Kreationistien luojajumaluus ja luomistarina ovat niin pahasti ristiriidassa reaalimaailman kanssa että eikö olisi aika antaa kreationisteja pätevämpien teologien suunnitella koko luojajumaluus ja luomiskertomus alusta saakka uusiksi?
Onko kreationisti pätevä suunnittelemaan Luojaa?
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
No kyllähän hyvä proosa ajaa tuon asian mainiosti. Raamatullinen mytologia alkaa olla jo niin puhkikaluttua, ettei sen tilallle ole tieteiskuvitelman tai fantasiakirjallisuuden nykytarjonnasta tai siihen perustuvasta muusta kulttuurituotoksesta vaikeaa löytää älyllisesti ja tunteellisesti mielenkiintoisempia tarinaehdokkaita melkein mistä vain.
- Anonyymi
Koska Tolkienia, Eddingsiä eikä Pratchettiä ole enää käytettävissä, uuden mytologian kirjoitustiimi olisi varmaankin kasattava sitten esim. R.R. Martinista, Brandon Sandersonista ja Robin Hobbista.
"Kreationistien luojajumaluus ja luomistarina ovat niin pahasti ristiriidassa reaalimaailman kanssa että eikö olisi aika antaa kreationisteja pätevämpien teologien suunnitella koko luojajumaluus ja luomiskertomus alusta saakka uusiksi"
Mitään ristiriitaa ei ole ja siksi ei tarvitse suunnitella mitään uusiksi.- Anonyymi
Sisäinen ristiriitaisuutesi estää sinua näkemästä todellisuuden ja Raamatun välisiä ristiriitoja.
- Anonyymi
Tuo evokkien ainainen epätoivoinen itkuinen vuodatus järkevää luomista vastaan, ilman tieteellisiä todisteita,todistaa heidän loogisen typeryytensä.Ei kukaan täysijärkinen voi uskoa heidän sekavia perustelemattomia houreitaan ja linkkejä ikivanhoihin yliopistojen tutkimuksiin. Joka ikisessä linkissä on vain luuloja, olettamuksia ja uskomuksia, joten te olette tehneet tieteestä uskonnon.
- Anonyymi
Älä viitsi, Geggis.
- Anonyymi
Se olisi puuttumista kristinuskon dogmeihin ja käytännössää uuden uskonnon perustamista.
- Anonyymi
Käytännössähän jokainen palstan äänekkäimmistä kreationisteista on jo nyt oman uskontonsa perustaja ja ainoa jäsen. Todelliseen Jumalaan ei usko yksikään ja Raamattu otetaan huomioon vain silloin kun se sattuu sopimaan omiin ajatuksiin.
- Anonyymi
Tämä aurinkokunta on vain yksi aurinkokunta biljoonista. Onko sillä paljoa merkitystä jos yksi aurinkokunta menee täysin metsään Luojan suunnittelussaan. Entä jos kreationistien luojasta tuleekin susi tai jollain tavoin vajaa psyykkisiltä ominaisuuksiltaan. Ei sillä ole merkitystä kovin paljoa verrattuna teknisiin ominaisuuksiin. Kun on voimaa matkustaa ajassa, tehdä itsestään täysivaltaisia kopioita tuhatmäärin sekä toimi triljoonien PetaHerzien nopeudella niin joka tapauksessa pysyykkiset ominaisuudet jossain vaiheessa seilaavat pään ulkopuolella.
Lisäksi on otettava huomioon että Jumala on Kolminaisuus. Pyhän hengen antama viisaus on aivan tasapainoista ja hyvin järkevää, Pojan psyyke toimii puolestaan lähinnä petoeläinten tasalla ja Isän psyyke on yleensä vähän naismainen. Seos on mielestäni tarkoin harkittu ja ottaa huomioon KOKO LUOMAKUNNAN KAIKKIEN LAJIEN TARPEET. Kun ottaa huomioon mikä on todellisuus tänän päivänä niin EIVÄT KREATIONISTIT MILLOINKAAN KYKENE SUUNNITTELEMAAN LUOJAA, vaan ainoastaan jonkinlaisen apulaisen hänelle esim. Kaikkivoipan viisauden hengen, jonka Viisain Kuningas Salomo on kertonut Viisauden kirjassaan. Tuota Kaikkivoipaa viisauden henkeä Luoja sitten pitää vasemmassa tai oikeassa kädessään apulaisena, mutta eivät kreationistit voi ymmärtää mitä petoeläimet tarvitsevat ja miten toimia luodakseen petoeläimiä varten soveliaita konstruktioita. Samoin naisväen ymmärtäminen saattaa tuotta heille vaikeuksia.
Joko Luoja on luomaton ja jo olemassa oleva Viisas ja Tietävä persoona tai henki tai sitten mennään JOKA TAPAUKSESSA METSÄÄN MIKÄLI ITSE YRITETÄÄN LUODA JOTAKIN LUOJAN TAPAISTA. - Anonyymi
Luojan voi kokea herättämällä oman kundaliinienergian, joka on suuri DNA juoste. Ylösnousemus tarkoittaa kundaliinin nousemista. DNA: ssa tapahtuu muutoksia kun kundaliinienergia nousee. Evoluutio on tapahtunut tätä kautta ja maailmankaikkeus säätelee kehitystä kaikessa olevan kundaliinin avulla.
Kyllä täytyy paljon korjauksia tehdä, jotta totuus saadaan Raamatun lehdille.
Englanninkielisiltä sivuilta voi lukea kundalini DNA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998