Huijari peli telkkarissa pyörii

Anonyymi

Taas pyörii huijari peli Tiedä ja voita kanavalla 4. Ei kukaan tiedä ammattia mukamas. Kohta sitten viimein soittaja, jonka puhelu otettiin vastaan ei muka tiennyt että kirjaimista tuli veturin kuljettaja ammatti. Sokeakin jo näki oikean vastauksen. Ihan selvästi omaa studion porukkaa oli vastaaja, ettei tarvinnut antaa palkintoa. Eikö tähän huijaukseen kukaan valtion taholta puutu. Veroja kyllä kerätään ylelle mutta annetaan ulkomaiselle huijarifirmalle kanava käyttöön.

2

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin jatkuu, nytkin kävelee ankkoja ja ei kukaan löydä kolmea erlaista. Istahin vähäksi aikaa ja ne löyty kymmenessä sekunnissa. Pari tuntia on tuotakin juontaja huudattanut. Lopussa tietenkin löytyy se paras kierroksen pelaaja. Miten ihmiset on niin tyhmiä että tuonne syytävät rahaa kuin kankkulan kaivoon.

    • Anonyymi

      Ja pyörii niin kauan kun on soittajiakin. Harmi vain ettei nuo soittajat koskaan saa vastata noihin kysymyksiin. Heti kun on satasien eurojen palkinto, linjat vedetään kiinni ja juontaja mukamas ihmettelee ettei soittajia ole. Ja tuo "Peli vain ammattilaisille" on hyvin koominen. Jo kymmen vuotias tietää jokaiseen peliin oikean vastauksen muutamassa sekunnissa. Tätähän tämä on: hieno tapa huijata ihmisiltä rahat pois. Heti kun arvausleikki ja mikä automerkki kirjekuoressa tai vastaava, soittajia otetaan jatkuvasti lähetykseen koska tietävät että satojen eurojen potti kiinnostaa ja vastausta ei voi tietää koska automerkki on aina joku harvinainen jota tehty vain muutama kappale tai hyvin lyhyen aikaa. Mutta kun peli on joku muu, esim. haetaan kolmea eroavaisuutta ja potin ollessa satoja euroja, soittajia ei yhtäkkiä olekaan yhtään. Tätä ihmetellään loppulähetyksen ajan ja juontaja kalastelee soittajia marisemalla "eikö kukaan tiedä" tai "onko peli näin vaikea" ja "missä on mun soittajat". Ja kas kummaa kun lähetysaika loppuu, se yksi soittaja löytyykin aina yllättäen ja pääsee vastaamaan viimeisenä tehtävään.

      Soittajia on vaikka miten paljon, mutta ketään ei oteta lähetykseen. Parasta rahan huijausta ikinä. Sääli vain näitä soittajia jotka uskovat voittavansa jotain.

      Tällä samalla kaavalla menee joka lähetys. Juontajalla on aina samat vuorosanat joka lähetyksessä. Joka lähetys myös samalla kaavalla: pari soittajaa otetaan muutaman kympin kysymykseen alussa, mutta kun pottia kasvatetaan satoihin euroihin, soittajia ei enää oteta lähetykseen vaikka niitä olisi jonossa tuhansia.

      Ikävää että tällaista saadaan esittää ja harjoittaa tv:ssä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      3
      3626
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2012
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      826
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      754
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      728
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      708
    7. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      705
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      692
    9. 35
      640
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      638
    Aihe