Varokaa "tummahiuksisia" rosvoseurueita.

Anonyymi

Ensimmäiset koronahuijarit jo liikkeellä – asukkaalta vietiin 2 000 euroa käteistä, tässä epäiltyjen tuntomerkit:

Poliisi etsii tapaukseen liittyen kolmea epäiltyä. Yksi heistä on noin 30-vuotias. Hän on noin kaksi metriä pitkä, vartaloltaan pulska ja hänellä on tummat hiukset. Tekohetkellä miehellä oli yllään tummat vaatteet.

Toinen mies on niin ikään noin 30-vuotias, hän on noin 170–180 senttimetriä pitkä ja hän on vartaloltaan pulska. Hän muistuttaa toista samanikäistä miestä ja oli tekohetkellä pukeutunut samalla tavalla tummiin vaatteisiin.

Kolmas miehistä on noin 60-vuotias, 170-180 cm pitkä ja hoikkavartaloinen. Tekohetkellä hän oli pukeutunut farkkuihin, ruskeaan villapaitaan ja harmahtavaan myssyyn.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006440330.html

5

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tavattaessa itse teosta tapettava välittömästi nuo rosvot.

    • Anonyymi

      Tavattaessa itse teosta tapettava välittömästi nuo rosvot.

    • Anonyymi

      kulmahousuja?

    • Anonyymi

      Tuossahan aivan ilmiselvästi 60v isä ja hänen kaksi 30v poikaansa.
      isä on tehnyt pojat ehkä romaninaisen kanssa.Siksi 2 nuorinta oli tummia ja vanhin vaalea.Kyllähän Uudenmaan pikku paikkakunnilla tälläinen kokoonpano pitäisisi tietää,kuka valkolaismies on aikoinaan tehnyt lapsia romaninaisen kanssa.

    • Anonyymi

      Vanhusten huijaamiset jatkuu

      Poliisin tietoon tulleissa rikoksissa huijarit ovat tehneet muun muassa ”koronatarkastuksia” tai tarjonneet ruokapalveluita. Itä-Uudellamaalla poliisin tiedossa on ainakin kaksi tekoa, joissa uhrien kotiin on menty asentamaan koronasuodattimia ja samalla anastettu käteistä, kultakelloja ja kultakoruja.

      – Iäkkäämpien ihmisten sukulaisten ja läheisten kannattaa varoittaa lähipiirissä oleville ikäihmisille mahdollisista koronahuijareista.

      https://rikosuutiset.fi/huijarit-hyodyntaneet-harskisti-koronaan-liittyvia-pelkoja-ita-uudellamaalla/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3103
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2778
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2081
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    6. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1930
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      8
      1065
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      974
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      898
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe