Ensimmäiset koronahuijarit jo liikkeellä – asukkaalta vietiin 2 000 euroa käteistä, tässä epäiltyjen tuntomerkit:
Poliisi etsii tapaukseen liittyen kolmea epäiltyä. Yksi heistä on noin 30-vuotias. Hän on noin kaksi metriä pitkä, vartaloltaan pulska ja hänellä on tummat hiukset. Tekohetkellä miehellä oli yllään tummat vaatteet.
Toinen mies on niin ikään noin 30-vuotias, hän on noin 170–180 senttimetriä pitkä ja hän on vartaloltaan pulska. Hän muistuttaa toista samanikäistä miestä ja oli tekohetkellä pukeutunut samalla tavalla tummiin vaatteisiin.
Kolmas miehistä on noin 60-vuotias, 170-180 cm pitkä ja hoikkavartaloinen. Tekohetkellä hän oli pukeutunut farkkuihin, ruskeaan villapaitaan ja harmahtavaan myssyyn.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006440330.html
Varokaa "tummahiuksisia" rosvoseurueita.
5
222
Vastaukset
- Anonyymi
Tavattaessa itse teosta tapettava välittömästi nuo rosvot.
- Anonyymi
Tavattaessa itse teosta tapettava välittömästi nuo rosvot.
- Anonyymi
kulmahousuja?
- Anonyymi
Tuossahan aivan ilmiselvästi 60v isä ja hänen kaksi 30v poikaansa.
isä on tehnyt pojat ehkä romaninaisen kanssa.Siksi 2 nuorinta oli tummia ja vanhin vaalea.Kyllähän Uudenmaan pikku paikkakunnilla tälläinen kokoonpano pitäisisi tietää,kuka valkolaismies on aikoinaan tehnyt lapsia romaninaisen kanssa. - Anonyymi
Vanhusten huijaamiset jatkuu
Poliisin tietoon tulleissa rikoksissa huijarit ovat tehneet muun muassa ”koronatarkastuksia” tai tarjonneet ruokapalveluita. Itä-Uudellamaalla poliisin tiedossa on ainakin kaksi tekoa, joissa uhrien kotiin on menty asentamaan koronasuodattimia ja samalla anastettu käteistä, kultakelloja ja kultakoruja.
– Iäkkäämpien ihmisten sukulaisten ja läheisten kannattaa varoittaa lähipiirissä oleville ikäihmisille mahdollisista koronahuijareista.
https://rikosuutiset.fi/huijarit-hyodyntaneet-harskisti-koronaan-liittyvia-pelkoja-ita-uudellamaalla/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään19217975Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903825Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu351973Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2801540Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?681522Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1651442Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151334Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141314Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1151199- 811111