esivaltoineen.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hihhulia harmittaa, kun ei enää omilla aivoillaan ajattelevat ole valmiita maksamaan ja sietämään kaikkea hihhulien touhuja.

    Itseäs haukut ,koska hihhuli on kirkkoa kiertävä sekakäyttäjä.Sanonta on jo vanha.

    Äänestä

Jooh, ei ne karkuun pääse, mutta on se ruttonen taival.

Äänestä

Erosin kirkosta kun olin itse uskova, enkä uskonut kirkon tavalla. En kuitenkaan valehdellut, että kirkko olisi ateistien vallassa.

Äänestä

Hienoa on että lesbot ja homot ovat ryhmittyneet asemiin kirkon sisällä.
Ja tosiasia on, että älykkäät hengelliset johtajat eivät usko itse omiin opetuksiinsa kirjaimellisesti.

Äänestä

Älä sinä täällä valita. Ateistit jotka sanovat täällä olevansa ateisteja, ovat suurella todennäköisyydellä eronneet kirkosta aikoja sitten.

Äänestä
  • Nämä kirkon "ateistit" ovat oikeasti teistejä, mutta fundikset valehtelevat että he olisivat ateisteja, koska heidän moraalinsa ei valehtelua estä.

    Äänestä

Kirkko ylläpitää kirkkoa alasajavaa materiaalia.
Arkkipiispakin menee homon puolelle räksyttämään Päiviä.Kirkon palveluksessa ateisteja ,jotka tekevät omaa myyräntyötä
Kirkkoa vastaan.Kirkon tiedotuslehden toimittaja ajaa homo asiaa ,kun on ateistisesta
kodista .Leipäpapit erotettava niin kirkko puhdistuu ateistisesta saarnasta.

Äänestä

Kirkon ei kannata maksaa palkkaa ateistille,
Johan on munatonta meininkiä.Erotetaan
ateistinen aines ,joka on saanut ajettua lapsille
kiellon ,että ei saa koulussa mennä kirkkoon eikä
kuulla Jeesuksesta mitään.Ateisti menköön
töihin setaan.

Äänestä
  • Ei ole olemassa mitään sellaista kieltoa, ettei muka saisi mennä kirkkoon eikä kuulla Jeesuksesta mitään. Valehteleminen ei tunnetusti merkitse teilla hihhuleille yhtään mitään, mutta joku roti sentään pitäisi olla jatkuvassa valehtelemisessakin.

    Koulut järjestävät edelleen kirkossa käyntejä ja tilaisuuksia kirkoissa. Mutta kirkkoon kuulumattomille pitää olla myös vaihtoehtona toisenlaista ohjelmaa, koska kirkkoon kuulumattomia lapsia ei voida pakottaa käymään kirkkossa. Ja Jeesuksesta kerrotaan aivan varmasti koulujen uskontotunneilla.

    Reaaliteetti nyt vain on se, että meillä on sekä uskonnonvapaus laeissamme, että paljon eri uskontokuntiin kuuluvia lapsia kouluissa, paljon muitakin kuin kristittyjä. Ja vaikka aina valehtelevat hihhulit haluaisivatkin muutta opetuksen samanlaiseksi pakolliseksi aivopesuksi kuin koraanikouluissa, niin sellainen ei ole laillista eikä käytännössäkään mahdollista, mikäli aiotaan noudattaa Suomen lakeja ja lasten sekä heidän vanhempiensa oikeuksia.

    Äänestä

Ulkomaalaiset ovat tervetulleita katumaan
syntejään kirkkoon ,mutta homot eivät ole
tervetulleita,koska yrittävät muuttaa Raamatun
sisältöä.Turhaa on homon hakata päätään kallioon,koska ensin tuli aids ja nyt korona.
Homo synti on ristimme ,sitä ei saa suosia.

Äänestä
  • Bi-seksuaalisuudestasi voisi tulla totta, eheytymisterapian kautta!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Bi-seksuaalisuudestasi voisi tulla totta, eheytymisterapian kautta!

    Sydämessäsi on reikä ja siksi tunteesi ovat
    väärässä.Varo koronaa olet varmasti sen uhri.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sydämessäsi on reikä ja siksi tunteesi ovat
    väärässä.Varo koronaa olet varmasti sen uhri.

    "Homo synti on ristimme ,sitä ei saa suosia."
    Korjaus:
    Homouden synti on ristimme, sitä ei saa suosia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Homo synti on ristimme ,sitä ei saa suosia."
    Korjaus:
    Homouden synti on ristimme, sitä ei saa suosia.

    Totta, homoja pitää vihata ankarasti. Tasa-arvoiset ihmisoikeudet ovat paskaa.

    Äänestä

Älä höpötä. Usko Luciferiin järjen valon tuojaan ja tee niinkuin meidän liberaalien piispat käskee!

Äänestä
  • Hyvin valehtelet olevasi liberaali, taidat olla syvällä fundamentalisti uskossa kun noin törkeästi esiinnyt muuna.

    Äänestä

Olen eronnut kirkosta lähes 40 vuotta sitten, eikä minua kiinnosta millaisia lahopäitä teidän kirkossanne mahdollisesti kekkuloi. Kirkolla ei tule enää koskaan olemaan mitään tekemistä minun elämäni kanssa.

Sen kylläkin tiedän, että eniten kirkkoa solvaavat krisselit jotka eivät itsekään kuulu kirkkoon, vaan ovat hellareita tai vapaakirkkoon kuuluvia tai adventisteja tai muita huuhahörhöileviä lahkolaisia ja kaatumaseurakuntalaisia fundishihhuleita. Joita valtavasti ärsyttää se että luterilaisessa kirkossa on edes hieman liberaalia suvaitsevaisuutta, koska suvaitsevaisuus samaten kuin tasa-arvoiset ihmisoikeudet ovat näiden urepäisten lahkolaisten mielestä paskaa, aivan kuten ovat itsekin tällä palstalla toistuvasti todenneet.

Äänestä

Ateistit eivät ole yhtenäinen ryhmä. Osa haluaa kuulua kirkkoon kulttuurisista syistä ja tukea muutenkin kirkon toimintaa. Sikäli olen aloittajan kanssa samaa mieltä, että onhan tuo vähän kaksinaamaista puuhaa.

Kysyin tästä aikanaan silloiselta Uudenmaan piispalta ja hän melkein kimpaantui kysymyksestä. Kirkko ei halua sulkea oviaan ateisteilta vaan kaikki (maksavat) jäsenet kelpuutetaan. Tämä on siis kirkon oma sisäinen päätös: Jumalaan uskominen ei ole edellytys kirkkoon kuulumiselle.

Oma mielenkiiintoinen kysymys on ateisti papit. Olisikin suotavaa, että jokainen papiksi opiskellut lukisi jonkun kakkos-ammatin siltä varalta, että menettää uskon, jottei joudu tuollaiseen hankalaan tilanteeseen. Toki kenties ateistinen pappi voi olla jopa uskovaa parempi ammatissaan ja lähestyä ihmisiä ihmisinä ilman ahdasmielisiä mielipiteitä siitä, mitä Jumala haluaa ja mikä on syntiä.

Äänestä
  • Totta kai kirkko haluaa pitää joukossaan kaikki typerykset, jotka ihan vapaaehtoisesti haluvat rahoittaa toisten ihmisten porsastelua ylisuurilla ökypalkoilla:

    https://www.kaleva.fi/juttutupa/talous/piispan-suuri-palkkapussi/6839334

    Totta kai piispa kimpaantui siitä, että hänen ylisuuri ökypalkkansa saattaisi olla vaarassa, jos maksavat jäsenet vähenevät. Kirkkohan on jo jatkuvasti leikannut sieltä mistä on parasta leikata eli köyhien auttamisesta ja diakoniatyöstä, mutta piispojen palkoista ei euroakaan, tietenkään. Täytyyhän asiat laittaa tärkeysjärjestykseen.

    Auta sinäkin köyhää piisparaukkaa, joka tienaa vain vaivaiset 140 000 euroa vuodessa ja liity kirkkoon maksamaan hänen palkkaansa.

    Äänestä

  • Totta kai kirkko haluaa pitää joukossaan kaikki typerykset, jotka ihan vapaaehtoisesti haluvat rahoittaa toisten ihmisten porsastelua ylisuurilla ökypalkoilla:

    https://www.kaleva.fi/juttutupa/talous/piispan-suuri-palkkapussi/6839334

    Totta kai piispa kimpaantui siitä, että hänen ylisuuri ökypalkkansa saattaisi olla vaarassa, jos maksavat jäsenet vähenevät. Kirkkohan on jo jatkuvasti leikannut sieltä mistä on parasta leikata eli köyhien auttamisesta ja diakoniatyöstä, mutta piispojen palkoista ei euroakaan, tietenkään. Täytyyhän asiat laittaa tärkeysjärjestykseen.

    Auta sinäkin köyhää piisparaukkaa, joka tienaa vain vaivaiset 140 000 euroa vuodessa ja liity kirkkoon maksamaan hänen palkkaansa.

    Äänestä

se on hyvä jos joku ateisti tulis sit uskoon kun kirkossa käy sehän on hyvä kaikilla on mahdollisuus näinhän sinäkin ajattelet.

Äänestä

Minä kyllä luulen, että eivät he mitään ateisteja ole, mutta sinun mielestäsi ihminen on ateisti, jos hän ei kuulu samaan sekopäälahkoon kuin sinä: ei oikea kristitty, kun uskoo eri tavalla.

Lahkolaisen mielestä "tavallinen" luterilainen ei ole oikea kristitty, koska tämä ei ole sekaisin uskonnosta kuten hän.

Lahkolaisen mielestä "tavallinen" luterilainen ei ole oikea kristitty, koska tämä ei ota jokaista Raamatun kohtaa kirjaimellisesti, vaikka hän itsekään ei todellisuudessa välitä kaikista kohdista.

Äänestä

Mitä väliä sillä on millaisia kirkon väki on? Tekopyhää on puhua siitä, että on raamattua noudattanut ja sen ohjeiden mukaan elänyt. Sillä kyse on pelkästään ja vain samaistumisleikistä jonkun keksimään leikkimieliseen käsky, uhkailu, vihapuhejärjestelmään. JOKU SAMAISTUU HELPOMMIN TEKSTIIN JA SANAAN, JOKU TOINEN KUVIIN JA ELOKUVIIN, KOLMAS TAAS SAMAISTUU LÄHIPIIRISSÄ OLEVAAN ELÄVÄÄN HENKILÖÖN.
Mutta useilla ei ole lähipiirissä mitään esikuvaa, vaan pelkkiä sikoja ja koiria. Niin he joutuvat etsimään raamatun kaltaisesta kirjasta inhimillisiä esikuvia, humanismia ja lämminhenkistä henkistä ystäväpiiriä. SANON NYT SUORAAN, ETTÄ EI KANNATA YLPEILLÄ SIITÄ, ETTÄ ON RAAMATUN SANAAN SAMAISTUNUT. SE ON LOHDUTUSPALKINNOISTA LÄHES ALHAISIN JA HUONOIN. PAREMPI OLISI ELÄÄ VANHURSKAIDEN SEURASSA JA SAMAISTUA HEIHIN?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Te ateistit olette jo vallanneet valtion laitoskirkot, kirkkovaltuustoissa istuu enemmän ateisteja tai ainakin ateismiin kallellaan olevia enemmän kuin Kristittyjä.
Piispoissa on vapaamuurareita ym, raamatullisen kristillisyyden vihollisia.

Mitä te vielä haluatte!!!!!!!

Minäpä tiedän, te haluatte yhden antikristillisen uskonnon joka hallitsee koko maailman ihmisiä, siihen sulautetaan kaikki maailman uskonnot yhteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu